Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

bio

Citat din: pharaonu75 din Februarie 13, 2015, 12:29:23 PM
Citat din: bio din Februarie 12, 2015, 06:32:56 PM
...
Am 25 de stupi noi-noutzi  carora nu am reusit sa le pun "balconashele" ...

Nelule, pune-le niste BRIGHIDELE! =)) =))

aaa.. ... Daniel,.... GHIBURELE le spune,  GHIBURELE  ar trebuii..... sa gasesc un meseriash sa le faca-- la asta nu ma bag--  sa putem face scarita aia ..... :nudie:

bio

Citat din: dodo79 din Februarie 13, 2015, 08:20:27 AM
Frumos ce se vede in filmulet.
Sanatate multa Bio!!!


si noroc la gagici nu stii sa-mi urezi..??>... zgircitule,... le tii doar pentru tine ?... :hippo:

bio

Citat din: mph din Februarie 13, 2015, 04:20:22 AM
Am un vecin care a plantat roscove in camp si tunde pomii in fiecare an la inaltimea de 1,5-2 m iar la fiecare 1m liniar lasa cate o tulpina sa creasca pe inaltime si sa se ingroase. Cam la 3-4 ani taie tulpinile groase pe care le foloseste in gospodarie. Dupa ce taie tulpinile groase lasa cate un lastar sa se ridice pe inaltime dar lastarul care este lasat sa se ridice la tura urmatoare este exact la jumatatea distantei dintre tulpinile cele groase pe care le-a taiat. In felul asta a format un gard foarte des.
Ideea este ca trebuie tuns in fiecare an pentru ca altfel se usuca lastarii din mijloc  si  vei avea un gard mai rar prin care se pot strecura animale.

PS
Pentru cei care planteaza roscove: semintele pot sa rasara si la doi sau chiar trei ani de la plantare.

Din ce imi aduc aminte .... mi-au m-ai explicat colegii si acum citeva luni cum sa fac cu "roscovii" astia... dar sa fiu al naibii cum ma apropii de plantatia mea parca as lasa-o mai moale,... ca ai naibii cum te misti nu se poate sa nu-ti dea vreunu vreo intepatura..:(

...  in primavara am incercat sa tai, sa tund citiva si crengutele alea cu spini pe ele s-au imprastiat pe terenul stupinii si tare m-au inteptat in vara prin incaltaminte .

elvis

Citat din: bio din Februarie 13, 2015, 07:25:07 PM
Citat din: bucovineanu din Februarie 13, 2015, 03:34:57 PM
Daca stupul este bine ventilat, impachetarea nu are ce sa dauneze albinelor. Din contra consumul va fi mai mic.

..  :i_love_you:

.....deoarece cred ca  doua hainii nu strica ... iarna aceasta in zilele urite in care nu am putut iesii pe afara am pus si am mai facut saltelute ... au toate familiile saltelute facute in anii din urma...... dar m-am gindit ca o salteluta in plus mai ales la primavara cind incepe puietul nu le-o strica la familiile de albine.
nea bio ce bagi in saltele? ca vreau sa fac si eu am citit in carti de paie

Cind spun ca am facut saltelute inseamna ca le-am confectionat eu singurel... =))...nu prea le aveam eu cu croitoria dar am invatat.

Mai ales ca saltelutele care le fac eu nu creeaza deloc condens in familia de albine.
..si sa nu credeti ca nea Bio vinde gogoshi va arat imagini de la inceperea operatiunii..... continuuarea la poze cred ca a-ti vazut-o in film ca linga pachetele de ANEL aveam citeva legaturi cu saltelute nou confectionate.
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

MOTANUL

Citat din: bio din Februarie 13, 2015, 07:15:14 PM
Familiile slabe si cu probleme i-ti ocupa cea mai mare parte din timp si incercind in permanenta sa rezolvi, sa cirpeshti, problemele si pina la urma nu iese si este timp pierdut degeaba.

Aici iti dau 100% dreptate. La cea care a plecat de la 10 rame nu era nici o albina pe leatul superior (avea miere si statea in ghem inca destul de jos). Cele fara miere si putere suficienta deja erau hamesite din decembrie. Baga bani, turte, benzina-drumuri, etc.

Oricum ai mare avantaj ca stau in pavilion (nu este vânt, este uscat, oricum ar fi inauntru or fi cateva grade in plus fata de afara; etc);

Citat din: bio din Februarie 13, 2015, 07:15:14 PM
daca tot am cumparat acel poliester si banii sunt dati ... il folosesc ca poate ajuta . Daca il tineam depozitat in magazie sigur nu ajuta deloc .. dar daca il am luat sa-l pun ca banii si asa i-am dat  . Poate nu ajuta la temperatura prea mult dar ajuta la limitarea cuibului cit mai eficienta.
Primavara , prima rama cu puiet este o rama lipita de unul din poliesterele folosite, de obicei de cel de pe partea de interior a stupului.

Daca in conditile de la tine (pavilion) tot ai pus termoizolatie/saltelute - e destul de clar ca eu am gresit ca nu am pus. Ca asa e mult spatiu gol in cutie si albinele muncesc mai mult sa il incalzeasca. Si daca consumul este mare raman fara hrana foarte repede.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bio

Citat din: MOTANUL din Februarie 13, 2015, 09:51:32 PM
....
Aici iti dau 100% dreptate. La cea care a plecat de la 10 rame nu era nici o albina pe leatul superior (avea miere si statea in ghem inca destul de jos). Cele fara miere si putere suficienta deja erau hamesite din decembrie. Baga bani, turte, benzina-drumuri, etc.

Oricum ai mare avantaj ca stau in pavilion (nu este vânt, este uscat, oricum ar fi inauntru or fi cateva grade in plus fata de afara; etc);

Daca in conditile de la tine (pavilion) tot ai pus termoizolatie/saltelute - e destul de clar ca eu am gresit ca nu am pus. Ca asa e mult spatiu gol in cutie si albinele muncesc mai mult sa il incalzeasca. Si daca consumul este mare raman fara hrana foarte repede.

La iesirea in primavara ...chiar cu primul zbor care il au la inceput de martie ia familiile la mina... scoate ramele din mijlocul cuibului care nu mai au miere  si care nu au puiet sau au foarte putin puiet , scuturale de albina si scoatele din familie.  Formeaza familiile strinse la blana pe rame cu miere mai multa si de culoare mai inchisa la fagure...poti lasa si familia pe 2 rame strinsa "la blana" sa roada albina la diafragma..... si pune-le polistiren ca la mine ca daca are mincare si caldura peste 3 saptamini de la operatia respectiva vei avea 2 rame cu puiet capacit de sus pina jos care va ecloziona si vei face imediat 5 rame de albina fuul care in maxim 3 saptamini vor fi iar pline cu puiet capacit si la salcim spargi avioane .
Asa faceam ani in urma la familiile care le bagam in iarna pe 4 rame si la sfirsit de iarna le stringeam in 2-3 rame batute de albina si la salcim 1 luam 10 kg si la salcim 2-3 ma umpleam de miere..

Caldura trebuie pastrata in special primavara in familia de albine.... iarna nu este chiar o problema ca prin formarea ghemului i-si fac albinele ce au nevoie. Iarna mincare sa ai si sa te feresti de umezeala si curenti de aer  in stup .


bio

Citat din: elvis din Februarie 13, 2015, 07:39:25 PM
....
nea bio ce bagi in saltele? ca vreau sa fac si eu am citit in carti de paie
...

Elvis... "melana" .... industriala...


MOTANUL

Citat din: bio din Februarie 13, 2015, 10:45:28 PM
La iesirea in primavara ...chiar cu primul zbor care il au la inceput de martie ia familiile la mina... scoate ramele din mijlocul cuibului care nu mai au miere  si care nu au puiet sau au foarte putin puiet , scuturale de albina si scoatele din familie.  Formeaza familiile strinse la blana pe rame cu miere mai multa si de culoare mai inchisa la fagure...poti lasa si familia pe 2 rame strinsa "la blana" sa roada albina la diafragma..... si pune-le polistiren ca la mine ca daca are mincare si caldura peste 3 saptamini de la operatia respectiva vei avea 2 rame cu puiet capacit de sus pina jos care va ecloziona si vei face imediat 5 rame de albina fuul care in maxim 3 saptamini vor fi iar pline cu puiet capacit si la salcim spargi avioane .

Nu am rame cu faguri inchisi la culoare si sa mai aiba si miere (toate familiile sunt roi de anul trecut). De asta ma invart cu turtele.
O sa caut sa pun polistiren intr-o zi cu temperaturi de 12 grade.  (sa scot toate albinele moarte - sa fac un pic de curatenie);

Când am administrat turtele erau 6 grade si am cautat sa nu tin podisorul ridicat mai mult de 1 minut. (strict cat sa pun mâncarea - nu am stat sa verific ce albina e moarta si ce albina e amortita). Nu am miscat de loc cuibul. Dar unele albine clar erau moarte (si pe leatul superior si pe fund).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bio

Citat din: MOTANUL din Februarie 14, 2015, 09:24:32 PM
....
Nu am rame cu faguri inchisi la culoare si sa mai aiba si miere (toate familiile sunt roi de anul trecut). De asta ma invart cu turtele.
O sa caut sa pun polistiren intr-o zi cu temperaturi de 12 grade.  (sa scot toate albinele moarte - sa fac un pic de curatenie);

Când am administrat turtele erau 6 grade si am cautat sa nu tin podisorul ridicat mai mult de 1 minut. (strict cat sa pun mâncarea - nu am stat sa verific ce albina e moarta si ce albina e amortita). Nu am miscat de loc cuibul. Dar unele albine clar erau moarte (si pe leatul superior si pe fund).

aaa... da..da ai dreptate .. trebuie sa jonglezi cu ce ai .

Dar daca vei stringe putin la cuib nu vei face rau, mai ales la familiile mai slabute.. macar sa scoti una doua rame.
... curatenia in stup nu te grabii sa o faci decit in zile cu temperatura de peste 16 grade si atunci sa o faci cit mai repede ca deja este puiet in cuib si orice clipa de expunere la temperaturi scazute le poate face rau.

e foarte bine ca te-ai miscat cit mai repede cind le-ai pus turtele .

PricopArthur

Citat din: bio din Februarie 12, 2015, 09:16:06 PM
Citat din: PricopArthur din Februarie 12, 2015, 07:48:53 PM
Mersi bio. Esti o comoara.

:yahoo_cry:... comoara..??... :nono:

... eu stiu ca o "comoara" se ingroapa cit mai adinc.... =))

Nu vreau sa fiu comoara . :nono:..nu,... comoara nu vreau sa fiu.....
O comoara adevarata nu e cea care se ingroapa, ci care se foloseste. Eram inca pe timpul lui Ceausescu, si il intreb pe bunicul (Dumnezeu sa il odihneasca) de ce inainte de colectivizare cand a vandut 100 de oi a cumparat pamant, si nu aur. Mi-a spus:
-Nepoate, aurul nostru era pamantul!
Pentru mine, informatiile ce cu inima deschisa le oferi tu si alti colegi constituie o adevarata comoara.
Pentru acest lucru va multumesc!
Acum, sa nu cumva sa iti creasca cornite! :))
Miere multă şi inimă curată!

MOTANUL

Ultima oara când au fost 8 grade nu am umblat la podisor. Am scos scandura de urdinis (la mine este independenta) si am tras afara 8-10 albine moarte de pe fund. Asta a fost in Decembrie. Caldura a ramas in familie sa avea podisorul pe pozitie. Eu am lucrat doar jos la soclu.

Acum - in februarie - din ce am vazut eu la o prima vedere când am deschis podisorul sunt mai multe (20-30 chiar).

Singurul lucru pe care pot sa-l fac este sa scot o rama neagra si sa pun una alba (ramele marginase au miere si nu prea au albine - dar sunt albe din 2014 vara); Cam in fiecare familie matca are macar 1-2 rame cu faguri mai inchisi - posibil cu puiet la acest moment (in teorie ca nu am verificat nimic - nu am vrut sa deranjez cuibul când m-am uitat in februarie).

Eu as lasa ramele inchise si sa incerc sa aduc ramele cu miere mai aproape (scotand rame albe si fara puiet si fara miere dintre cuib si margine).
In felul asta le si strang; au si miere langa puiet - pare cea mai buna solutie.

16 grade nu sunt in viitorul apropiat in prognoza (abia peste o luna la sfarsit de Martie)
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

un OM

Preferabil o rama alba cu miere langa puiet, decat o rama neagra cu miere putina.

andrei_georgian

Este normal ca acum sa gasesti mai multe albine moarte decat in decembrie, este albina batrana sau mai exact albina de iarna care si-a terminat treaba si se pensioneaza...  :rotfl: asa ca 20-30 albine nu e nimic grav
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

Cristel


Din ce imi aduc aminte .... mi-au m-ai explicat colegii si acum citeva luni cum sa fac cu "roscovii" astia... dar sa fiu al naibii cum ma apropii de plantatia mea parca as lasa-o mai moale,... ca ai naibii cum te misti nu se poate sa nu-ti dea vreunu vreo intepatura..:(

...  in primavara am incercat sa tai, sa tund citiva si crengutele alea cu spini pe ele s-au imprastiat pe terenul stupinii si tare m-au inteptat in vara prin incaltaminte .
[/quote]

Buna dimineata. Da, aveti dreptate domnule Bio, cu gladita nu e de glumit, nu e pom fructifer. Lemnul de gladita se folosea la confectionarea traverselor de tren (are rezistenta mare, densitate mare si putrezeste greu). Ar fi bine sa dublati randul de gladita pe care il aveti deja (se seamana semintele in joc de sah, sa nu apara goluri in timp). Primavara puteti intra in plantatie cu o foarfeca speciala de ramuri (telescopica, are manere care se extind pana la 1 metru si cred ca se gaseste la orice magazin mare de unelte agricole, inclusiv Praktiker) ce costa in jur de 50 de lei. Resturile de la taiere trebuie adunate intr-un loc si incinerate pentru ca lemnul de gladita fiind tare putrezeste greu si este delicat sa te trezesti cu spinii in talpa cand defilezi vara pe la stupina. Taierea se face deasupra unui mugure  vegetativ, nu la mijlocul ramurii (pentru a se evita uscarea respectiv degarnisirea acesteia).
http://www.horticultorul.ro/arbori-arbusti-ornamentali-peisagistica/gladita-gleditsia-triacanthos-inmultire-gard-viu/
Iarna usoara si albine harnice, la fel ca stapanul!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

bio

Citat din: Cristel din Februarie 15, 2015, 02:00:16 AM
.....

Buna dimineata. ...domnule Bio, ...Ar fi bine sa dublati randul de gladita pe care il aveti deja (se seamana semintele in joc de sah, sa nu apara goluri in timp). .....
Iarna usoara si albine harnice, la fel ca stapanul!

Deja, de anul trecut am mai plantat pe o parte si pe alata la distanta de ~ 50 cm de rindul prim de gladita care se vede in imagini ,... am m-ai plantat inca 2 rinduri de gladita care parte au rasirit..

Perdeaua de protectie am gindit ca va avea in jur de 3 metrii latime ... iar anul acesta voi mai planta inca 2 rinduri  de gladita la 50-80 cm distanta de primle rinduri plantate. M-am gindit la rindul din mijloc sa-l las sa se inalte cit vrea, iar rindurile plantate pe margine sa le mai tund cum as putea.. =))
Singura deosebire fata de ce am plantat prima data , acum doi ani, si ce am plantat in 2014 si voi planta si in 2015 este ca prima data am avut pomisori la 30-40 cm inaltime si acum doar ingrop seminte..:(..