Stupul cu două mătci

Creat de nutzu67, Septembrie 12, 2012, 09:02:14 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

Aceasta varianta pe care o spuneti se practica,mai putin chestia cu scosul puietului larvar.

Varianta spusa de mine mai sus este pentru stationar si pentru stupii cu capacitate mare .

kamy

No stati oleaca sa ne alamurim!2 matci intr-o lada nu inseamna productie dubla sau tripla,daca vreti cea mai mare productie se obtine in orizontal orfanizat cu parfum( feromon) de matca!
Care ar fi avantajele si dezavantajele?
Avantaje
1.orice raioasa de familie ajunge pe 6 rame pe salcam,daca are la salcam 6 rame de puiet cam capacit credeti-ma,atunci doica se transforma in lucratoare,6 rame puiet capacit= 6 rame miere in magazie,fara adaugiri de puiet din alte familii(ajutatoare)valabil tot sezonu activ fara alte interventii inafara de luatu mierii!
comparativ cu metoda cedarii de rame cu puiet de la familii ajutatoare,e zic io mai buna ca nu mai ai nici o treaba!rame de puiet de la familiile ajutatoare trebuie sa muti inainte de salcam si iainte de fs!ori se stie ca familia care e varf la salcam cade pe floarea soarelui si care e slaba la salcam ajunge in deal la fs,la 2 matci lada e varf tot anul cu conditia sa nu roiasaca sau sa nu te manance-n palma sa extragi cuibu ramai fara multe matci!
2.la capitolul septel stai cu ceva mai bine,daca nu extragi cuibu si nu dispar prea multe matci ai cu 85% mai multe matci in stupina care vor ierna pe 4-5 rame din 6,fara stimulari fara zamuri de malai sau alte cheltuieli decat tratamentele curente de paduchi,iernand pe miere!
Daca anu viitor ti se pune pata sa treci inapoi la o singura matca nu e nici o problema,oricand 2 unitati vor fi mai puternice decat 1 singura!inca un amanunt daca vedeti cuibul blocat nu va panicati,albinele deblocheaza noaptea cat are nevoie matca si fara indicatiile pretioase din partea apicultorului!
3 va intoarceti de la un cules de floarea soarelui cu barbi ceea ce nu prea se intampla cu o singura matca!puteti linistiti fructifica un cules mai tarziu de fs,fara frica de a distruge familia,unica conditie nu bagati mana in cuib!
No amu pe multa lauda strica,dam in pacat merist,dezavantaje:
1.nu poti face casa cu matci batrane,functioneaza doar cu matci tinere,daca in anii buni nu ai probleme cu roirea in anii slabi roiesc si matcile din anul 2,sa nu uitati acest lucru!
2 daca o matca din cele 2 dispare slabe sanse sa se imperecheze alta doar daca au urdinisuri dispuse la 180 de grade!pe pavilion iei alta familie si o inlocuiesti iar cea stirba o pui jos!
3.avantajul de a avea lazile pline de musca,poate sa se transforme in dezavantaj,albinele devenind agresive(ma refer la vagon)lucrezi oleaca mai greu,albina peste tot!un alt dezavantaj e ca se populeaza randurile de jos si daca ai pus matci mai slabe sant omarate de fluxul de lucratoare importat sau adus de vant!
Ati afirmat ca nu trebuie izolata magazia,faceti cum credeti din studiile mele reiese ca albinele aduc nectar deasupra propriului puiet si cand nu mai au unde pune se indura sa stropeasca ramele invecinate,daca ati observat la vertical pe 1/1 deasupra ramelor in care nu este puiet nu este nici miere!!
Chiar daca ati fi toti impotriva e sistemul care ma multumeste,cu conditia sa folosesc matcile pe sistem 6+6 un singur sezon cu rezultate pe masura!

marius_vfp

Citat din: marian sima din Decembrie 26, 2013, 10:44:23 AM
Aceasta varianta pe care o spuneti se practica,mai putin chestia cu scosul puietului larvar.
ma gandesc ca doica va fi nevoita s-o rupa pe urdinis la cules, daca nu mai are ce sa faca in cuib , asta ar fi logica mea .oricum trebuie facute experimente si cu puietul larvar dar si fara el .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

dan sebastian

Pe stationar e ok metoda cu 2 matci iar pe pastoral cu familii ajutatoare.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

petru.atudorei

Teoretic la 6rame / matca, albina trebuie sa aiba grija de larve mai putine. Cand sunt 2 matci, numarul de de albine este dublu si daca cuibul se desparte de cat cu gratie, exista un numar mai mare de culegatoare. Desigur e doar o teorie, si putina practica ce am experimentat anul ce trece. Modul cum s-a dezvoltat si faptul ca nu am fost nevoit sa le pun sirop de completare, m-a pus putin pe ganduri.
Pentru ce care nu stiu, stupul a fost format cu 3 matci, si fiecare matca a avut 1 rama cu miere si una cu puiet. Format pe la jumatea lui iulie, pana in 15 septembrie am ajuns la 18 rame pline cu albina si rezerve de miere

petru.atudorei

La pastoral metoda cu 2 matci nu ii vad rostul, atata timp cat pastoralul inseamna ca nu stai mai mult de cateva zile pe o vatra. Dar ca sa ai stupi puternici pentru pastoral se poate folosi metoda cu 2matci, si cand pleci in pastoral scoti o rama cu una din matci si o lasi acasa.

dan sebastian

Si pana revi in zona ta, cel cu 1 matca are timp sa mai produca ceva puiet pentru cedare. Daca dupa floarea soarelui vi cu ei zob 2 3 rame de puiet capacite sunt mana cereasca.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

kamy

Dati-mi voie sa fiu pe invers  si sa spun ca eficienta mai mare si munca mai putina se obtine la pastoral de la stupul cu 2 matci,unde si instinctu de roire este mai redus datorita faptului ca se arata cules la orizont!
Ca sa va convingeti folositi si asa si asa si va rog nu-mi spuneti rezultatele ca le stiu deja,imi sparg creierii cu metoda din 2000,sau 2001!

gabi222

buna  ziua . M-ar interesa cum pot sa adaptez acest sistem pe stupi ME , deoarece toti stupii mei sunt pe sistem ME cu rama de 3/4 . In sezonul activ cuibul este pe 2 corpuri , o gratie hanneman si apoi caturile . Ce parere aveti daca in primul corp sa fie o matca in al doilea alta matca si deasupra sa atasez caturile ( cu gratii hanneman intre corpul 1 si2 si intre 2 si cat , iar la catul superior sa fie urdinis pt accesul usor al albinelor la cat). Spuneti-mi  dak este bine sau dak nu :)

petru.atudorei

Urmareste filmuletele lui dan margarit, apicultura la distanta si ai sa vezi cum poti face ceea ce vrei tu.
Metoda care o zici tu e ok, dar trebuie sa fii atent la mici detalii, cum ar fi trantorii din corul 2 care nu pot trece prin gratie. Dar raspunsul tot in filmuletele dl, dan il gasesti

Succes

gabi222

Citat din: petru.atudorei din Decembrie 29, 2013, 04:40:36 PM
Urmareste filmuletele lui dan margarit, apicultura la distanta si ai sa vezi cum poti face ceea ce vrei tu.
Metoda care o zici tu e ok, dar trebuie sa fii atent la mici detalii, cum ar fi trantorii din corul 2 care nu pot trece prin gratie. Dar raspunsul tot in filmuletele dl, dan il gasesti

Succes


ms
Am urmarit filmuletele lui Dan margarit aproape toate . El avea o singura matca puternica  cu cuibul pe 2 corpuri si restul caturi , deci nu avea gratia intre primele doua corpuri . Ce m-ai sfatui sa fac cu gratia dintre cele 2 corpuri ca sa poata trece trantorii din corpul doi ? ziceai ca rasp e in filmulet , m-ai putea ajuta te rog cu un link ceva ?

dan sebastian

In loc de urdinis, lasa gol 1 cm pe toata suprafata corpuluial 2 lea. Cea mai buna idee cred ca este insa cea ruseasca, adica cuib, cat recolta 1 sau 2 siiar cuib sus. Pui gratia hanemann peste cuibul 1 si sub cuibul de sus de tot. Trebuie sa ai insa urdinis in capac.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

petru.atudorei

#72





Azi a fost foarte cald si miam permis sa fac o verificare in stupul cu doua matci. Cam asa ierneaza 3 rame pentru fiecare matca. Ambe matci sunt prezente pe rame de langa gratie.

petru.atudorei

Citat din: gabi222 din Decembrie 29, 2013, 04:52:57 PM
Citat din: petru.atudorei din Decembrie 29, 2013, 04:40:36 PM
Urmareste filmuletele lui dan margarit, apicultura la distanta si ai sa vezi cum poti face ceea ce vrei tu.
Metoda care o zici tu e ok, dar trebuie sa fii atent la mici detalii, cum ar fi trantorii din corul 2 care nu pot trece prin gratie. Dar raspunsul tot in filmuletele dl, dan il gasesti

Succes


ms
Am urmarit filmuletele lui Dan margarit aproape toate . El avea o singura matca puternica  cu cuibul pe 2 corpuri si restul caturi , deci nu avea gratia intre primele doua corpuri . Ce m-ai sfatui sa fac cu gratia dintre cele 2 corpuri ca sa poata trece trantorii din corpul doi ? ziceai ca rasp e in filmulet , m-ai putea ajuta te rog cu un link ceva ?

https://www.youtube.com/watch?v=eY070NvVOTk&feature=youtube_gdata_player

Urmareste filmuletul asta, ai sa primesti raspunls la intrebarea ta

gabi222

 :thanks: 
gata am inteles cum trebuie sa fac
Dan omora o matca dupa ce stupul s-a intarit ... eu dak vreau sa iernez cu ambele una in corpul de jos si una in cel de sus merge ?  cum se formeaza cuibul ? v-or fi 2 ghemuri ( unu sus unu jos ) sau un singur ghem ce mananca mierea din cel de jos si urca apoi in cel de sus ?