Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

bio

Citat din: bio din Aprilie 26, 2015, 10:47:03 PM
....
Tot venii vorba despre alte produse deja am inceput de taiat la ramele claditoare si am `in prima faza ~ 300 de faguri crescuti in totalitate... plus ca adun si ~ 300 de plase de la colectoarele de propolis si instalez alte plase -- am  un film cu ramele claditoare si colectoarele de propolis dar o sa-l pun aici peste 2-3 zile cum ajung acasa cu aparatul de filmat .

.....

Din pacate nu mai gasesc,... nu mai stiu unde am pus aparatul ala cu care filmam... :sad:
... poate am uitat unde l-am pus,... sau poate mi l-a furat cineva   :sad: , ca il tineam pe bord la Matiz asa tin minte ca il aveam in ultima perioada .


ioanardelean55


  Credeam ca la cei cu stupinele mai izolate nu sint trintori , si nici albine hoate .  ))/

dodo79

Citat din: bio din Mai 03, 2015, 09:58:11 AM
Citat din: bio din Aprilie 26, 2015, 10:47:03 PM
....
Tot venii vorba despre alte produse deja am inceput de taiat la ramele claditoare si am `in prima faza ~ 300 de faguri crescuti in totalitate... plus ca adun si ~ 300 de plase de la colectoarele de propolis si instalez alte plase -- am  un film cu ramele claditoare si colectoarele de propolis dar o sa-l pun aici peste 2-3 zile cum ajung acasa cu aparatul de filmat .

.....

Din pacate nu mai gasesc,... nu mai stiu unde am pus aparatul ala cu care filmam... :sad:
... poate am uitat unde l-am pus,... sau poate mi l-a furat cineva   :sad: , ca il tineam pe bord la Matiz asa tin minte ca il aveam in ultima perioada .


la banii tai asta nu e o scuza   :P  :hi:

dan sebastian

Cum merge rapița la tine ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Dar amorfa ?
Aștept sms pe privat. Multumesc !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

PricopArthur

Probabil amorfa sa infloreasca in 8-10 zile.
Miere multă şi inimă curată!

bio

Citat din: dan sebastian din Mai 04, 2015, 07:15:47 PM
Cum merge rapița la tine ?

Rapita a mers ca de obicei... ca si in alti ani in jur de 1 kg/zi.... si in ultimile zile de cules  sa spun ca a urcat spre 2-2,5 kg /zi

Miine ma duc la salcimul care il am in zona. Ma duc asa tirziu deoarece nu-mi da salcimul prea multa miere sa ma faca sa las 2,5 kg/zi  de la rapita.

Am tot facut la roiuri ... cred ca am facuti in jur de 350-380  facuti . Am deja prima matca imperecheata pe anul acesta..--
As fi facut mai multi dar am avut o intimplare duminica trecuta, am pierdut 2-3 zile pe la parchet si politia de frontiera  si nu am mai putut beneficia de ~ 130-150 de botci  care mi le facuse alt apicultor... :sad:


Amorfa mai are citeva zile pina infloreste..speram ca va fi bine .

Ionut Ursachi

Domnule bio ce metoda a-ti folosit ? Tot respectul maestre !
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

bio

Citat din: Ionut Ursachi din Mai 17, 2015, 10:02:13 PM
Domnule bio ce metoda a-ti folosit ?

..am inceput de ~ 2 saptamini sa iau toate familiile care mi-au m-ai ramas la mina.... am lasat in familiile de baza cite 2-3 rame de puiet, matca batrina si albina lucratoare si ramele luate le-am adunat in alti stupi lasindu-i acolo citeva zile. Cum aparea cite o serie de botci luam la mina ramele cautam de botci foramam roiurile si in ~1-2 ore le dadaeam si botca.

Unii stupi cu rame adunate au stat si aproape o saptamina pina sa le fac roiuri...altele doar 2-3 zile ca asa mi-a iesit organizarea... sper ca se vor imperechea cit mai multe /.

Pentru care nu se imperecheaza... la inceput de iunie am programata alta sarja de ~ 100 de botci sa refac unde am probleme.

Citat din: bio din Mai 17, 2015, 09:46:05 PM
...
As fi facut mai multi dar am avut o intimplare duminica trecuta, am pierdut 2-3 zile pe la parchet si politia de frontiera si nu am mai putut beneficia de ~ 130-150 de botci care mi le facuse alt apicultor... :sad:
...

Duminica trecuta am fost cu sotia si copilul la ferma... si la prima ora am dat o fuga la malul Dunarii dupa ceva peste... A venit o barca cu pescari... am luat ~ 8 kg de peste si instantaneu a aparut din padure politia de frontiera... pescarii au fugit pe apa si m-au luat ca din oala cei de la frontiera cu sacul cu peste in mina...
In prima faza m-au acuzat de braconaj ... apoi dupa zile pierdute pe la usile lor au inteles cum statea treaba exact si sa vad ce imi vor face mai departe.

Ionut Ursachi

Naspa maestre ! Imi pare rau :(
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

dan sebastian

Ești cumpărător de buna credință. De unde sa ști ca era pestele braconat ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MirceaCalin

Citat din: dan sebastian din Mai 29, 2015, 11:56:18 AM
... De unde sa ști ca era pestele braconat ?

Trebuia să ceară bon fiscal !
=))

bio

...in ultima perioada am avut un program foarte incarcat.

Roiuri...extractie miere... rame la cladit fara numar.. multa activitate .
\
Intru seara de seara pe forum...dar pina sa apuc sa scriu ceva adorm cu mouse-ul in mina...:)

Am doua filme facute.... acum le incarc pe Youtube si apoi le postez si aici.

bio

#1393
21 mai productie roiuri 2015....fara numar...fara numar..!!

http://www.youtube.com/watch?v=LEsQpy78BqY


MirceaCalin

Adevărat "fără număr" nene !!!
BRAVOOO !!!
=D>