Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

calmusdaniel

Citat din: bismark din Ianuarie 07, 2016, 10:36:36 AM
    Tinule,eu am spus aceasta metoda batrineasca fiindca are asa cum ai zis si tu mai multe avantaje.Prima ca ai populatie mai multa si automat caldra suficienta, doi ca ai in primavara 2 matci si o lasi pe cea mai viabila,trei ca daca familiile merg bine in primavara poti avea doua familii si patru ai mereu o matca pe care sa o folosesti la o familie care a pierdut-o.Daca le unifici toamna pierzi unele din aceste avantaje.Cu respect  ^:)^

Metoda e buna si e aplicabila pe stupul orizontal,pt stupul vertical e mai buna unificarea in toamna decat primavara intrucat din doua martoage iesite in primavara nu poti face mare lucru. :hi:

Eugen B

Da sunt multe variante bune, eu nu neg. Eu de anul trecut am facut multe nuclee. Am nuclee pe 3 rame , respctiv 5. Am facut vreo 40-50 nuclee cu rame 1/1 , la fiecare am bagat o rama plina de albina si 1-2 botci. majoritatea s-au imperecheat, care nu am mai bagat botca.
si toamna am unificat.
Eu fac unificari doar la familii f slabe(dar nu tot timpul e cazul) in toamna si primavara devreme. Fac la cei fara matca.
Nu stiu la tine, dar la mine se mai gasesc si familii mai slabe, adica roii care au iernat pe 3-4 rame si le dau 1-2 rame cu puiet si la salcam vor fi destul de buni, cei tari ii las sa merga inainte.

calmusdaniel

Daca despre familiile puternice ne-am lamurit cum se fac si daca sunt rentabile pt noi,sa incep si eu ca Ionel sa lucrez cu materialul clientului,adica,daca la o fam de albine i se introduc rame numai cu celule de lucratoare,ele vor modifica o parte din celule pt a face celule de trantori.Intr-o fam sanatoasa cu o matca buna,acea familie va tine aproximativ 1500 de trantori,ceea ce face sa fie armonie in acea familie.La un cules abundent prezenta trantorilor in stup,permite iesirea unui numar mai mare de albine la cules.
Indiferent daca vrem noi sau nu matcile vor depune si oua de trantori.

calmusdaniel

Adaugarea de caturi la familii trebuie facuta in functie de puterea familiei de a acoperi acel cat. De ex. la rapita in moment ce se umple cu nectar trei sferturi din capacitatea unui cat se poate adauga inca unul prin inversarea celor doua. Adaugarea mai multor caturi fara sa aiba acoperire va face ca fam sa stagneze din cauza neputintei fam de a asigura un climat propice ceea ce face sa retina mai multa albina in stup. In concluzie,caturile se pun atunci cand cere familia nu de dragul de a avea caturi multe pe stup.

dan sebastian

Sunt de aceeasi parere. La rapita si floarea soarelui e suficient un cat. La salcam daca e vremea buna e nevoie de 2 si doar daca e un an exceptional e nevoie de 3 caturi; (asta cand da salcamul ca in 2014 era nevoie de sirop in periopada salcamului si nu de caturi). La faneata nu conteaza cate caturi pui, ca e cald.
La floarea soarelui zic ca e necesar doar 1 cat pt ca daca pui mai multe si nu sunt acoperite de albina se topesc din cauza caldurii excesive. Chiar daca tu vi cu albina pe 2 caturi si in 4 zile te trezesti ca ai doar in cuib albina pt ca restul crapa, prefer sa plec doar cu 1 cat la floarea soarelui ele oricum blocand cuibul.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dorindafi

1,2, en caturi
dar cite rame de puiet , cite rame imbracate bine cu albina vor umplea cuibul si catul daca anul e ca 2015 ?
cine pleaca cu lesinaturi tot cu asa ceva se va intoarce
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dan sebastian

Dorine, la rapita plec in jur de 15 aprilie, dupa pomii fructiferi. Eu in acea perioada abia incherb pe 10 rame familia (la unele nici 7 rame nu am full de albina si le iau pt dezvoltare). Cand pun catul pun folie intre cuib si cat la inceput si las doar 2 cm in fata loc sa poata urca albinele ziua. Noaptea e de multe ori 2 - 4 grade pe plus. Nu pot raci puietul. Nu pot pune 2 caturi la rapita cand ma duc. Eventual abia dupa 25 aprilie cand se mai incalzezte si e noaptea peste 10 grade si am miere in catul 1 macar jumatate daca nu trei sferturi plin. Altfel ramane pe un cat.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Eugen B

Daca pleci cu lesinaturi in pastoral si e cules abundent iti garantez ca se vor intarii si stupii respectivi.
Exista mai multe conditii la familiile de albine ca sa le facem puternice,  daca din toamna nu facem ce trebuie sunt sanse mari sa trage f tare in primavara ca sa facem ceva la rapita-salcam.
De exemplu la mine in zona rapita infloreste din cate vad mai repede ca la voi

dorindafi

deacord Eugen , se vor intarii pt urmatorul cules
dar i-a uitate in urma la 2014 la cei care au fost la rapita cu lesinaturile cum le spun eu si in salcim au bagat zahar de leau picat ochii in buzunare
si ca sa nu zic despre altii pot  spune ca eu tot timpul plec cu stupii pregatiti pt cules si-n 2014 a fost primul an cind am bagat zahar in timpul salcimului avind in stupi 8/9 rame cu puiet
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

calmusdaniel

A venit iarna, bucuria nepotilor!  :hi:

Eugen B

Da, f frumos, la voi in zona e plin de zapada, la mine in vest nimic :(

bucovineanu

In sud e iarna adevarata in schimb la mine, unde ar trebui sa fie iarna si mai grea, abia daca se mai vede o pojghita de zapada. S-a inversat clima.  :smile:

calmusdaniel

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 17, 2016, 11:47:49 AM
In sud e iarna adevarata in schimb la mine, unde ar trebui sa fie iarna si mai grea, abia daca se mai vede o pojghita de zapada. S-a inversat clima.  :smile:

Intr-adevar in zona mea s-au schimbat iernile,daca cu ceva ani in urma albinele mai aduceau si polen de la alun in februarie in ultimii ani din cauza frigului nu au mai adus.Dar poate ca din cauza iernii friguroase si cu zapada vom avea un an bun cu nectar.

Eugen B

La voi ninge, dar la mine au fost ploi, sper sa mai vina ceva ploi sa fie umiditate buna macar pana la FS, sa prinda si floarea ceva apa, ca anul trecut a fost seceta tare si la plantare si la inflorire si e normal ca nu avea de unde sa dea mult nectar

Florin94

La mine e totul uscat si bate un vand de iti crapa maselele in gura , asta o fi bun pentru nectar ? :surprised: :)