hranirea sau stimularea albinelor

Creat de dragos2006, Februarie 23, 2009, 11:29:09 AM

« precedentul - următorul »

D006

o problema la care multi incearca sa aduca solutii si imbunatatiri. candva eram si eu printre ei. am renuntat. dar de ce am renuntat? in 2003 am vazut niste albine f sanatoase si f puternice care primeau rezerva de iarna numai din sirop de zahar si putin acid citric. respectivul avea in vedere in primul rand considerente pur economice. am inceput sa analizez fiecare aspect si fiecare solutie propusa aici si aiurea. dar sa le luam la rand:
- adaosul de lapte praf (degresat), drojdie, vitamine - produse care se obtin intr-un proces industrial care presupune folosirea diverselor substante chimice pentru a obtine produsul final si garantarea nealterarii lui in perioada de garantie;
- adaosul de miere si polen - produse care se recolteaza de la toti stupii si care se depoziteaza vrac. este nevoie ca 1 din 100 sa aibe o boala contagioasa ai carei germeni sa se transmita prin polen sau miere si "ne-am tras singuri presul de sub picioare". cine pretinde ca este expert si tine sub control situatia putem sa deschidem un subiect pe tema transmisiei locii americane;
- adaosul de ceaiuri sau suc de ceapa nu am argumente sa neg beneficiul lor, dar nici argumente sa accept beneficiul lor. am folosit stupi martor si rezultatele au fost mediocre. nu pot sa spun ca am tras niste concluzii clare.
recomandarile pe care vreau sa le fac sunt urmatoarele:
- mergeti pe sistemul stupilor verticali;
- extrageti mierea numai din caturi si lasati tot ce depoziteaza in cuib pt rezerva;
- nu exagerati in recoltarea polenului;
- folositi pt stimulare numai zaharul (este raul cel mai "putin daunator":wink:;
- cat priveste ceaiurile, ma abtin.

Adrian Roman

Concluziile trase din folosirea stupilor martor sunt absolut relative, e suficient sa luam in considerare dezvoltarea si productivitatea coloniei in functie de bagajul ei genetic ! Concluziile ar putea fi corecte, sau partiale, sau eronate, cine poate sti? Marja de veridicitate, in lumea albinelor, este un semn de intrebare...

Adrian Roman

Pareri despre polenul de porumb? In afara de ce se gaseste in literatura de profil !

cosmin


cosmin

spunetim va rog si mie la lazile vericale pe care le vad in sunhoto cum sunt asezate ramele in magazie?
 
am si eu 2 lazi primite  si nu inteleg
va multumesc,   daca se poate si o poza cu capacul ridicat  ar fi super
o seara placuta :wink2: