sfaturi si pareri despre module apicole

Creat de ady iulian, Decembrie 21, 2014, 10:56:40 PM

« precedentul - următorul »

ady iulian

Sal, am in plan  construirea unu modul apicol  pe sasiul unei remorci cu o axa , modulul vreau sa fie detasabil ,  va rog sa-mi dati cateva solutii si pareri.

bucovineanu

Noi nu avem cultul muncii cum il in Europa au nemtii, suedezii,norvegienii si ceilalti nordici. Nu mai vorbim de japonezi, coreeni sau alti asiatici. Noi suntem balcanici si ne multumim cu mai putin fara sa muncim din contiinta. La formarea acestei mentalitati au contribuit din plin si cei aprope 50 de ani de comunism.

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

ady iulian


jenica67

Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

ady iulian

Citat din: jenica67 din Decembrie 22, 2014, 08:29:32 AM
Uite aici un model de platforma :
un model  reusit,  acasta cred ca  este transportata cu o remorca  cu dou axe

dan sebastian

Cred ca are masina de 3,5 t care intra sub ea.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

ady iulian

Citat din: dan sebastian din Decembrie 22, 2014, 08:39:33 AM
Cred ca are masina de 3,5 t care intra sub ea.



Eu tractez remorca cu o supernova sau un renault kangoo

pharaonu75

La cati stupi iti intra pe o remorca de o axa, mai bine transporti stupii "varsati", iar banii pe care i-ai investi intr-un modul ii investesti in alti stupi si cateva picioare.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

teoalbina

Un sfat intelept! La aceeasi concluzie am ajuns si eu.
Intentionam sa-mi fac mai multe platforme si acum ma felicit ca nu mi-am facut decat una singura... deoarece am ajuns la concluzia ca e mai eficient sa transport stupii varsati, adica sa-i dau jos de pe platforma, intrucat desfacerea platformei si montarea ei dureaza destul de mult. In plus, nu intotdeauna gasesti loc cat de cat adecvat, adica fara denivelari prea mari. Pentru viitor m-am hotarat sa montez la fiecare stup picioare rabatabile din cornier, iar platforma, dimpreuna cu remorca o voi folosi doar pentru transport.

ady iulian

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 22, 2014, 11:10:41 AM
La cati stupi iti intra pe o remorca de o axa, mai bine transporti stupii "varsati", iar banii pe care i-ai investi intr-un modul ii investesti in alti stupi si cateva picioare.

Dar materialele ma duc undeva la  la 500 ron+munca mea   si imi incap 15 stupi  de 12 rame

pharaonu75

La 400 ron iti cumperi un roi + cutie, iar de restul 100 ron iti faci picioare pentru toti cei 16 stupi (doua perechi de picioare plus doua perechi de lanti din lemn. Pe un astfel de suport iti incap maxim 8 stupi.)

Daca iti faci modul, scapi de munca la incarcat/descarcat, insa ai ca dezavantaj faptul ca nu gasesti intotdeauna loc pentru amplasarea lui, plus faptul ca il manevrezi mai greu, trebuie sa "forjezi" masina pentru a-l duce exact la locul unde doresti sa il lasi. Daca ai stupii varsati, opresti masina unde iti vine mai usor si duci stupii, unul cate unul, cativa metri pana la locul ales.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ady iulian

#12
 Mi se pare ca este util si ff practic   
http://www.youtube.com/watch?v=AgpT8fgGQoA

xvader


Tudor

Citat din: jenica67 din Decembrie 22, 2014, 08:29:32 AM
Uite aici un model de platforma :

Modelul  de platforma este conceptie proprie , daca da ne puteti spune ce dimensiuni au profilele utilizate pentru baza platformei si eventual cateva detali despre model .
Va multumesc pt raspuns