se va impozita apicultura..??

Creat de bio, Ianuarie 21, 2013, 07:09:05 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Citat din: silviu_birlea din Ianuarie 30, 2013, 05:59:56 PM
...Singurul dezavantaj, spun ei, e ca au crescut preturile destul de mult!

Pai la noi nu au crescut preturile, ca Fat-Frumos, la articolele decontate prin PNA? Sunt curios cu cat se vor vinde in continure Apifonda, Apiinvertul, Dulcofructul si celelalte haleli "anti-varroa", din moment ce nu le mai merge vrajeala cu decontarea prin PNA!

Se pare ca despre roiuri pe 5 rame anemice, la pretul de 350 lei, vom auzi in continuare. Iar o matca va costa cat o oaie!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

Citato matca va costa cat o oaie!
Poate sa coste cat toate oile lu` Becali, daca e de calitate, merita.
... la urma urmei  nu-i prost cine cere ci....
Iar de decontat se deconteaza facturile decente, nu cele umflate... ca la APIA sunt oameni destepti si frumosi, care nu se lasa pacaliti  :limba:

pharaonu75

Citat din: romikele din Ianuarie 30, 2013, 07:40:08 PM
Citato matca va costa cat o oaie!
Poate sa coste cat toate oile lu` Becali, daca e de calitate, merita.
... la urma urmei  nu-i prost cine cere ci....
Iar de decontat se deconteaza facturile decente, nu cele umflate... ca la APIA sunt oameni destepti si frumosi, care nu se lasa pacaliti  :limba:

Eu nu contest calitatea oamenilor de la APIA! Daca nu erau de calitate, dispareau de mult timp. Jos palaria pentru cei de acolo... amabili, sinceri, receptivi!
Dar daca toata lumea aduce la decontare facturi de 200 lei/matca, ce suma minima se va lua in calcul pentru decontare? Daca roiul pe 5 rame va costa 4 milioane, ce suma imi va deconta PNA-ul?
Stiu raspunsul teoretic, insa practic, cu cat va creste pretul de facturare al unui produs, cu atat procentul din acel pret acoperit prin PNA va fi mai mic! Iar diferenta tot mai mare va fi acoperita de cumparator. Si avem dovezi solide la PNA 2011-2013. Iar acum, ca bomboana pe coliva, vine si impozitul.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

octav

Citat din: romikele din Ianuarie 30, 2013, 09:20:13 AM
Terminați cu aberațiile, nu se poate pune în practică plata pe familie.
Ministerul de finanțe nu a întrebat pe nimeni dacă suntem sau nu de acord cu impozitarea sau cu norma pe venit. S-a dat legea și se aplică!
MADR-ul nu numai că ne-a întrebat ce și cum, dar ne-a implicat direct în elaborarea proiectului, iar noi nu suntem în stare să scoatem un material coerent. Fiecare își susține cât mai zgomotos propriul interes, fără să-l pese de ceilalți. Asta e explicația stării și situației în care se află România... NU SUNTEM ÎN STARE DE NIMIC altceva decât de scandal, aruncat cu noroi și filozofii de doi bani.... iar atunci când se găsește totuși o mâna de oameni care realizează ceva, sar ceilalți, haita, gata să-i devoreze.

Cu tot respectul, daca asa credeti hai sa vedem daca suntem buni la asta. Sa facem un scandal, un protest, un miting. Sa cerem o subventie sa micsoreze norma de venit sa vedem putem obtine ceva? sau nu?
Daca nu atunci nici la scandal nu suntem buni.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

octav

Ce parere aveti de:

http://v24tv.ro/index.php/component/jomtube/video/2944

Ce mai conteza 3-400kg de miere?

Si apropo mi se pare normal ca la 100 familii sa platesti impozit la norma de 70 nu la 98 cum spune domnul cu nonsalanta. Parca primele 49 sunt fara impozit.
Daca am 51 platesc pentru 51 sau doar pentru 1? 
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

cristipep

Din punctul meu de vedere aceste tarife sunt exagerate.........probabil muti o sa renunte sau o sa faca tot felul de artificii sa nu plateasca atatea bani .....corect mi se parea sa fim impozitati la cat producem ca asa dam cioara de pe gard mai ales daca se nimereste si un an prost..muncim pentru Statul Roman care nu este in stare sa faca cumva sa miste economia prin productie,exporturi etc. ci sa ne arda pe noi la portofele.Si asa subventiile pentru apicultura sunt vai de mama lor .........Imi este sila , in halul in care am ajuns sa facem dezvoltare economica in tara asta.

Citat din: daniel.arad din Ianuarie 29, 2013, 11:47:51 AM

  Iata ce am primit membrii Asociatiei de productie si reproductie......... Arad, responsabil Adi Berar:

  Va comunic ca a fost aprobata Ordonanta Guvernului nr. 8 din 23 ianuarie 2013 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal si reglementarea unor masuri fiscale, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei nr. 54/23.01.2013, in care se prevede la
art. 73 (1) Venitul dintr-o activitate agricola se stabileste pe baza de norme de venit.
           (2) Normele de venit se stabilesc pe unitatea de suprafata (ha)/cap de animal/familie de albine.
           (3) Normele de venit corespunzatoare veniturile definite la art. 71 alin. (1) sunt stabilite pentru perioada impozabila din anul fiscal 2013 cuprinsa intre 1 februarie 2013 si pana la sfarsitul anului fiscal, astfel:
          ... albine: 50-100 de familii - norma de venit - 70 lei ;
                     peste 100 de familii - norma de venit - 98 lei ;

      Cu stima,
         
        Dr. ing. Dana CHIRCA
         
        Ministerul Agriculturii si Dezvoltarii Rurale
        Bucuresti, B.dul. Carol I nr. 24
        Tel: 021/3072416
               0721.165.600

romikele

Eu nu cred decat ce vad... si ce am vazut mi-ajunge  :zzz:

tassevasi

   Normal este  numai pentru 1 sa platesti .

octav

Se pregateste un miting al apicultorilor pe 11.02.2013 la federatia Agrostar.
Hai sa luam parte la el si sa-i asaltam cu intrebari.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

pharaonu75

Daca stii amanunte (ora, loc de intalnire, organizator, persoana de contact, etc), posteaza-le aici, pentru ca toti apicultorii sa ia cunostinta despre ele. Nu se stie de unde se mai aduna cativa.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

octav

Pe 11.02.2013 ne intalnim la Agrostar. In functie de participarea din 11.o2 unde am invitati secretari de stat din ministere pe care "sa-i luati pe sus"cu problemele noastre, VOM HOTARA ACOLO CE AVEM DE FACUT in continuare. Aceasta data este ESENTIALA in desfasurarea evenimentelor.

Deja in afara de judetele in care SAN are filiale care vor fi prezente, FAC APEL la restul sa se mobilizeze. TIMPUL ESTE SCURT.
Am confirmare de la SIBIU ca se ocupa cineva si la IASI, din dimineata asta. Va astept cu asumarea acestei responsabilitati. Stiu cat este de greu, dar trebuie sa o facem.

Cei tineri, pe care eu ma bazaz cel mai mult, "luati haturile" si mobilizati-va. Nu asteptam sa o faca "batraneii" care nici macar nu au aflat.
Daca am reusii sa ne stangem la un miting macar 6000 din 60000 de stupari, ar fi OK.

Apropos de AFUMATOR. Sa cautam sa avem TAMAIE in ele sa imputim BUCURESTIUL.

CEI CE VOR SA SE IMPLICE sa ma contacteze telefonic. Daca in judetul lui nu este filiala SAN, preia automat organizarea. Este important sa stiu si eu pe cine ma bazez

Maine pleaca scrisoarea de protest a SAN si la comisiile AGRICOLE de la CAMERA si SENAT.

Va astept la tel 0723723975

Este pe valter Maracineanu, intrarea in Cismigiu dispre Sala Palatului, in stinga statuii( unde tinea PDL-ul sedinte)
Pentru Lamuriri suplimentare pe siteul AGROSTAR, CLIK FORUM, CLIC FORUM APICOL, subiect INTALNIRE CU MINISTERELE.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

pharaonu75

Cu cei de la ACA ai discutat ceva? Sunt o asociatie mare si ar putea mobiliza cel mai bine apicultorii la nivel judetean. Daca ar avea interes.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bucovineanu

La Realitatea a fost un interviu cu Daniel Constantin, ministrul agriculturii. Am prins doar finalul. A raspuns la o intrebare privind impozitul referitor la apicultura. Indiferent daca esti persoana fizica sau juridica, impozitarea se face la norma de venit. Daca cineva a prins mai multe in ce priveste apicultura, il rog sa posteze.

elvis

eu am prin mai mult din emisiune si zicea ca se impoziteaza doar la cei care vand si au certificat de producator ca o sa faca in asa fel sa aiba acces in piete cu ajutor unor carduri si mai spunea ca cei care nu vand i produc doar pt ei nu vor plati impozit.deasemenea baza de calcul nu reprezinta impozitul si nu este batuta in cuie la baza de calcul se aplica impozit de 16 %.zicea ca ar vrea ca aceste baze de calcul sa fie estimate de catre directia judeteana agricola in funtie de productii estimate de ei in zonele respective
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

filip

#209
http://www.agrointel.ro/4780/un-profesor-roman-a-redescoperit-relatia-incredibila-dintre-apicultura-si-matematica/
Numai într-un sezon, se obțin 10 familii în plus, ceea ce înseamnă venituri de 5.000 de lei. În ce privește producția, într-un an bun se scoate 40-50 kilograme de miere pe familie, respectiv 250 kilograme la cinci familii. La un preț de livrare de 15 de lei pe kilogram, rezultă alți 3.750 de lei.

Trebuie susținuți doar primul an, pentru că anul următor creditul poate fi acoperit cu ușurință din vânzarea celor zece familii obținute în plus de la cei cinci stupi, spune profesorul.

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)