aparat aburi

Creat de albinasebes, Martie 03, 2013, 09:02:41 PM

« precedentul - următorul »

Marius-ursulakhe

Eu pt viitor m-am gandit la un topitor pe aburi genul lui marin64
Imi place foarte mult ca si dezinfecteaza ramele

bio

Citat din: ursulakhe din Martie 31, 2013, 07:51:04 AM
Eu pt viitor m-am gandit la un topitor pe aburi genul lui marin64
Imi place foarte mult ca si dezinfecteaza ramele

Dezinfecteaza..??..

Cine spune ca dezinfecteaza..?

........ pentru dezinfectarea in cazul LOCII ar trebuii 120 grade..timp mai mult de expunere..Parca ceara se tine pret de citeva ORE bune la 120 grade pentru dezinfectare,...
.... pe cind la "abureala" nu cred ca avem nici temperatura nici timpul de expunere.

fiug1970

octav88:eu iti pot trimite aparatul bosch pt.indepartat tapet.costa in jur de 90€ plus transportul pana in tara(1,5€ per kg,cantareste 1,5kg)
trimite-mi orasul unde stai,sa vad daca serviciul de coletarie pe care-l folosesc are sediu acolo si vb.


bio

...imi pare rau ca nu am vazut in film cum se topesc si ramele care au crescut mai multe generatii de puiet, pentru a-mi da seama de volumul de bostina rezultata.
Mi-ar place sa vad si o "pipaire" a bostinii rezultate a doua zi...

Nenea din film topeste doar  rame deschise la culoare si nu ma lamureste prea mult.


Marius-ursulakhe

bio----eu zic ca daca pui un dop pe tiava de scurgere la topitirul lui nea marin poti sa lasi cat vrei tu ceara la igenizat la fel si ramele si pe langa toate astea iese si mai multa ceara din bostine  (uitate mai atent la acel topitor si gandestete cum poti sa il adaptezi sa fie folositor si la ceea ce vrei tu sa faci
PS:daca faci un fel de etansare la capac sa nu iasa aburi (sa nu ai scapari de caldura )si pui o supapa pt eliberarea presiuni (sa nu explodeze  =)) )eu zic ca va fi ok este home made cu bani putini daca o faci tu si este si folositoare (asta este pareria mea)

fiug1970

si daca se pune o sita mai deasa dupa prima topire si se retopeste inca o data?nu stiu,ceara nu-si schimba proprietatile la retopire?tinanad cont ca nu se incalzeste cu flacara...

bio

Citat din: ursulakhe din Martie 31, 2013, 01:35:29 PM
bio----eu zic ca daca pui un dop pe tiava de scurgere la topitirul lui nea marin poti sa lasi cat vrei tu ceara la igenizat la fel si ramele si pe langa toate astea iese si mai multa ceara din bostine  (uitate mai atent la acel topitor si gandestete cum poti sa il adaptezi sa fie folositor si la ceea ce vrei tu sa faci
PS:daca faci un fel de etansare la capac sa nu iasa aburi (sa nu ai scapari de caldura )si pui o supapa pt eliberarea presiuni (sa nu explodeze  =)) )eu zic ca va fi ok este home made cu bani putini daca o faci tu si este si folositoare (asta este pareria mea)

..nu cred ca se poate reusii o sterilizare a cerii in conditii de gospodarie.

..in plus,... cred ca nu este economic ca la fiecare 10 rame-sau ce capacitate are topitorul dl-ui Marin- sa incercam sterilizarea cerii, mai ales  in conditii de gospodarie.

Ma intereseaza, de fapt adun date si incerc sa le pun cap la cap, pentru a-mi realiza un topitor pentru ramele de reforma care au crescut destule generatii de puiet , un topitor mai performat fata de ce folosesc acum. Acum folosesc un sistem cu ajutorul caruia extrag ceara de la ~ 80 rame / ora numai ca am problema ca sunt nevoit de a da la presa si "ceara @ apa calda"... si la doresc sa-mi fac un sistem de lucru  sa dau la presa numai "camashuiala din fagurii vechi"  .

In topirea fagurilor de refoma avem 2 situatii :

1-topirea ramelor care sunt inca deschise la culoare dar sunt date la reforma datorita defectelor de cladire sau deteriorarii mecanice in timpul folosirii lor si in acest caz nu prea sunt probleme legate de randamentul extractiei  cerii..

2--rame din care au eclozionat un numar deajuns de generatii de puiet si aici apar ceva probleme in randamentul extragerii cerii si a timpului de topire.

mosunick

Este undeva pe youtube o postare in care cineva steriliza acasa ceara intr-un vas sub presiune de cca 20 litri (daca bine retin punea 10 kg de ceara la 4 litri de apa), cred ca un italian. Deci se poate... Cat e de economic, asta depinde de timpul avut la dispozitie.
Ma intereseaza si pe mine subiectul topitorului de ceara si inca nu m-am decis ce tip sa folosesc tipul lui Marin sau cel din postarea "nordicului" de mai sus. Deci orice idee a experimentatilor in domeniu e bine venita...
Doamne ajuta!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

bio

..nu prea am incredere in YOUTUBE...ca YOUTUBE este bintuit de diversi "inventatori"..

..pentru sterilizarea cerii cu ajutorul temperaturii si presiunii, ne trebuie 120-130 grade si 2 atmosfere timp de o ora.--din ce-mi aduc aminte dintr-o discutie cu  baietii de la APISROM parca expuneau la aceea temperatura vreo 6 ore ceara.

..deasemenea sterlizarea cerii se poate realiza chimic.... cu acid sulfuric in proportie de   0,1%....
--acidul are atit actiune germicida si distruge cei mai rezistenti spori bacterieni cit  si micotoxinele din ceara.

bucovineanu

Daca o sa masurati temperatura cerii atunci cand fierbe cu spume, o sa aveti o mare surpriza. Atata timp cat in stupina nu am avut boala, nu e nici o problema daca ceara rezultata in acea stupina este prelucrata si transformata in foi cu o presa manuala. Va spune cineva care face acest lucru de cand are albine, adica de aproape 35 de ani si nu a avut niciodata probleme cu loca.
Am mai multa incredere in ceara din stupina proprie decat in foile cumparate de la procesatori stiind sigur ca acelea sunt facute si din ceara din stupine cu loca. S-au inmultit foarte mult producatorii de faguri si nu stiu cat de corecti sunt toti in aceasta privinta.

fiug1970

ceara se topeste la 80-85 grade si fierbe la 142 grade,iar pentru sterilizare sant suficiente 1,5h la 120 grade.(dupa cum spun fizico-chimicii)

albinasebes

acid sulfuric nu cred ca se gaseste pe piata, poate la laboratoarele chimice
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

bio

Citat din: albinasebes din Aprilie 01, 2013, 09:11:45 AM
acid sulfuric nu cred ca se gaseste pe piata, poate la laboratoarele chimice

..a gasit Madalina FURADAN.......si nu am gasii noi acid sulfuric daca am avea nevoie..

..http://www.romedic.ro/acid-reactiv-pentru-analiza-0H48246

Eu mi-am luat acid sulfuric dar din alta parte acum multi ani in urma...a, folosit pentru "albirea cerii" extrasa la presa dar de ani buni nu am mai folosit ca arata mai bine ceara cit mai inchisa la culoare cind o valorifici.



Citat din: fiug1970 din Aprilie 01, 2013, 12:41:55 AM
ceara se topeste la 80-85 grade si fierbe la 142 grade,iar pentru sterilizare sant suficiente 1,5h la 120 grade.(dupa cum spun fizico-chimicii)

Cred ca este cam exagerata temperatura de 80-85 grade pentru topirea cerii... ma uit chiar acum in cartea CEARA de Volcinschi si acolo da temperatura de topire a cerii in functie de calitate la 62-65 grade.

fiug1970

În extracţia cu apă caldă, fagurii vechi sunt scufundaţi direct în apă. Pentru a-i împiedica să se ridice se pun într-un coş sau într-un sac de iută. Coşul poate avea la partea superioară, un piston care per­mite exercitarea unei presiuni. Sacul de iută trebuie să fie îngreunat cu câteva pietre mari. Apa caldă topeşte ceara, care se ridică la   suprafaţă şi   curge printr-o deschidere practicată la partea superioară a cuvei.
Mai există şi alte metode de extragere a cerii : teasc, centrifugare, presă hidraulică, filtru-presă, fără să uităm topitorul solar (în imaginea alăturată). Acesta utilizează energie solară, şi scoate, deci, gratuit, o ceară foarte frumoasă, curată.
Pentru obţinerea unei ceri pure care să poată fi modelată în calupuri regulate, este absolut necesar să retopim ceara care iese din aparat, sau, cel puţin, să o menţinem în stare lichidă cât mai mult timp posibil, în aşa fel ca separarea între apă, impurităţile grele şi ceară să fie completă. După răcire, se obţine un bloc al cărui "fund" se taie ; este un amestec de diverse impurităţi care se adună la limita dintre ceară şi apă.
Pentru a obţine calupuri de ceară fără defecte, se toarnă ceara lichidă în forme de tablă cositorită sau vase emailate şi se lasă să se răcească cât mai lent posibil, etanşând spaţiul în care s-au pus formele umplute cu ceară lichidă. Fără această precauţie blocul de ceară se crapă sau se contractă în formă inestetică.
Asa este Bio,e eronata temperatura de 80-85 grade,erau niste date in functie de presiunea atmosferica,altitudine,etc,etc.Temperatura este de 62,minima si 65 maxima.