Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

bismark

   Ionele,nucleele tale seamana cu ale mele numai ca eu am facut numai vreo 40 nu asa de multe si am stors si ceva miere si la rapita si la salcim lasind si ratia de iarna minim 1-2 rame.Succes la imperechere si dezvoltare si apoi la vinzare.Cu respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Paraschivescu Teodor

Iar nai fost atent in familia de baza ramine matca +albina culegatoare si sigur mai ramane si cateva rame cu puiet la o asa stupina are sigur nenea bio cu ce creste faguri din timp si stie sigur sa valorifice orice de la o familie nu numai mierea.Noi cei mai novici in ale apiculturi trebuie sa fim cu urechile ciulite tot timpul sa putem invata ceva .Pe acest forum am avansat in ale apiculturi datorita celor ca nea bio .Multumesc inca odata tuturor doar ca exiztati. Multa sanatate,si sa ne auzim cu bine.

varza

Citat din: Paraschivescu Teodor din Iunie 02, 2016, 06:50:56 PM
Iar nai fost atent in familia de baza ramine matca +albina culegatoare si sigur mai ramane si cateva rame cu puiet la o asa stupina are sigur nenea bio cu ce creste faguri din timp si stie sigur sa valorifice orice de la o familie nu numai mierea.Noi cei mai novici in ale apiculturi trebuie sa fim cu urechile ciulite tot timpul sa putem invata ceva .Pe acest forum am avansat in ale apiculturi datorita celor ca nea bio .Multumesc inca odata tuturor doar ca exiztati. Multa sanatate,si sa ne auzim cu bine.
Intradevar nu am citit tot ce s-a scris dar o sa reiau sa vad unde imi da cu virgula. Ce e drept ,ca eu inca nu am reusit chiar la o stupina mica  sa ii tin in frau cu roirea pe toti fara divizari masive si fara sa compromit culesul urmator.Dar reiau tot si sigur gasesc informatii folositoare pe aici care sa ma ajute. Plus de asta vad ca sunt multi apicultori dispusi sa ajute si le multumesc pe aceasta cale.

Paraschivescu Teodor

Nici nuti imaginezi cita informatie gasesti pe acest forum doar sal citesti pe nea Bio iti va lua cateva zile bune dar ai ce invata .Ca toti apicultori mari timpul dansilor e foarte pretios,daca ai o nedumerire numai si vei gasi sigur pe gineva sa te ajute.Nuti gasesc pagina personala sa pot sati scriu acolo .

dan sebastian

Până da bruma să aibă și Nelutu timp de noi mai e. Cam asta e una din cheile succesului în apicultură. Dacă e miere faci miere, dacă nu polen, apilarnil și roiuri.
:bravo:
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

varza

Citat din: Paraschivescu Teodor din Iunie 02, 2016, 08:02:49 PM
Nici nuti imaginezi cita informatie gasesti pe acest forum doar sal citesti pe nea Bio iti va lua cateva zile bune dar ai ce invata .Ca toti apicultori mari timpul dansilor e foarte pretios,daca ai o nedumerire numai si vei gasi sigur pe gineva sa te ajute.Nuti gasesc pagina personala sa pot sati scriu acolo .
Findca nu am inca o pagina personala. Am considerat ca sunt prea mic ca sa poluez cu inca o pagina personala.Stupina mea abia numara 17 stupi....... pana in toamna daca ajuta vremea si Bunul Dumnezeu poate vor fi mai multi. Eu de roire dau cu capul cel mai des dupa un cules mai intens chiar dand spatiu excedentar fara sa iau ramele cu puiet uni stupi nu se potolesc..... in schimb altii nu roiesc si abunda de puiet..... si ma gandesc la Domnul Bio cum se descurca cu atatioa stupi ..... eu sigur nu m-as descurca cu tehnica folosita pana acum. Sanatate! :)

dan sebastian

Nu cred ca poluezi cu nimic. Fa-ti pagina personala, pozeaza si cativa stupi. Va fi mai multa diversitate. Pe iarna o sa ai timp suficient sa dialoghezi cu Bio.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Paraschivescu Teodor

Nu e greu sati faci o pagina personala asa cum si pe mine tot dl Ecobici ma sfatuit si ma indrumat oridecate ori am cerut o parere un sfat am gasit si o indrumare .Va multumesc tuturor ca existati.Apropo dl Bio a fost printre primi care miau facut o primire frumoasa pe aces forum,si am primit si sfaturi de la dansul.


oroles

Finalul e apoteotic. I se "futu" butonul lui nenea Bio?  =))
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

RazvanTi

nu bre... e tipic Nelutu  :rotfl: =)) :rotfl:

Nelutule, o lectie mai buna ca asta (apropos de "rasa" buckfast si alte prostii de genul, nici ca se poate mai bine  =D> =D> =D>
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

bismark

   Ionele,nene parca avem programat acelasi lucru cu ramele la crescut ca a inceput bairamul cu cintecul si dansul care ne place.Si daca am avea un cip de automatizare cit se poate acum este momentul sa vedem ce putem cu maidanezele noastre :rotfl:, nu ma pling ca pentru mine a fost un an bogat in de toate si in cules si in roiuri si speram pina la toamna din cele 40 de roiuri sa ajunga la 6-7 rame bune. Spor la treaba ca am intins-o ca e frumos afara si la albine e fuior din vre-o 3 directii de FS.Butoaie pline si popor mult in stupi.Cu mult respect  ^:)^ :bzz:  :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

dan sebastian

Înjurătura de la final e "Cireașa de pe tort ".
E spusă din suflet. Dar mai bine înjuri și te calmezi imediat decât să-ți pleznească vreun vas la cap tot ținând în tine si abtinandu-te.
Se vede că clipul e făcut dintr-o bucată, fără prelucrări sau adăugiri ulterioare.
Mie mi-a plăcut foarte mult  :bravo:
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Paraschivescu Teodor

Oricum ieu unul am ce invata de la dansul ca de la toti ceilalti respectele mele tuturor si multa miere in butoaie.Sa ne auzim cu bine.

romikele

La min. 8.53 zice "6 sârme verticale, una orizontală".
Eu văd invers: "6 orizontale și una verticală".
Adevărat, contează și cum ții rama  :razz: