Stupul cu două mătci

Creat de nutzu67, Septembrie 12, 2012, 09:02:14 PM

« precedentul - următorul »

petru.atudorei

Nu vei putea ierna cu doua matci in sistem corp peste corp, albine vor forma un singur ghem ori in corpul de sus ori in cel de jos. Daca vrei sa iernezi asa va trebui sa desparti corprile astfel incat albinele sa nu mai treaca de la un corp la altul.

Daca te ui mai s la poze mele, eu iernez doua matci intr-un ghem, despartite do gratie, dar faptul ca ierneaza pe 6 rame, 3 o matca si 3 cealalta matca, am fortat albine sa formeze ghemul egal de o parte si alta a grati, si astfel ambele mati beneficiaza de cantitate ega de albina.

pop alin daniel

petru la mine nu se vede nici o poza

kamy

Petre io zic sa iernezi si sa exploatezi familiile cu diafragma oarba,trebuia sa fie 4 rame 4 rame,si cred ca se datoreaza gratiei diferenta nu lucreaza prea bine prin gratie ai rezultate mai bune cu separare totala!

petru.atudorei

In stup diafragma a fost umpluta deeara si acum e ca o foita de cears, siau lasat cateva spatii de trecere, si in rame, cam la 4 5cm de speteaza de sus, au gaurit rama ca sa aiba trecere intre intervale. Asa cum sunt pe 3x3 rame, se prezinta foarte bine, si am vazut si ambele matci.

Pozele sunt in pagina 5  a acestui topic

gabi222

Citat din: petru.atudorei din Decembrie 29, 2013, 06:10:38 PM
Nu vei putea ierna cu doua matci in sistem corp peste corp, albine vor forma un singur ghem ori in corpul de sus ori in cel de jos. Daca vrei sa iernezi asa va trebui sa desparti corprile astfel incat albinele sa nu mai treaca de la un corp la altul.

Daca te ui mai s la poze mele, eu iernez doua matci intr-un ghem, despartite do gratie, dar faptul ca ierneaza pe 6 rame, 3 o matca si 3 cealalta matca, am fortat albine sa formeze ghemul egal de o parte si alta a grati, si astfel ambele mati beneficiaza de cantitate ega de albina.

bun
Daca iernez cu ele corp peste corp cu podisor orb intre ele si cu urdinis la ambele si le unific primavara cand e cald , pstrand primavara ambele matci in sistem de 2 /familie  e ok asa?

pop alin daniel

mai pune te rog pozele ca jur ca nu-mi apare nimik si is curios  :thanks:

petru.atudorei


pop alin daniel


kamy

Citat din: Ioan Olaru din Septembrie 03, 2013, 07:08:18 PM
Eu am gresit anul acesta tinand 3 matci intr-un stup deci nici 2 matci nui binevenit si explic de ce , folosesc stupul ursu am obtinut in primavara 3 roi in fiecare camara a stupului , in acest moment ideal ar fi fost sa pun fiecare roi in stupul său , astfel se intareau considerabil iar in iulie faceam o divizare in 3 a fiecarui roi astfel din 3 roi obtineam 9 roi deci dintr-o familie obtineam  9 roi in iulie cu matci tinere , avand in vedere ca la prima imultire am obtinut 6 roi , puteam avea 18 roi si langa acestea inca vreo 6 obtinute alterior din cele 2 famili care si ele ar fi fost impartite in 3 deci ar fi trebuit sa am la ora actuala vreo 24 de roi gata de iernare si totul plecand de la 2 familii , acum sper ca la anu voi proceda astfel si voi obtine un numar considerabil de roi , bineanteles sa trec cu bine de iarna.
Da, dar nu vad de ce te-ai chinui sa inmultesti in halu asta doar daca nu confunzi nucleele cu familii de albine!
Io -ti propun o vareanta mai buna,nu mai arunca banii pe geam cu lada minune,fa-ti singur lazi si pana la pretul cheltuit pe lada iti cumperi si o familie de albine!
A, lada ursului e cu patent!Niciun bai poti cumpara un patent chinezesc cel mai ieftin si cel mai prost de pe piata e net superior!

bucovineanu

Citat din: petru.atudorei din Decembrie 29, 2013, 06:52:08 PM





Sper sa le  vedeti acum
In spatiile goale de langa rame, nu se formeaza condens?

petru.atudorei

nu..nu se formeaza.. cel putin ultima data cand am verificat spre deosebire de restul stupilor..acesta nu are condens. dar diferenta este ca are doua urdinisuri de o parte si de alta a gratiei. Anul acesta eu am lasat urinisurile deschise la maxim..cat sunt ele din constructie, adica 10 cm. Iar podisorul la acest stup este din scandura de 2 si nu am pus nimic peste el. In toamna albinele au propolizat toate spatiile libere dintre scandurelele de podisor.
Si... ambele matci sunt in cuib  :D..acum mai ramane de vazut cum vor ponta si ce ritm de dezvoltarea va avea.

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

petru.atudorei

ba da.. dar nu se vad..sunt niste placi de polistiren extrudat cu grosimea de 3. dar nu sunt pana sus...adica nu inchid spatiul dintre podisor si rama.


sorinma

Am inteles,sunt la nivelul superior al ramelor  :hi:
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde