Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bio

#1171
Nea Pharaonu... :bravo:

..o veste buna . De la 8 ron fara TVA acum citeva luni..... vad ca pretul a mai scazut cu 1,2 Ron la pretul fara TVA..

Sincer ar merita sa cumperi rame de plastic... Problema cred ca ar fi daca te ocupi cu vinzarea de material biologic daca i-ti iei banul inapoi la vinzarea familiei.
Dar cred .....ca lumea se bucura sa cumpere material biologic pe rame de plastic cladite si ar da banul ca nu este prea mare diferenta intre o rama de lemn cu fagure artificial si rama de plastic .

ma uitam la dimensiunea la celula la fagurele de la rama din plastic... are fagurele de 4, 9 mm... si parca fagurele artificial ar avea celula de 5,4 mm .   Ia sal caut pe Marian Sima ca el stie la sigur dimensiunea la celula de fagure artificial..

PricopArthur

Citat din: bio din Februarie 16, 2015, 08:05:39 PM
..erau alte vremuri atunci... ...trageam la dezvoltarea extensiva a stupinei.

...parca m-ar interesa mai mult acum .

Dupa ce aduni fagurele vechi --crescut de albine pe acel fagure de plastic il bagi inapoi in familia de albine si  il creste la loc..??
Da. Asa am procedat si au fost crescut repede si bine.  Imi pare rau ca nu i-am luat atunci eu cei 1000 de faguri ce ii avea.
Miere multă şi inimă curată!

Ionut Ursachi

Domnule pharaonu cu tot respectul , sunt perfecti cu tot cu rama din plastic ..dar bugetul de care dispun nu prea ma avantajeaza . Voi cumpara la 3 lei , doar foita . Insa am unele dubii ..sunt cativa care spun ca nu le cresc ... :(

Citat din: BODOKI din Februarie 16, 2015, 09:15:53 PM
Cred ca a fast pe la  4 lei bc  nu imi aduc aminte, unde ai gasit la 3?


De pe http://www.fermaapicola.ro :) Domnilor sper ca nu este interzis sa punem adresa site-urilor magazinelor apicol , asa-i ? :i_love_you:
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

pharaonu75

Citat din: Ioan Ursachi din Februarie 16, 2015, 09:45:20 PM
Domnule pharaonu cu tot respectul , sunt perfecti cu tot cu rama din plastic ..dar bugetul de care dispun nu prea ma avantajeaza . Voi cumpara la 3 lei , doar foita . Insa am unele dubii ..sunt cativa care spun ca nu le cresc ... :(

Citat din: BODOKI din Februarie 16, 2015, 09:15:53 PM
Cred ca a fast pe la  4 lei bc  nu imi aduc aminte, unde ai gasit la 3?


De pe http://www.fermaapicola.ro :) Domnilor sper ca nu este interzis sa punem adresa site-urilor magazinelor apicol , asa-i ? :i_love_you:

Stai linistit, nu este interzis!

P.S."Politica de dincolo" a traumatizat rau lumea! =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Ionut Ursachi

#1175
Citat din: pharaonu75 din Februarie 16, 2015, 09:48:39 PM
Stai linistit, nu este interzis!

P.S."Politica de dincolo" a traumatizat rau lumea! =))

De unde ? :D
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Kiwi Bee

Citat din: bio din Februarie 16, 2015, 08:05:39 PM
...........Dupa ce aduni fagurele vechi --crescut de albine pe acel fagure de plastic il bagi inapoi in familia de albine si  il creste la loc..??

Teoretic da. Asa cum tunzi tu fagurii tai, dar este suficient sa dai cu dalta apicola. Dar pe termen lung poate deveni un focar de boli. Le poti curata cu jet de apa fierbinte si dupa ce se usuca le ceruiesti din nou dar ati ia mult timp.

BODOKI

:Revin cu nr de telefon 0720531812 :hi: :hi:

Ionut Ursachi

"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

bio

Citat din: Kiwi Bee din Februarie 17, 2015, 12:33:49 AM
....
Teoretic da. Asa cum tunzi tu fagurii tai, dar este suficient sa dai cu dalta apicola. Dar pe termen lung poate deveni un focar de boli. Le poti curata cu jet de apa fierbinte si dupa ce se usuca le ceruiesti din nou dar ati ia mult timp.

.... cu prima refolosire a fagurilor de plastic deja esti pe plus fata de sistemul clasic...

Cred ca este mai usor sa dam cu jet de apa calda si apoi sa dam cu trafaletul cu ceara topita.. ar dura mai putin si este mai ieftin decit sa luam rama sa o facem de la zero inclusiv de pus fagure pe rama..

bio

Citat din: BODOKI din Februarie 17, 2015, 07:49:08 PM
:Revin cu nr de telefon 0720531812 :hi: :hi:

este tel de cei care  au fagurii de plastic..???

MirceaCalin

Citat din: bio din Februarie 17, 2015, 11:18:52 PM
..Cred ca este mai usor sa dam cu jet de apa calda si apoi sa dam cu trafaletul cu ceara topita.. ar dura mai putin si este mai ieftin decit sa luam rama sa o facem de la zero inclusiv de pus fagure pe rama..

Da, nenebio, da' parcă cu foiţă şi cu rama de lemn apicultura pare mai...bio

bio

Mircea... ce sa spun...ai dreptate..

..dar in fiecare an refac ~ 1000 de rame numai ce ar trebuii sa schimb 1/3 din ramele de cuib... :sad:... si este cam greu naibii..

Ionut Ursachi

Este greu domnule bio , insa se merita !  Confera mai multe avantaje  ..atat la ruperea fagurelui , fara insarmare .. fara pus capse . Nu mai fac  gauri din ala in centrul fagurelui .. unde de obicei apar botci . Si cu siguranta cei ce le-au folosit cunosc o multime de avantaje :) :bzz:
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

MirceaCalin

"Obrazul subţire cu cheltuială se ţine"
:D