George Nicolau

Creat de George N, Martie 07, 2010, 09:17:59 PM

« precedentul - următorul »

George N

 roinite pregatite pt la primavara.. :)

dorindafi

mai frate , doar nu-s facute din plumb de le-ai ashezat pe asemenea suportzi  :uimit:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Hermannstadt

Frumos organizat,  :bravo:

Numai bine!
:hi: :hi: :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

George N


George N

Citat din: dorindafi din Februarie 24, 2013, 07:30:20 PM
mai frate , doar nu-s facute din plumb de le-ai ashezat pe asemenea suportzi  :uimit:
De acord  :D dar nu am avut altceva la indemana.....tot ma impiedicam de ele prin curte si in felul asta am rezolvat ,zic eu, o problema.  Oricum pot sa dorm linistit ca nu o sa se rupa nici daca umplu  si randul de sus... :rotfl:

SPYKAL

#50
Frumoasa organizare. :bravo: :bravo: Ca  idee  pentru tine si mult mai economica (parerea mea).....Eu asta folosesc. Sunt doar un incepator in ale apiculturii.Nu emit pretentii de expert vreau numai sa impartasesc din ceea ce am primit si eu de la adevaratii maestri in ale apiculturii. Uite aici un model de suporti pt stupi, roinite....etc .Parerea mea.....foarte economici, rentabili si foarte rezistenti!!! :yes: :yes: :yes: http://spykal.sunphoto.ro/feerie_de_iarna_2012/84232723

George N

am vazut pagina ta .Frumosi stupii+ gradina + suportii.  Din pacate pt mine eu nu am prea mare spatiul destinat pt. stupi. Deaceea i-am ingramadit putin .,sper sa nu am probleme cu imperecheatul matcii. Grinzile 10/10, din care am facut rastelurile ,le-am capatat mai mult gratis de aceea mi-am permis o astfel de constructie. Aveam de ales: pe foc ori rastel. :)...recunosc ca puteam sa aleg o alta varianta, daca avem banii disponibili ,pt. constructie la inceputul toamnei. Banii  s-au dus pe o centrifuga de inox pe 3 rame reversibila  :)....Pt. rastel am folosit ce am avut prin curte disponibil :bzz:

SPYKAL

Perfect adevarat :yes: :yes: Fiecare stim ce este mai bine pentru noi.Multumesc pentru aprecierile facute. Marea mea bucurie este faptul ca pot impartasi si celorlalti micile mele .....bucurii, iar daca ceea ce impartasesc este si constructiv (nu numai pentru mine),este perfect :yes: :yes:.

George N

...se pare ca a venit primavara .Astazi au cules si ceva polen... :D..pe langa zborul de curatire

George N

ieri si astazi am facut revizia generala .Cu ocazia asta am inlocuit 15 lazi cu altele curatate . In general totul ok . Condens si mucegai la cei cu fundul fix  iar la cei cu sita totul bine.Recomand pe cei cu fund cu sita iar la urdinisul sa fie acoperit cu un balconas. Parca (daca nu ma insel) mai multe albine moarte fata de alti ani.  3 familii au murit , pt. ca nu am strins bine cuibul ( graba strica treaba) .Am un roi pe 2 rame si f. putina albina  si matca a inceput sa oua . IN rest a aparut puietul capacit la vreo 15 familii iar la restul (14) matcile oua. Cu exceptia celor 3( din vina mea ) totul a fost bine.  Albinele culeg polen din plin, sa speram ca o sa fie un an bun :)

George N

astazi a fost o zi f.buna de cules polen la noi in zona  : :bzz:

G. Iulian

Frumoase poze, Țineți-o tot așa.  :hi:  :hi:  :hi:

George N

multumesc  :hi:..astazi am vazut si cateva rame cu puiet..

George N

la inceput de rapita,...

George N

 albine la iernat in DK.. :)