Mesaj de inceput

Creat de georgemit, Noiembrie 22, 2012, 09:09:33 PM

« precedentul - următorul »

georgemit

Urmaresc de mult discutiile de pe acest forum si in cele din urma m-am hotarat sa fac pasul catre familia celor inscrisi fapt care l-am facut in aceasta seara in speranta ca voi fi bine primit in familia dumneavoastra. Sunt un incepator in ale albinaritului si sper ca sa reusesc in aceasta activitate pe care intentionez sa o transfor in hoby. Va urez tuturor numai bine si bun gasit. GEORGE

orbanstefan64


ioanardelean55


Bine ai venit printre noi . =D> =D>, iar din partea mea ;

     MULT SUCCES  :bzz:

stefan1

  Bun venit, George! Vine iarna si timp mai mult de stat la taclale si timpul petrecut pe forum cred ca este un timp placut si util. Da-ti si zona de unde esti, ca e posibil sa fi vecin cu alti forumisti cu care poti colabora mai strans.    :hi:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

relutu

Bine ai venit si succes in apicultura. =D>

bee_lover

Bine ai venit si la cat mai multe familii de albine!  :hi:

abeja

Bine ai  venit  si  spor  la  treaba. :hi: =D>

pharaonu75

Citat din: georgemit din Noiembrie 22, 2012, 09:09:33 PM
Urmaresc de mult discutiile de pe acest forum si in cele din urma m-am hotarat sa fac pasul catre familia celor inscrisi fapt care l-am facut in aceasta seara in speranta ca voi fi bine primit in familia dumneavoastra. Sunt un incepator in ale albinaritului si sper ca sa reusesc in aceasta activitate pe care intentionez sa o transfor in hoby. Va urez tuturor numai bine si bun gasit. GEORGE

Bun venit pe forum!  :hi: :hi:
De unde esti, cati stupi ai si de cand ai inceput sa practici apicultura?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

georgemit

Multumesc de urari. Sunt un incepator in ale albinaritului, primii stupi i-am achizitionat in primavara. in prezent am 6 stupi si intentionez in primavara sa maresc numarul acestora. asi dori sa ma opresc pe la 15 buc. Sa vedem daca iesbine din iarna cu cei existenti avand in vedere experienta. Sunt din Bucuresti dar stupii sunt in Teleorman  unde merg destul de des avand in vedere ca sunt de curand pensionar

Nea Costica din Buzau

George, bine ai venit!!  :hi:
Daca esti proaspat pensionar, ia spune aici varsta, nepoti, amante  =))
Cred ca stii de gluma ca altfel nu iubeai albinele  ^:)^
Poti sa ne spui cum ia-i pregatit pt iernat [restrangere cuib, impachetare], prinde curaj eu nu vreau sa speculez eventualele greseli, pt simplu fapt ca sunt tot incepator. Dar te asigur ca ai facut cel putin doua lucruri bune [intelese de mine]; ai contactat virusul, si te-ai inregistrat in acest forum, Apiardeal.
Inca odata, bine ai venit!!  :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

georgemit

Daca tot trebuie sa dau raportul am sa il fac>
- am 58 ani;
-  nu am inca nepoti (poate mai  tarziu, nu depinde de mine)
- pregatire pentru iernat am facut-o dupa consultareadatelor de pe forum si sfatul unuivecin care are stupi de mai multa vreme
- dupa ce am  facut tratamentul cu varachet  am strans ramele (4,5 sau 6) intr-o parte a cuibului (stanga) si am introdus diafragma. Cred ca m gresit lasand ramelegoale dincolo de diafragma (vecinul a spus ca nu este nici o problema) Pe podisor (care este 30% cu plasa) am pus cateva ziare apoi o bucata de patura . Urdinisul l-am strins la Aprox. 2 cm. Intrucat 3 stupi sunt cu fund antivaroua cu plasa si subar de tabla nu m-am hotarat cum sa las subarul pentru ca am vazut ca parerile sunt impartite.

Nea Costica din Buzau

Tot cam asa fac si eu, referitor la restrangere si impachetari cuib , am deschis un topic cu aceste lucrari zic eu importante pt albine, la topicul incepatorilorilor. Acuma poate deschide cineva un topic cu stangerea - largirea cuibului [graduala], in primavara.
Oricum sa fii sanatos impreuna cu cei dragi!!  :hi: Doamne ajuta  :smile:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

bucovineanu

 Bun venit pe forum si la mai multe familii. In urmatoarele zile temperatura va trece de 12 grade. Trebuie deschisi stupii si vazut daca nu cumva la vreounul s-a format ghemul dupa diafragma, pe ramele goale, unde vor muri de foame.

ves.lucian

  bine ai venit pe forum !!! sanatate maxima tie si familiei tale !!!    :hi: :nod: :razz: =D> :-c :bravo: :welcome: :yes: :ok:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

adriann

Bine ai venit "oficial" si nu ca anonim printre noi! Sanatate multa si iernre usoara.