Piticot...

Creat de Piticot, Mai 29, 2012, 09:29:17 PM

« precedentul - următorul »

Piticot

Pai...in primul rand va salut,cu respect,pe toti!

Si daca tot au multi "jurnale" aici..sa-mi fac si eu unul in care sa postez anumite ipostaze cu poze.
Sunt la inceput de drum,fac apicultura din pasiune,ca si hobby,in timpul liber.Stupina o am amplasata in judetul Gorj,in localitatea Pojogeni.V-am urmarit de ceva vreme dar doar din primavara asta am decis sa-mi fac si eu cont si sa ma alatur acestei comunitati virtuale.

Un mic secret va spun,si atat:multe probleme ale mele si-au gasit raspunsuri intre paginile acestui forum.Va multumesc!


Piticot

Noile cutii:


Piticot

n-am fost singur la munca,astazi..:D


Piticot

la uscat...

Piticot

O albina care a luat la intrebari un trantor...:D

(am format un starter si stupul mama l-am mutat in alta locatie.daca l-am slabit,n-a mai fost loc si pt trantori...au inceput sa-i scoata afara...initial m-a mirat bazaitul unuia pe langa stup.mi-am zis:"ce naiba...m-am uitat in ei,n-am nicio regina neamperecheata si nici de roit nu roieste niciunul..ce-i cu asta pe afara?si apoi am surprins albina cand il tavalea bine pe altul,pe scandura de zbor..)

dorindafi

 :hi:  vecine
cutiile sunt in pat cald/ rece . e bine
rampa ori pleoapa de zbor , cum vrei sa o numeshti te va incurca mult in pastoral , adica in transport
  spor la treaba  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Piticot

asa a fost comanda.12 rame in pat cald si rece.raman doar in stationar,deocamdata nu-s planuri de pastoral.

sunt facute la varul meu,tamplar,aproape de tine..ca de acolo sunt si eu de huma.Bumbesti Pitic..;)

dorindafi

-----------------------------------au inceput sa-i scoata afara---------------


   punetzi intrebarea dece scoate albina trantorii afara shi in  ce conditzii
ps   pentru sezonul asta e cam devreme
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Piticot

am zis mai sus,am slabit familia mama pt ca am format un starter care i-a luat locul,pe vechiul amplasament.ca atare familia de baza e slabita acum si trantorii nu mai au ce cauta in stup.

dorindafi

bine, atunci spun sub alta forma
trantorii sun eliminatzi de catre albine atunci cand sunt probleme cu hrana in cuib
potzi face 2/3 roi dintro familie daca au papica
                   shi cat mai este pana la inceputul lui august
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Piticot

corect...

sunt mari probleme la noi cu ,culesul...adica e cules dar a plouat foarte mult in ultimul timp si familiile au stat numai pe rezerve.ramele au coronitele de miere bine formate si de acum se intrevede si ceva vreme mai buna.salcam a fost...zero!

in familia mama au ramas 4 rame cu regina si mult puiet necapacit...restul sunt in starter.asa ca albina a simtit ca nu au putere sa asigure necesarul de hrana si pt trantori si i-au scos afara.culegatoarea s-a intors pe vechea locatie ca asta a fost si ideea,sa fac starterul cat mai puternic.

daca gresesc,corectati-ma....

Piticot

nu pot sa nu pun aceasta poza...
i-am dat drumul puiului,il astepta mama lui...

oricum,am avut o experienta deosebita.poza a fost facuta de sotia mea care era mai speriata decat puiul de caprioara...

pharaonu75

Ceea ce tii tu in brate este unul din motivele pentru care mie nu imi place vanatoarea!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Piticot

altceva "vanam" eu:

pharaonu75

Asa ceva am "vanat" si eu... si au fost mult mai gustoase decat cele din magazin! :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube