Iunicu

Creat de iunicu, Februarie 03, 2012, 12:40:21 PM

« precedentul - următorul »

iunicu

Am sa ma prezint si eu.
Bucurestean cu planuri de relocare in provincie. 32 ani, casatorit, un copil(fetita) de 7 luni.
Am inceput sa indragesc albina din povestirile unui coleg, apoi am citit despre ea ca despre o curiozitate a naturii.
La un momentdat am ajuns in curtea unui unchi care a prins niste roi acum cativa ani si are cativa stupi in gradina. L-am rugat sa imi deschida si mie un stup si asa a inceput povestea mea. Am inceput sa discut cu el despre albine si am concluzionat repede ca eu, in cateva zile citisem despre albine mai mult decat invatase el despre ele in toti anii in care le-a ingrijit. Defapt fmiliile lui erau toate roiuri.
Atunci s-a aprins in mine dorinta de a creste albine. Pot sa o fac mai bine si mai corect decat unchiul meu. Iubesc mierea, de fiecare data cand primesc un borcan de miere, ma bucur ca si cand cineva mi-ar fi daruit elixirul vietii. Consum numai miere cristalizata pentru ca asa o prefera bunicul meu si m-am obisnuit asa.
Sper ca anul asta sa am si eu primele mele 2 cutii cu albina.
Asta este raza de zbor(3 km) a albinelor in viitoarea stupina.

O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

jonny_it

Citat din: iunicu din Februarie 03, 2012, 12:40:21 PM
Am sa ma prezint si eu.
Bucurestean cu planuri de relocare in provincie. 32 ani, casatorit, un copil(fetita) de 7 luni.
Am inceput sa indragesc albina din povestirile unui coleg, apoi am citit despre ea ca despre o curiozitate a naturii.
La un momentdat am ajuns in curtea unui unchi care a prins niste roi acum cativa ani si are cativa stupi in gradina. L-am rugat sa imi deschida si mie un stup si asa a inceput povestea mea. Am inceput sa discut cu el despre albine si am concluzionat repede ca eu, in cateva zile citisem despre albine mai mult decat invatase el despre ele in toti anii in care le-a ingrijit. Defapt fmiliile lui erau toate roiuri.
Atunci s-a aprins in mine dorinta de a creste albine. Pot sa o fac mai bine si mai corect decat unchiul meu. Iubesc mierea, de fiecare data cand primesc un borcan de miere, ma bucur ca si cand cineva mi-ar fi daruit elixirul vietii. Consum numai miere cristalizata pentru ca asa o prefera bunicul meu si m-am obisnuit asa.
Sper ca anul asta sa am si eu primele mele 2 cutii cu albina.
Asta este raza de zbor(3 km) a albinelor in viitoarea stupina.

Observ ca ai ceva lacuri in zona, atentie cum si unde o sa tii albinele. Prezenta apei in zona face ca pe timp de vara sa fie ceata si sa iasa mai tarziu la cules iar pe timp de iarna sa fie umiditate mai mare.
Succes si asteptam poze cu stupii.  :hi:

iunicu

E ok cu umiditatea din cauza vantului predominant care bate de la NE. De vantul asta ma si tem cel mai tare Sunt zile cand iti fura  palaria din cap.
O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

tassevasi

 Bine ai venit ,si-ti doresc sa devii un bun apicultor ,sa nu te opresti decit la 300  :D, ca esti tinar si-n putere .
  O sa faci pastoral in iurul Buc , are drep Jony ref  la luciul de apa + ca sunt derutate de reflecsia  cerului , peisaje  in apa  pt distante mari .
  Spor la treaba si numai bine .

iunicu

Multumesc de primire! Locatia stupinei asta o am, alta nu-i. Nu am in plan sa fac pastoral si nici sa traiesc de pe urma albinelor, Hobby maxim 20 stupi
O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

orbanstefan64

bine ai venit !!!!!!
curaj si totul va functiona  :nod: :nod:
succes,postari cit mai multe ,sa uzim de bine!!!! :hi: :hi: :hi:

stefan1

  Bun venit in randul stuparilor!
  Daca iti place mierea, deja ai un mobil ca sa iti procuri stupi.  :razz:
  Eu cred ca in zona de ses, vecinatatea unei ape este binevenita, totusi daca este suprafata mare de apa nu e bine sa fii prea aproape de ea. Curentii de aer prea puternici in zona stupinei sunt mai daunatori. Ar fi bine sa ai un amplasament mai protejat, daca nu chiar sa-ti creezi o protectie de vant. Daca vrei sa ai stupina stationara, nu ar strica sa-ti creezi si o mica baza melifera in zona.
      Succes!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

iunicu

#7
Citat din: stefan1
  Bun venit in randul stuparilor!
Multumesc! Deocamdata nu am dreptul sa ma numesc nici macar posesor de albine, daramite stupar!

Citat din: stefan1Daca iti place mierea, deja ai un mobil ca sa iti procuri stupi.  :razz:
Nu e numai asta. Copil fiind, am priveam fascinat pe electronist si pe apicultor. Electronistul era omul acela care se pricepea sa citeasca universul de milioane de piese din spatele televizorului si care de fiecare data il facea sa mearga, iar apicultorul era magicianul ala care reusea sa sta stapaneasca precum un dresor cea mai fioroasa insecta. Ma temeam numai de o albina iar el, stuparul, stapan de sine, cuteza sa le deranjeze chiar si in casa lor, ba pe deasupra mai indraznea sa ia ce poftea din stup.

Citat din: stefan1Ar fi bine sa ai un amplasament mai protejat, daca nu chiar sa-ti creezi o protectie de vant.
Deocamdata e in dezvoltare o mica perdea de salcam dar cred ca o sa construiesc si niste panouri pentru a proteja stupii. Ma intreb insa daca nu sunt periculosi si curentii turbionari care se formeazain spatele panourilor

Citat din: stefan1Daca vrei sa ai stupina stationara, nu ar strica sa-ti creezi si o mica baza melifera in zona.
Am padurea Snagov in preajma si acolo sunt numeroase exemplarele de stejari, frasini si tei monumentali, care ating diametre de 80-100 cm si inaltimi de peste 30 de metri. Printre arborii masivi se dezvolta tufisuri de alun, catina, lemn cainesc si soc, iar primavara infloresc ghioceii, brandusele si brebeneii, margaritarul si crinul de padure.
Tot aici apar ca o curiozitate botanica, exemplare mature de fag. Tot ca o curiozitate trebuie privita prezenta catorva goruni, care se afla aici, cu mult in afara zonei lor obisnuite.
In zona sunt foarte multe terenuri agricole, dar nu am fost niciodata curios ce se cultiva acolo. Nu ma interesa.
O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

emil.oltean

Bun venit! Daca este pasiune vei castiga si dragostea pentru ele care este la fel de infocata ca si aceea din perioada "zburatorului" iar sotia ta va deveni geloasa daca nu va sta pe langa tine,Grija mare.Padurile din vecinatate iti dau ceva cules in anumite perioade,cimpurile la fel in anumite conditii(vorbim de stationar).In rest mai studiem.Impotriva curentilor un modest pavilion stationar(hoby) si mai discutam.Succes in vasta si nedescifrata cultura a albinelor!

stefan1

  O padure este o sursa importanta si aproape permanenta de cules pentru albine. Din pacate imi pare ca este peste lac. Mai conteaza si cati stupi mai sunt in zona.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

iunicu

#10
Citat din: emil.oltean
Bun venit! Daca este pasiune vei castiga si dragostea pentru ele care este la fel de infocata ca si aceea din perioada "zburatorului" iar sotia ta va deveni geloasa daca nu va sta pe langa tine,Grija mare.
Sunt sigur ca o sa le iubesc. Deocamdata simt deosebit respect pentru faptura asta micuta. Cand voi avea albinele mele, intelegi? Albinele mele! Suna asa de frumos sa spun "Albinele mele!", le voi iubi iar sotia mea este suficient de inteleapta cat sa inteleaga, ca orice indeletnicire care ma fura din preajma ei nu ma si indeparteaza de ea.
Citat din: emil.olteanImpotriva curentilor un modest pavilion stationar(hoby) si mai discutam.
Interesant. Pavilonul il recomanzi in privinta conditiilor de iernare? Pentru ca pe mine ma ingrijoreaza mai degraba zborul.

Citat din: stefan1
  O padure este o sursa importanta si aproape permanenta de cules pentru albine. Din pacate imi pare ca este peste lac. Mai conteaza si cati stupi mai sunt in zona.
Padure am si peste lac si dincoace, vezi harta din postul de sus.  Stiu sigur ca in sat mai sunt  2 stupine. Una a unchiului meu care este slaba, vreo 10 stupi din care cel mai populat pe 6 rame si cealalta stupina despre care nu stiu nimic inafara ca exista.


Intro-zi in care nu aveam ce face la serviciu am mers la lacatuserie si le-am cerut voie baietilor sa ma lase sa ma joc pe acolo. Am gasit o bucata de tabla mai groasa pe care am decupat-o, indoit-o, finisat-o dupa cum m-am priceput. A iesit o dalta care se pare ca rugineste.
Exista vreun impediment ca sa o pot folosi la lucrul in stupina?

O sticla de vin contine mai multa filozofie in ea decat orice alta carte din lume.

Fane

da cred ca daca o cureti bine si o sa o vopsesti nu o sa mai rugineasca . pui in virf putin scoci unde e ascutita si restul se poate vopsii dar dupa ce o cureti.
  Eu te-asi sfatui sa -i dai cu un sprei auto

tassevasi

 Poate te mai lasa  si gasesti o platbanda  inox de 3mm, eventual cere  .
  O bati la ambele capete cu ciocanul pt  a nu o decali la  ascutire ,apoi o indrepti la polizor mai atent .
  La un capat o pui 4 cm in menghina si o aduci la 90g cu ciocanul .
  Gata  dalta !!!
  Numai bine .

emil.oltean

Inceput vertiginos.Pana o sa treci pe BIO este buna si aceea dalta,Continua cu ce este mai impoartant,lazi,rame,albine,masca s.a.
Apropo,fa investigatii la unchiul si vezi de ce sunt slabi stupii.Nu cumva este o zona slab melifera in locatia respectiva?

stefan1

  Potcoave ai, cal iti mai trebuie.    :hi:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)