stupi mei(ion cornea dobrita gorj)--zbor puiet 20oct2013

Creat de jean_dobrita, Octombrie 23, 2013, 08:58:12 PM

« precedentul - următorul »

jean_dobrita

 :bzz: :bzz: :bzz: @};- Au inceput sa infloreasca corcodusi...albinutele sunt foarte active aduc polen si ceva nectar...
La 2 famili le-am mai pus cate o rama deoarece incepusera sa albeasca ultimul fagure si construiau de zor sub hranitorul de sirop.. :bzz: :bzz: :bzz:

jean_dobrita


jean_dobrita

 :yes: In sfarsit dupa multe zile de ploi si frig a iesit soarele si albinutele au iesit la treaba de dimineata
Deja la ora 9 activitate intensa la urdinise ,aduc polen de la mar si gutui singuri care mai au polen si de la flori de camp(papadie si altele)....
Sper sa tina vremea frumoasa cat mai mult timp sa mai cladeasca ceva rame si sa ajunga toti la 10-12 r pana in salcam

jean_dobrita

 :new: 21.04.2014 cam in 3 sapt cred ca o sa infloreasca salcamul daca o sa fie cald
Cam asa arata situatia la data aceasta...poate era mai bn daca nu era repriza asta de frig..au redus putin matcile  ouatu cat a plouat.
Saptamana aceasta si cea de vine o sa-mi maresc efectivu cu inca 8-10 familii  :yes:
Ma asteapta 3 sapt de munca la greu la costruit de caturi si rame..nu am nimic pregatit pt salcam  :yahoo_cry:
https://www.youtube.com/watch?v=8XH62e8tIn0&feature=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=eGFKqmMpdN8&feature=youtu.be

dorindafi

Citat din: jean_dobrita din Aprilie 21, 2014, 07:38:36 PM
:new: 21.04.2014 cam in 3 sapt cred ca o sa infloreasca salcamul daca o sa fie cald
Cam asa arata situatia la data aceasta...poate era mai bn daca nu era repriza asta de frig..au redus putin matcile  ouatu cat a plouat


:hi:  jane
sa zici mersi ca infloreshte salcamul mai tirziu , e bine pt noi
cit despre reducerea ouatului nu este vina reginei ca a redus ponta
astazi am fost in recunoashtere la salcim 2 shi 3
salcim 2 cred ca dupa 10 mai sar putea sa infloreasca   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

jean_dobrita

Cateva poze de la mine din stupina in data de 25 dec 2014
Am facut astazi un filmulet in stupina pe care o sa-l postez dupa ce il descarc...
Au fost in jur de 15-16 grade la umbra
Albinele au iesit la zbor de curatire..Toate au raspuns la apel,dar cativa roi mai slabi am observat ca au nevoie de turta(am facut turte de serbet cam de 1 kg)

MirceaCalin


jean_dobrita

Da..o tin pana in aprilie cand ajung la 10 rame cu albina...
Peste cuib am podisor de osb cu fanta de plasa si apoi 3-4 cartoane si  capacul
In felul asta nu am condens deloc