hrana proteica

Creat de sfantul spiridon, Ianuarie 30, 2010, 04:43:03 PM

« precedentul - următorul »

D006

Aseara la sedinta clubului apicol sa discutat despre polen si studiile asupra polenului.
Polenul este sperma vegetala si este o entitate vie si plina de bacterii bune sau mai putin bune.
Albine proceseaza acest polen impreuna cu bacteriile bune care produc transformari radicale in compozitia lui in stadiul de pastura si deci inainte de a fi consumat de larve si de albinele tinere.
Unui grup de albine i sa dat polen sterilizat pt o oarecare perioada de timp si sa observat scaderea populatiei treptat dar pana la moartea familiilor.
Deci aceste bacteri care proceseaza polenul in natura au un rol fff important in supravietuirea albinelor.
De aici sa studiat ce poate afecta direct bacteriile tipice polenului si indirect familiile de albine. De acolo a aparut o lista care pe multi ia cam infricosat.
De la radiatiile firelor electrice sau antenelor de radio, TV sau telefonie si pana la cam orice chemical folosit in agricultura impotriva insectelor sau a altor plante.

stefan1

Daca concluziile trase de acei cercetatori sunt corecte, chiar ar fi un motiv de meditatie. Inseamna ca nici polenul uscat si nici cel congelat nu mai au mare valoare pentru albine, caci prin conservare se distrug probabil acele bacterii care spui ca ajuta la asimilarea polenului de catre albine.
   Cu radiatiile de la telefoane si antene eu sunt cam circumspect, adica nu cred ca la intensitatile curente au influenta semnificativa in bine sau rau asupra coloniilor de albine.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Studiile spun ca nu au mare efect asupra albinelor dar intrebarea era ce efect au asupra bacteriilor ce descompun polenul in elemente nutritive.
Bacteriile sunt mult mai sensitive la orice si se vor studia loturi culese proaspat in diferite locati.

orbanstefan64

Citat din: sfantul spiridonacesta este aparatul cel nou...sunt convins ca ar putea mai multe dar nu stiu sa-l folosesc
vezi ca in meniul aparatului este MAKRO cautal si iti ies pozele bine :nod:

N A MARIN

De doua zile albinele mele folosesc aceasta sursa de " polen "
MAI BINE MAI TARZIU DECAT NICIODATA

N A MARIN

Un amestec de grau,porumb,floarea soarelui si soia,macinate cat mai fin.
MAI BINE MAI TARZIU DECAT NICIODATA

N A MARIN

Uscate si asezate in tavi si troace intre stupi...
MAI BINE MAI TARZIU DECAT NICIODATA

N A MARIN

In doua zile au "consumat cam 3 kg.
MAI BINE MAI TARZIU DECAT NICIODATA

N A MARIN

Mai practica cineva astfel de hraniri proteice?
MAI BINE MAI TARZIU DECAT NICIODATA

N A MARIN

Si cam cu ce rezultate?
MAI BINE MAI TARZIU DECAT NICIODATA

sfantul spiridon

la dumneata ce rezultate se inregistreaza?
depun ele puiet cu o asfel de combinatie...
de cat timp folositi aceasta reteta?
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

N A MARIN

Al doile an ..dar nu consecutiv .
Am mai folosit sistemul, doar cu faina de soia , a fost acum vreo trei ani.
S-a simtit la puiet.
Oricum se lucreaza puternic .Am si un filmulet dar nu stiu cum sa-l atasez.
MAI BINE MAI TARZIU DECAT NICIODATA

cetin

Citat din: N A MARINUn amestec de grau,porumb,floarea soarelui si soia,macinate cat mai fin.
Noi folosim reteta asta la purcei cu rezultate foarte bune, slana de cinci degete si o afumatura super!!! :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:

Bătrânul

Citat din: N A MARINUn amestec de grau,porumb,floarea soarelui si soia,macinate cat mai fin.
Va dat un pont ! Luati in serios . V-am povestit pe undeva acelas lucru, Interesant ca daca bagi in hranitoare in stup nici nu se ating de faina si de afara cara tot :razz:

radu calarasi

buna seara!
si eu am pus ceva asemanator: faina, tarata de grau, malai si feed bee
asta pentru ca in zona  mea nu este  polen in aceasta perioada