STUPUL LAYENS CU 12 RAME SI MAGAZIE-mai multe magazii...

Creat de gaby de apit, August 23, 2009, 05:43:00 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

  Astfel de stupi is mai indicati pentru stationar. Cred ca iernarea se face mai bine cand coroanele de miere sunt mai mari si ghemul se deplaseaza numai in sus si nu pe lateral. Ramele sunt in pat cald sau rece? Nu am prea inteles cum e cu 12 rame in cuib si cate 8 in cat.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bucovineanu

Probabil ramele din cuib sunt model Dadant asezate intors, iar in caturi sunt rame de 1\2 asezate normal. Daca cuibul este in pat rece caturile sunt in pat cald, sau invers.

Paraschivescu Teodor

Corect cuibul are 12 rame pat cald iar catul 8 rame pat rece io am dimensiunea ramelor de cuib 30 cu 35 din ce stiu asta ar fi originalul si nui asa de inalta poti pune 2 caturi ca se inalta destul de mult .

apiiulian

#63
Citat din: gaby de apit din August 23, 2009, 05:43:00 PM
LAYENS CU MAGAZIE DADANT 1/2.
Stupul layens este perfect pentru orce stupar,se lucreaza f.usor cu acest stup,am observat ca se potriveste perfect magazia de dadant cu 10 rame,doar ca se aseaza invers,cum se mai spune in pat cald.Daca cuiva i-a venit o asemenea idee mi-ar face placere sa promovam asemenea model de stup,mai ales ca eu sunt incapatinata si nu vreau sa renunt la stupul layens.
Eu sunt incepator,dar ambitioasa,stiu sigur de la bunicul meu ca stupii layens ierneaza mult mai bine,si primavara se dezvolta mai repede. ASTEPT ADEPTI!
ai gasit un fan....am luat primul layens la primavara il populez si acesta e dimensiunea ramei pe care o voi folosi

apiiulian

Citat din: Ioan Sitea din Noiembrie 29, 2017, 09:53:54 PM
INTIMPALRE FACE CA MUMAI ASTAZI SA AFLU DE DISCUTIA D-VOASTR DESPRE RAMA DE DADANT INTOARSA PE VERTICALA SI VA POT SPUNE
CA EU LUCREZ DE CITIVA ANI CU ACEST MODEL CONFECTIONAT DE MINE SI VA POT SPUNE CA ESTE F F BUN.IN PRIMUL RIND LA IERNARE
NU AVETI PROBLEME ,AVIND COROANA DE MIERE FOARTE MARE.DE ASEMENEA CORPUL DE JOS ARE 12 RAME IAR CATURILE 2 LA NUMAR
SUNT CU RAME 1/2 DADANT  8 LA NUMAR IN FIECARE MAGAZIN.EU SINT FOARTE MULTUMIT ,AVIND JUMATATE DIN FAMILI SI DADANT SI ASTFEL FAC COMPARATII. O SA REVIN SI CU NISTE POZE SI DIMENSIUNI DACA VA INTERESEAZA.   CU DEOSEBIT RESPECT.
Multi care folosesc acest model se plâng de verticalizarea mierii...dumneavoastră ce ziceți? Așteptăm cu nerăbdare poze din stupina...multa sănătate!

stefan1


 
Citat din: bucovineanu din Noiembrie 30, 2017, 01:50:27 PM
Probabil ramele din cuib sunt model Dadant asezate intors, iar in caturi sunt rame de 1\2 asezate normal. Daca cuibul este in pat rece caturile sunt in pat cald, sau invers.


Citat din: Paraschivescu Teodor din Noiembrie 30, 2017, 02:17:24 PM
Corect cuibul are 12 rame pat cald iar catul 8 rame pat rece io am dimensiunea ramelor de cuib 30 cu 35 din ce stiu asta ar fi originalul si nui asa de inalta poti pune 2 caturi ca se inalta destul de mult .

  Eu credeam ca este un fel de Gertung. Acest tip are, adevarat, ramele de cuib in pat cald (uneori spatele lazii este demontabil si urmeaza un geam prin care se poate urmari activitatea din stup de pe ultima rama. Cand eram mici, tata a pastrat anume doua astfel de lazi ca sa ne castige interesul sa vedem fara a fi atacati, cum lucreaza albinele in stup. De obicei acel tip de stup avea doua caturi cu rame 1/2 din cuib, asezate in pat rece si puse unul in spatele celuilalt.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Ioan Sitea

Citat din: apiiulian din Noiembrie 30, 2017, 08:07:07 PMMulti care folosesc acest model se plâng de verticalizarea mierii...dumneavoastră ce ziceți? Așteptăm cu nerăbdare poze din stupina...multa sănătate
Dimensiunile la rama suit urmatoarele :speteaza de sus 32 cm,lateralele 44 , cu umerase de 3.7/10 cm  ,latul de jos 26. lotime 2cm astfel am optinut lumina ramei 26/42 atit cit are o foaie dadant.De asemenea isirmarea o fac pe verticala pentru ca  pe orizontala se cam rup la centrifugare .O sa pun si niste poze. Cu stima.       
CA EU LUCREZ DE CITIVA ANI CU ACEST MODEL CONFECTIONAT DE MINE SI VA POT SPUNE CA ESTE F F BUN.IN PRIMUL RIND LA IERNARE
NU AVETI PROBLEME ,AVIND COROANA DE MIERE FOARTE MARE.DE ASEMENEA CORPUL DE JOS ARE 12 RAME IAR CATURILE 2 LA NUMAR
SUNT CU RAME 1/2 DADANT  8 LA NUMAR IN FIECARE MAGAZIN.EU SINT FOARTE MULTUMIT ,AVIND JUMATATE DIN FAMILI SI DADANT SI ASTFEL FAC COMPARATII. O SA REVIN SI CU NISTE POZE SI DIMENSIUNI DACA VA INTERESEAZA.   CU DEOSEBIT RESPECT.

Ioan Sitea

Citat din: apiiulian din Noiembrie 30, 2017, 08:07:07 PM
[quote author=Ioan Sitea link=topic=92.msg252989#msg252989 date=1511985
Nu pot intelege de ce se pling pentru ca aceste este si scopul cocentrarea coronei de miere ,ca pe timpul ierni gemul se deplaseaza numai pe verticala Eu iernez pe 6 7 rame iar primavara sa vedeti dezvoltare  Va doresc multa sanatate si mult succes.
Multi care folosesc acest model se plâng de verticalizarea mierii...dumneavoastră ce ziceți? Așteptăm cu nerăbdare poze din stupina...multa sănătate!
[/quote]