Inflorire Salcam !

Creat de jenica67, Aprilie 09, 2014, 08:48:55 PM

« precedentul - următorul »

andrei_georgian

In mehedinti este jale... :sad: ploua de 3 zile fara oprire iar salcamul este mai mult de 50% inflorit in zona mea si inca se anunta ploi pana sambata...administram sirop ca au ramele goale.. :yahoo_cry:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

aristyk77

vrata mehedinti-incet incet am ramas cam singur multi au plk

nicu84

exact la fel am gasit si eu ca si Nick, miere peste tot, mai ales in rama cu puiet. sper sa aiba timp sa o capaceasca.

costi82

am observat ca multi colegi se plang ca la ei in zona nu prea este floare la salcam, pun aici cateva poze cu salcamii de la noi din zona.
Eu zic ca este destula floare nuamai sa fie vreme buna!
Apicultura e o arta care trebuie respectata!

oroles

La mine cred ca mai dureaza cca o saptamana pana incepe salcamul . Problema e ca vremea se anunta in continuare ploioasa.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

cipriene

dificil an.
cu toate ca a fost o iarna blanda, primavara este foarte capricioasa
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

tiby.visan

Si la mine in malovat coasta colibasului  mehedinti salcim inflorit mai bine de 50% inflorit restul in urmatoarele zile o sa infloreasca dar degeaba nu secreta nectar din cauza vremii temperaturilor pina acum am dat zahr la greu ramele goale numai puiet acum ca vin temperaturi mai ridicate poate poate o sa dea ceva. :nebun: :nebun: :nebun:

Aurelian A.

Asa e si la mine tiby,inflorit 40, 50 la suta dar in rame nu e nimic,foamete mare...hai caldura odata :mad:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

octav

In Bucuresti ultimele zbateri ale salcamului. In 3 zile vom vorbi la trecut despre salcam.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

silvius

In Salaj abia acum ai 30 % deschis sper sa fie si nectar :D
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

albinasebes

la Blandiana a inflorit dar nu da aproape nimic, nici pentru ele nu isi aduna. in schimb roiesc intr-o veselie.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

NYK74

Acelasi lucru si aici la mine,salcimul acu incepe înflorirea ,dar au anunţat o altă saptamana cu ploi,si intre timp ele roiesc pe capete,ma consolez ca e ceva ce se intampla la toată lumea,e anul cu înmulţirea  de familii.

APIPETRO

Si in zona Tecuci salcamul este inflorit 70% ,caturile "subtirele", botci multe...

yulian

Dupa multe peripetii...impotmolire, tras de tractor, pană la remorca, stupi lasati pe marginea drumului...am reusit sa ne mutam si noi de la salcam1 la salcam2. Prima zi a inceput in forta cu 3.8 kg...sa vedem ce urmeaza in continuare.

nicu84

la fel ma consolez si eu Nik74, am crezut ca numai mie imi roiesc, dar vad ca la toata lumea.