atentie la pfa

Creat de ionut.api, August 19, 2010, 02:15:08 AM

« precedentul - următorul »

OtoVirgil

Nu-mi este clar si de aceea intreb :
Exista PFA -> mai fac contract/sunt obligat sa fac, contract cu casa de pensii (respectiv sanatate) ? La pensii 31,5 % din suma declarata !
Multumesc
Distribuitor Faguri Apisrom ; www.ProduseleAlbinei.ro

antiopa din ardeal

  Din cate stiu daca pfa-ul este cu cod caen 0149 (la alt cod nu stiu daca este valabil) nu sunteti obligat sa faceti contract cu casa de pensii si sunteti si scutit de impozit. Asta pentru anul 2010, eu sper sa nu se modifice nici de-acum incolo.

orbanstefan64

Citat din: antiopa din ardeal din Decembrie 22, 2010, 10:06:13 PM
  Din cate stiu daca pfa-ul este cu cod caen 0149 (la alt cod nu stiu daca este valabil) nu sunteti obligat sa faceti contract cu casa de pensii si sunteti si scutit de impozit. Asta pentru anul 2010, eu sper sa nu se modifice nici de-acum incolo.
:nod: :nod: :nod:

silviubuciuman

N;AM INTELES NIMIC ROG DETALII

PAVEL

Care  ati  mai  accesat  fonduri  nerambursabile  masura 141,  si  daca   s-a  aprobat  dosarul , stie  cineva  care  sunt  cei  mai  avantajosi  pasi  de  facut  in  continuare  cu  pfa,etc,etc..?Va  rog  luminati-ma  si  pe  mine! Un  an  nou  fericit  la  toti  ,si,,,,sanatate  in  noul  an  la  albinute ! :razz:

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: romikele din Decembrie 29, 2010, 05:32:22 PM
PFA si cont la ALPHA BANK

ok
pfa, ca pfa... am inteles

dar de ce alpha bank?
ce are ea pentru apicultori si ceilalti nu?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Kov iulian

Din cite am citit si am inteles in cazul  intreprinderi individuale poti angaja dar are si un neajuns raspunzi cu tota averea ta, in cazul intreprinderi individuale daca nu vrei sau nu poti plati o anume suma vine executorul judecatoresc si iti ia de prin casa una alta,In cazul PFA  persoana juridica raspunde pt orice problema,iar averea ta privata se zice ca ar fi protejata.Eu asta am inteles din ce am citit despre una si cealalta,poate ma insel.

Kov iulian

Tocmai am urmarit o stire pe Antena 1 care m-a pus pe ginduri,era vorba despre niste persoane probabil PFA sau srl-uri etc care erau faceau scandal in fata Casei de pensi deoarece li sa inpus sa plateasca CAS-ul pe ultimi 5 ani  adica 1600 de lei iar la suma asta se mai adauga penalizari si dobinzi.pe ultimi 5 ani.Intrebarea mea este,oare ne asteapta si pe noi asa ceva pe cei care ne-am facut PFA de curind?

D006

  Toata lumea care este PFA si in ultimii 5 ani au primit de la fisc decizii de impunere si au platit impozit  au OBLIGATIA  sa plateasca si contributia la fondul de sanatate . cum la stupari le-au venit decizii pe 0 au de platit la sanatate 0 lei . daca au platit impozit vor plati si sanatate.

albine

 Eu am inteles ca statul iti da cu o mana si de luat iti ia cu cinci maini.
Orice om are dreptul la libertatea opiniilor si exprimarii .De cand a murit bunicul nu m-a pacalit nimeni.

D006

  Statul NU DA NIMIC !  =)) Noi suntem statul !   ^:)^  Pentru a exista statul noi trebuie sa cotizam o parte din avere !  =D>

pharaonu75

In actuala guvernare au fost luate cateva masuri bune si au fost date cateva legi ce trebuiau date de vreo 10 ani...
Problema lor este insa ca nu stiu sa prezinte avantajele acestor masuri, pentru ca Antena1-3 si Realitatea au redevenit unelte de camnpanie electorala ale PSD inca din noaptea in care Geoana topaia si ii multumea "dragostei" sale Mihaela pentru victorie...

Aceste posturi TV nu fac altceva decat sa inalte osanale PSD si sa critice tot ce face puterea... daca ar fi corecti si echidistanti, asa cum ar fi normal, ar prezenta si plusurile unor legi date de PDL.

Ca sa vedeti la ce ma refer, haideti sa facem un exercitiu de memorie, iar peste cativa ani cand PSD va fi la guvernare sa vedem cate legi din cele criticate acum vor abroga! Eu cred ca niciuna... cred ca se vor folosi de ele ca sa isi faca guvernarea mai usoara... daca le-ar schimba ar intra in iadul in care acum vor sa arunce PDL-ul.

Dar ca sa revin la subiect... daca eu am PFA, platesc impozit, nu este normal sa platesc si asigurari de sanatate sau contributia la fondul de pensii? Ca altfel vreau retete compensate, vreau pensie-daca se poate cat a unui director de banca, etc... cu zeci de legi speciale si scutiri peste scutiri de la plata indatoririlor catre stat s-a ajuns unde suntem acum!
Vrei somaj, concediu de maternitate, medicamente compensate, spitalizari, pensie, atunci trebuie sa platesti!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

albine

Ideea este ca primesti bani sa te dezvolti si sa supravetuiesti dar pana la urma trebuie sa platesti la loc, .. sau chiar mai mult.
Orice om are dreptul la libertatea opiniilor si exprimarii .De cand a murit bunicul nu m-a pacalit nimeni.

pharaonu75

Primesti bani ca sa te dezvolti... ce dai inapoi? NIMIC!
Vrei pensie? PLATESTI!
Vrei servicii/compensatii de sanatate? PLATESTI!
Vrei asistenta sociala? PLATESTI!

Mi se pare logic!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

albine

Cine vine la mine sa-mi  da banii astia moca? intrebare de 100 puncte ?
Orice om are dreptul la libertatea opiniilor si exprimarii .De cand a murit bunicul nu m-a pacalit nimeni.