Stupul cu două mătci

Creat de nutzu67, Septembrie 12, 2012, 09:02:14 PM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

petrule , fara suparare , ma uitam la pozele tale , nu stiu cum ai invatat sau ce rame ai tu , dar sigur alea care sunt noi la leat sunt si cu fagurele nou , ai un stil de a le aranja prin cuib da ma lasa rece , daca le lasi asa iarna , albina o  sa se separe in timpul iernarii in 2 pe rame, lucru nedorit ,ele fug de ramle noi din care nu au eclozionat macar 2 randuri de puiet .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

petru.atudorei

pozele sunt facute inainte de a face aranjarea... ramele sunt noi..dar faguri sunt maro. asa ca culoarea lemnului inseala:D
La aranjare..ramele negre le-am pus la mijloc iar cele cu cu leatz alb la margina.

gabi222

Petru cum mai stai cu familiile cu 2 matci? In ce stare sunt? Au bagat puiet mult, productie buna , nu le-ai scapat in pom dupa salcam ? :)

petru.atudorei

salut..
Inca convetuiesc impreuna.. au o dezvoltare mult mai buna decat cei cu o matca..
Cat despre cules... la mine abia infloreste salcamul.. si nu pot vorbi de productie.. tot ce pot spune e ca la acea familie nu am avut probleme cu hrana.. nu am fost nevoit sa le dau sirop.
Dar la cum e vremea.. ploaie in fiecare zi.. cred ca nici la salcam nu o sa vorbesc de productie..:(

dan sebastian

La noi infloeste teiul acum Ti-a mers salcamul sau nu?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

petru.atudorei

Da... salcamul e aproape trecut.. teiul cred ca infloreste peste o saptamana.. si e inflorit si fanatul..(gradinile- poliflora)

In ceea ce priveste stupul cu 2 matci.. ceea ce am remarcat e o activitate mai intensa.. plecat la cules mai repede si se strang in stup seara tarziu...
Populatia e mai mare in comparatie cu un stup normal....iar cantitatea de nectar adusa e cam cu 1 rama in plus fata de un stup normal..
Albinele sunt mai blande..

Cam atat am observat pana acum.

O evaluare mai buna la cules.. o pot face la poliflora.. pentru ca la mine in zona atat tei cat si salcam.. e butin..cat sa culeaga pentru ele..

petru.atudorei

statistica:

Pe stationar stupul cu 2 matci productie 35kg vs stupul cu o matca pe 12 rame doar hrana pentru ele.

oroles

Citat din: petru.atudorei din Octombrie 01, 2014, 12:28:34 PM
statistica:

Pe stationar stupul cu 2 matci productie 35kg vs stupul cu o matca pe 12 rame doar hrana pentru ele.
Ai auzit de expresia "nesemnificativ statistic"? Expresia denumeste o intamplare. La un astfel de experiment pe un singur stup nu poti generaliza datele. Recomand pentru experiment cel putin 40 de stupi cu 2 matci. Iarasi, daca stupul cu 2 matci are 35 de kg si cel cu 12 rame 17 kg, diferenta nu exista. :D Cata miere are cel cu o matca? Ce inseamna "hrana pentru ele?" Unii stupari lasa si 25 de kg de miere in stupi.

Acum, sincer nu inteleg cum vine asta stup cu doua matci pentru ca nu prea m-a interesat subiectul. Sa inteleg ca in acelasi stup ai 2 familii, probabil separate printr-o diafragma in care sunt fante de comunicare acoperite cu plasa rara, cat sa nu treaca albinele?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

desprealbine

Citat din: petru.atudorei din Octombrie 01, 2014, 12:28:34 PM
statistica:

Pe stationar stupul cu 2 matci productie 35kg vs stupul cu o matca pe 12 rame doar hrana pentru ele.
Dacă ar fi existat diferența asta nici nu mai existau stupii cu o matca.
Așa ca vorbele tele s-ar putea sa fie mincinoase.

petru.atudorei

desprealbine. nu zic sa ma crezi. eu testez stupul asta de 2 ani si pana acum nu am gasit nici un dezavantaj. nu pot decat sa te invit sa testezi si sa te convingi.. tot ce pot sa spun e ca e destul de complicat sa il administrezi pe stationar asa ca nu il recomand la pastoral.

desprealbine

Citat din: petru.atudorei din Octombrie 02, 2014, 04:44:35 PM
desprealbine. nu zic sa ma crezi. eu testez stupul asta de 2 ani si pana acum nu am gasit nici un dezavantaj. nu pot decat sa te invit sa testezi si sa te convingi.. tot ce pot sa spun e ca e destul de complicat sa il administrezi pe stationar asa ca nu il recomand la pastoral.
Ce anume e "complicat" in "administrarea" lui?

dan sebastian

Cred ca e prea greu. Are un volum foarte mare. Nu cred sa-l poti ridica de jos si cara zeci de metrii pana la un vehicol.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

thomas

Ce parere aveti despre stupii verticali (corp 1/1+cat 1/1) sau ME cu 2 matci separate prin hanemann? Una deasupra celeilalte. Roieste cea de jos, sau fac treaba impreuna dezvoltand puterea familiei? Mai exista si varianta cu cat intre cele 2 cuiburi, ca sa le tina pe matci mai la distanta..
E o metoda interesanta, daca ar da rezultate. Asa avem un stup cu 2 corpuri, fiecare cu matca lui si cu populatie totala numeroasa. Iarna se poate inlatura matca mai varstnica sau iernam cu 2 ghemuri separate, ceea ce n.am prea vazut..
Pe net si in carti sunt prezentati stupi cu 2 matci, dar in corpuri separate si cat comun, cu 5-8 rame la dispozitie, ceea ce cred ca e putin pt o matca. Ori 2 corpuri suprapuse 1/1 fiecare cu matca lui, ori cate 2 corpuri ME suprapuse cu alte 2ME cu matci individuale... ori familii separate.


RazvanTi

la ME o singura matca in plin cules inseamna 3 corpuri. minim.
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

cipik

SI daca nu ai timp de extractie mai pui inca un cat si la-i facut de 4 corpuri, acum daca ai doua matci inseamna un turnulet ca la americani.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/