Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

Ionut Ursachi

Da , este nevoie de banuti mai multi  pentru fagurii din plastic :) :yes: :bzz:
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

mosunick

Citat din: bio din Februarie 17, 2015, 11:19:28 PM
Citat din: BODOKI din Februarie 17, 2015, 07:49:08 PM
:Revin cu nr de telefon 0720531812 :hi: :hi:

este tel de cei care  au fagurii de plastic..???
Radu Pandrea Viitor Sanatos Cluj Napoca. Din care stiu e importator direct
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

bio

Ca tot venii vorba de cheltuieli incerc sa fac un calcul sumar cu privire la ce costuri implica ambele posibilitati... adica clasica rama de lemn cu fagure artificial versus rama de plastic cu fagure de plastic.

Metaoda clasica:
--rama, adica lemnul propriuzis.... 1,5 ron--
--asamblat rama.......................0,2 ron
--perforat ...............................0,1ron
--insirmat + intins sirma..............0,5 ron
--Pret foaie fagure.....................3,5 ron
---------------------------------------------
Totaal.....................................~6,0 RON... hai sa spunem 5,5 Ron

Pretul momentan la Rama de plastic 6, 8 Ron
Cita ceara o intra oare cind dam cu trafaletul pe fagure.>..??
..

Nu am mai soscotit manopera cind montam fagurele pe rama ca nici la Rama de plastic nu as adauga manopera cind dam cu ceara pe fagure.


Parerea mea ca daca ramele de plastic ar costa in jur de 5,5--6 Ron multa lume ar trece pe acest gen de rama.... eu chiar as fi interesat la modul; cel mai serios.

bio

Citat din: mosunick din Februarie 18, 2015, 09:54:56 AM
Citat din: bio din Februarie 17, 2015, 11:19:28 PM
Citat din: BODOKI din Februarie 17, 2015, 07:49:08 PM
:Revin cu nr de telefon 0720531812 :hi: :hi:

este tel de cei care  au fagurii de plastic..???
Radu Pandrea Viitor Sanatos Cluj Napoca. Din care stiu e importator direct

Deci le importa... :(... ma gindesc ca dl Radu ar putea trece la fabricarea lor in Ro si sa le scoata la un pret de 5,5 ron pe rama de DAdant nu ar mai pleca de linga presa care le produce.... ca ar avea comenzi serioase spun eu.

la 5,5 ron si miine as lua un 500 de bucati sa vad cum le ia albinele in lucru...  :smile:.. si daca sunt OK anii urmatori voi completa progresiv  pina la necesarul meu de 3500-4000 de rame. Cum scot rame la reforma cum bag in loc de plastic..

bio

Am inceput productia de "turta proteica" pentru familiile de albine..

Primele turte le fac cu ajutorul malaxorului ..deoarece am un contrpol mai strist asupra consistentei, apoi trec cu betoniera care este mai de randament...
Seria  aceasta le fac cu urmatoarea combinatie--astea le am in casa si nu mai cumpar mare lucru..
--putina miere --nu cred ca sar de 3-5 kg la un malaxor.. asa cum ar fi "sarea in bucate"...
--7-8 litrii de F-40..asta il rastorn cu bidinul de 25 litrii si cum il pun la ochi poate scap si 10 litrii..:)
--12-13 kg polen crud....
--1 litru extract alcoolic de plante medicinale..
--2-3 kg drojdie inactiva
--~~25  kg de zahar pudra
..si la sfirsit pentru a corecta consistenta ii adaug faina de soia.... in jur de 4-5 kg

Numai ca anul acesta .... am mai gasit intr-o lada congelator dupa sacii cu polen crud citeva sticle cu apilarnil congelat si cum citisem si retinusem  in cartea APILARINIL a lui Iliesu parca am si bagat ~1,5-2 litrii apilarnil la o compozitie de ~ 60 kg pasta . In cartea mai sus amintita se lauda administrarea de apilarnil catre familiile de albine si daca tot aveam hai sa le dau..:)

Cred ca administrarea de apilarnil ar fi mai benefica familiei de albine in perioada de toamna .... cred ca primavara matca ar oua mult mai mult si fara prea mult ajutor..... dar nu este albina acoperitoare pentru cit ar oua matca .

Primavara ar trebuii sa acordam atentie cantitatii de albine existente in a putea acoperii @ incalzii si intretine o suprafata cit mai mare de puiet .... de aceea spun ca este indicata o reducere a ramelor din cuib pentru ca familia sa incalzeasca cit mai bine. Odata cu reducerea numarului de rame din cuib trebuie avut in vedere si o mai buna izolare termica a familiei de albine pentru a ajuta familia de albine sa tina cu usurinta 37 grade.
..daca scade temperatura in cuib nosemoza incepe sa-si faca de cap..:(..la 30-34 grade nosemoza este in dezvoltare maxima.

...inainte cind aveam mai putine familii de albine cum aparea vreme sa zboare albinele luam el-fugitiv familiile la mina si mai scoteam 1-2 rame din cuib pentru a avea familia de albine capacitate sa incalzeasca optim toate ramele din cuib.
..acum ca am mai mul;ti stupi..este mai greu...imi arunc ochii si unde vad depopulare intervin pentru a scoate ceva rame din cuib..

bucovineanu

Referitor la ramele din plastic albinele le iau foarte greu in lucru. Mai ales daca au si rame din ceara. Eu am o rama din plastic de vreo 10 ani si inca nu e lucrata complet. Daca vreti sa incercati, luati cateva pentu proba.

Ionut Ursachi

Domnule bucovineanu si foitele la fel ?
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

bucovineanu

E posibil sa le ia in lucru mai repede daca sunt acoperite cu ceara.

Ionut Ursachi

Cu totii asa au spus sa facem ..sa le dam cu un strat de ceara ..si voe fi luate in lucru .
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

bio

Citat din: bucovineanu din Februarie 18, 2015, 08:36:59 PM
E posibil sa le ia in lucru mai repede daca sunt acoperite cu ceara.

..Dl-e Bucovineanu..??..inteleg ca a-ti bagat rama de plastic in stup fara a o da pe suprafata fagurelui cu ceara.>??

bucovineanu

Exact, am bagat-o intre rame cu miere. In primul an au inceput sa inalte un pic celulele pe o mica suprafata. In anii urmatori au lucrat cate putin. Am avut si ani in care a fost cules intens, dar si acum colturile de jos nu sunt lucrate.

Eugen B

Cred ca si calitatea fagurelui de plastic conteaza. Si si la cei de ceara conteaza. Eu ma axez pe faguri de ceara de calitate care sunt luati repede in lucru si pe urma rama ramane intacta dupa stors.
Normal ar fi sa cumperi rama de plastic si sa o bagi in stup, sa o dea ei cu ceara. Daca dai un ban macar sa nu mai ai dupa de lucru cu ele

bio

Citat din: bucovineanu din Februarie 18, 2015, 09:28:41 PM
Exact, am bagat-o intre rame cu miere. In primul an au inceput sa inalte un pic celulele pe o mica suprafata. In anii urmatori au lucrat cate putin. Am avut si ani in care a fost cules intens, dar si acum colturile de jos nu sunt lucrate.

..cred ca din cauza ca nu a-ti dat pe aceea rama cu ceara topita de aceea nu au luato in crestere mai serios..

asa am inteles ca trebuiesc date cu ceara pe suprafata fagurelui de plastic..

PricopArthur

Se poate sa aveti dreptate. Dar cand sunt conditii propice, albinele cladesc si pe diafragma.
Miere multă şi inimă curată!

ionel07196555

Rame de plastic am bagat si eu la F.S.si am extras am avut si o poza dar a disparut voi reveni cu ia .
Am bagat si foita din plastic tot la floere dar nu a fost crescuta .
Nu am acoperit cu ceara cum am cumparato asa am folosito.
Totu se leaga de cules si puterea familiei.
Eu nu as pune in cuib plastic dar ramine de studiat