se va impozita apicultura..??

Creat de bio, Ianuarie 21, 2013, 07:09:05 PM

« precedentul - următorul »

bee_lover

Pai si nu impartasiti si cu noi sa stim si noi ce si cum?  :hi:

bio

..este pe topicul acela legat de PNA 2014-2016..

silviu_birlea

Am intrat pe un forum de apicultura international si baietii au spus in felul urmator: nici vorba de impozit pe cap de stup ( americanul se mai si mira cum naiba sa platesti pe stup ca el pierde 20% din ei la finalul anului, cred ca se referea la familiile ajutatoare), britanicul spune la fel: nimic. Doar ca la ei se impoziteaza ceea ce vinzi (miere/ceara/etc, si in paranteza imi spune "teoretic"). Tot el imi da o sugestie de solutie e sa se contacteze un Euro Parlamentar care sa reprezinte Romania si sa puna problema lacolo "sus". Si imi da urmatorul exemplu pt. cei care reusesc ca inteleaga:

***An example of the EU's position on beekeeping encouragement can be seen in this 2011 European Parliament report:


"On honeybee health and the challenges of the beekeeping sector (2011/2108(INI))

46. Calls on the Commission to consider the possibility of creating a special scheme for assistance to beekeepers within the framework of the direct aid scheme, for example through bee colony payments, which will help safeguard the beekeeping sector in the EU, keep beekeepers in beekeeping, encourage young people to become beekeepers and ensure bees continue to act as pollinators;
"***

***Un exemplu de incurajare privind pozitia UE in apicultura poate fi văzut în acest raport al Parlamentului European 2011:


"La sănătatea albinelor și provocările din sectorul apicol (2011/2108 (INI))

46. Apel la Comisie să ia în considerare posibilitatea de a crea un regim special de asistență pentru apicultori, în cadrul schemei de ajutoare directe, de exemplu prin plăți pe colonie de albine, ceea ce va contribui la asigurarea sectorul apicol din UE, păstrarea apicultorilor în apicultură, să încurajeze tinerii să devină apicultori și să asigure albinelor să continue să acționeze ca polenizatori;***

El zice ca o sansa ar fi ca sa existe asociatii si prin ele sa se creeze petitii si alte treburi!

codrin br

Dar asociatiile exista, doar ca trebuie sa isi faca treaba, adica mai exact sa formuleze o petitie care la nivel de asociatie sa fie semnata de apicultori, si cu siguranta vor fi multi sau chiar foarte multi apicultori care vor semna petitia , cu dorintele pe care le avem sau solicitarile noastre. Numai ca trebuie sa existe oameni in asociatii care sa doreasca sa se implice in astfel de probleme. Altfel daca vom sta si vom indura, vom primi "indestulator de acum inainte".Toate cele bune!

romikele

Terminați cu aberațiile, nu se poate pune în practică plata pe familie.
Ministerul de finanțe nu a întrebat pe nimeni dacă suntem sau nu de acord cu impozitarea sau cu norma pe venit. S-a dat legea și se aplică!
MADR-ul nu numai că ne-a întrebat ce și cum, dar ne-a implicat direct în elaborarea proiectului, iar noi nu suntem în stare să scoatem un material coerent. Fiecare își susține cât mai zgomotos propriul interes, fără să-l pese de ceilalți. Asta e explicația stării și situației în care se află România... NU SUNTEM ÎN STARE DE NIMIC altceva decât de scandal, aruncat cu noroi și filozofii de doi bani.... iar atunci când se găsește totuși o mâna de oameni care realizează ceva, sar ceilalți, haita, gata să-i devoreze.

bio

#185
Romikele, daca nu o sa nu apara in PNA, forma finala,..
Eliminarea termenului de 1-3 ani de pastrare a materialului cumparat.

..sa apara obligativitatea apicultorului care cumpara material biologic ca  3 ani sa mentina viabil materialul biologic achizitionat......controalele sa se faca iarna unde are stupina declarata stupina respectivul care a achizitonat material bilogic,....si eu TE PUP....

romikele

Citat din: bio din Ianuarie 30, 2013, 11:40:52 AM
Romikele, daca nu o sa nu apara in PNA, forma finala,..
Eliminarea termenului de 1-3 ani de pastrare a materialului cumparat.

..sa apara obligativitatea apicultorului care cumpara material biologic ca  3 ani sa mentina viabil materialul biologic achizitionat......controalele sa se faca iarna unde are stupina declarata stupina respectivul care a achizitonat material bilogic,....si eu TE PUP....
Mai fratilor, ce nu intelegeti voi este ca toate amanuntele vor fi prevazute in HG de aplicare a masurilor.
Acum se discuta un proiect cadru cu masurile care se vor accesa si niste limite de sume admise, dar negarantate de nimeni, care se va prezenta la CE pentru avizare.
Daca se vor accepta toate masurile propuse, abia apoi ne vom da cu stangul in dreptul, cum ne e obiceiul!

PACO

Citat din: bio din Ianuarie 30, 2013, 11:40:52 AM
Romikele, daca nu o sa nu apara in PNA, forma finala,..
Eliminarea termenului de 1-3 ani de pastrare a materialului cumparat.

..sa apara obligativitatea apicultorului care cumpara material biologic ca  3 ani sa mentina viabil materialul biologic achizitionat......controalele sa se faca iarna unde are stupina declarata stupina respectivul care a achizitonat material bilogic,....si eu TE PUP....

e o aberatie sa pastrezi integral materialul biologic da la un an la altul, tu nu faci unificari ?, tu nu ai avut pierderi fie la transport, fie din alte cauze naturale?
     vino si vezi la mine 15 stupi omorati de ciocanitori iar in primavara trecuta 5 mi a omrat ursul.

pharaonu75

PACO, "te-am citit"!
Aveam banuieli de mult timp, insa acum nu scapi pana nu dai o bere la targ la Slobozia. :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

PACO

faraoane dau si doua beri,dar sincer de multe ori vad unii care nu au avut de a face cu fondurile europene si nu inteleg de ce se stipuleaza sau nu se stipuleaza anumite chestii. uni vad numai manevre si interventii dar credema ca in momentul cand aplici realizezi ca notiunile apicole nu bat cu ceea ce vor ei de la tine.in acest caz legea trebuie armonizata cu realitatea.exemplu definitia familiei de albine, de care s a facut caz, daca pui anumiti parametri de caracterizare trebuie ca acei parametri sa fie cuantificati exact, nu pot sa zic ca are 4 kg, sau 10 rame de albina, nimeni nu are cum sa vina sa cantareasca albina sau sa zica o rama are x albine. de aceea o definitie legala trebuie sa contina ceva bine determinat.

bio

Citat din: PACO din Ianuarie 30, 2013, 01:41:13 PM
.....
e o aberatie sa pastrezi integral materialul biologic da la un an la altul, tu nu faci unificari ?, tu nu ai avut pierderi fie la transport, fie din alte cauze naturale?
     vino si vezi la mine 15 stupi omorati de ciocanitori iar in primavara trecuta 5 mi a omrat ursul.

Paco, prin PNA se achizitioneaza roiuri formate de catre profesionisti cu matci de cea mai buna calitate.
Cum imi poti spune mie ca un roi facut de profesionisti or sa dea inapoi in loc sa mearga inainte..?

sau "profesionistul in multiplicare" face roi naspa si trebuie scos din schema... ...sau apicultorul care  cumpara roiul este facut la "apelul bocancilor" si nu este in stare sa-l dezvolte sa-l pastreze..
Peste iarna or fi pierderi dar nu cred ca ar depasii 5-7%...si oricum apicultorul care cumpara roiuri o face si din familiile lui ceva roiuri sa acopere aceste pierderi..

Cred ca banii dati prin PNA nu se dau pe mina nepriceputilor....sau mai rau, sa ajunga sa fie fraudati..

PACO

hai ca incepi sa vi de acasa, noi vorbeam despre ce cumperi ca ai pierderi din varii motive.ca tu esti un perfectionist si nu ai pierderi ce sa zic decat felicitati, dar nu ti as dori sa ti moara stupii fie de la stropit, de la transport sau din alte cauze naturale.

bio

Citat din: PACO din Ianuarie 30, 2013, 02:42:54 PM
hai ca incepi sa vi de acasa, noi vorbeam despre ce cumperi ca ai pierderi din varii motive.ca tu esti un perfectionist si nu ai pierderi ce sa zic decat felicitati, dar nu ti as dori sa ti moara stupii fie de la stropit, de la transport sau din alte cauze naturale.

Daca mor stupii la stropit este din vina apicultorului sau a fermierului..Amindoi trebuiesc sa faca ce spune legea si nu va fi nici o problema. Daca unul din ei nu face SA PLATEASCA cu banii lui de acasa nu cu  banii de la PNA.

Daca mor albine la transport-- inseamna ca apicultorul este slab pregatit si nu este in stare sa ia in calcul toate aspectele care pot intervenii.....Cum se poate vinde material biologic unuia slab pregatit.---

Sa aduca apicultorul respectiv banii de acasa sa-si ia albine si apoi sa faca ce vrea cu ele....

PNA-ul este din banii nostrii, ai tuturor si NU accept ca sa banii mei sa fie dati pe mina nepriceputilor sa invete pe bani comunitari..

Pierderi peste iarna sunt, dar la familie cu matca de 1 an, ca doar este material selectionat,..pierderile nu pot fi mai mari de 5 %..

silviu_birlea

In Polonia se platesc taxe de la 80 de stupi in sus. Si ei beneficiaza de un PNA al lor destul de asemanator cu al nostru, adica achizitia de materiale/hrana/etc prin asociatie si recuperarea de un anumit procent. Singurul dezavantaj, spun ei, e ca au crescut preturile destul de mult!

romikele

Citat din: bio din Ianuarie 30, 2013, 03:04:02 PM
PNA-ul este din banii nostrii, ai tuturor si NU accept ca sa banii mei sa fie dati pe mina nepriceputilor sa invete pe bani comunitari..
Deci PNA-ul este si din banii mei! :ok:... iar eu pe banii mei fac ce vreau, iau ce vreau si la altii nu mai dau! :limba:


... hai ca deja te obraznicesti... de cand ai dat tu bani la UE? Daca ai dat ai taiat factura? Ai facut tranzactia prin banca? ... inseamna ca tu si UE ati format un grup de interese..... hopaaaaa DNA-ul, auziti?  :P