Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Ai pus pana acum colectoarele de polen ? Daca da, cu ce rezultate?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bio

Citat din: dan sebastian din Aprilie 26, 2014, 09:51:55 AM
Ai pus pana acum colectoarele de polen ? Daca da, cu ce rezultate?

Am tinut colectoarele cam din a doua saptamina de rapita pina zilele trecute.
Productia a fost mai slaba decit anii trecuti.. poate si datyorita vremii destul de reci si instabile.

Am dat jos colectoarele datorita faptului ca pe coada rapitei, secretia de nectar este mai abundenta ... si colectoarele stinjenesc zborul albinelor.

bio


mmacreanu

Citat din: bio din Mai 03, 2014, 10:25:16 PM
Azi...

...http://youtu.be/6b9tfJVdG0I

harnicie mare in ograda :) ... ti-ar tb un dispozitiv de filmat mai bun ...
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

bio

am facut si ceva produse azi...am luat la mina familiile si am taiat ramele claditoare.

..de fapt eu am scos ramele claditoare si sotia  le-a taiat .
Se aduna in jur de 150-180 grame/ familie . Nu este mult dar ...se aduna.

www.youtube.com/watch?v=OJlkNM1_2kM

Kiwi Bee

Deja tiai format si micronuclee de imperechere?

pistol28

Domnule BIO spuneti cameramanului sa e miste mai incet cu filmarea adica in RELUARE, graba strica filmarea.

Proverb popular
"Grabestete incet"

Eu as fi taiat ramele claditoare dupa capacirea trantorilor, asa as fi scapat de foarte multi VARROA.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

bio

Citat din: pistol28 din Mai 04, 2014, 09:01:59 AM
Domnule BIO spuneti cameramanului sa e miste mai incet cu filmarea adica in RELUARE, graba strica filmarea.

Proverb popular
"Grabestete incet"

Eu as fi taiat ramele claditoare dupa capacirea trantorilor, asa as fi scapat de foarte multi VARROA.

Sal, Pistol 28..

,,in ceea ce priveste filmarea sper ca pe viitor sa misc mai usor camera . Sunt incepator in filmari ..:(

Ramele claditoare le tai cam la 2 saptamini ca sa pot aduna si ceva apilarnil...
..numai ca sarja aceasta le-am taiat la o saptamina ca saptamina viitoare o sa inceapa si salcimul si o sa am de munca cu extractia mierii de la rapita si nu am timp si de rama claditoare si de extractie .
..si citeva zeci de kg de ceara la o taiere de rame claditoare imi sunt de mare trebuinta.

Citat din: pistol28 din Mai 04, 2014, 09:01:59 AM....
Eu as fi taiat ramele claditoare dupa capacirea trantorilor, asa as fi scapat de foarte multi VARROA.

...nu sunt adeptul taierii ramei claditoare dupa capacirea trintorilor pentru a scapa de varooa. Ma costa mult mai putin un tratament anti-varooa pe familia de albine decit sa las albinele sa consume miere si polen sa creasca larvele de trintor sa le capceasca.
Daca am cerere de apilarnil serioasa las ramele claditoare pina la momentul optim de recoltare ca atunci merita hranirea lor .

Sa nu se inteleaga ca am ceva contra  trintorilor ... sunt si ei folositori familiei de albine .
Ramele claditoare din familiile fff bune nu le tai , le las chipurile pentru a fi chipurile mai mare concentratia trintorilor "selectionati"....


....putem discuta mult despre prezenta trintorilor in familia de albine , despre rolul si avantajele ramei claditoare in stup.....dar ma opresc aici.

bio

Citat din: Kiwi Bee din Mai 03, 2014, 11:53:12 PM
Deja tiai format si micronuclee de imperechere?

...sunt doar citeva .
Le tin pentru a rezolva eventuale probleme la acele pavilioane.


Grosul nucleelor de imperechere le fac la ferma, deoarece acolo am tot ce imi trebuie in acel scop .

BODOKI

Daca avveti timp ne suneti si noua cum faceti apilarhilul?

bio

Citat din: mmacreanu din Mai 03, 2014, 10:36:04 PM
....

harnicie mare in ograda :) ... ti-ar tb un dispozitiv de filmat mai bun ...

Sal colegu... ai mare dreptate,  mi-ar prinde bine un dispozitiv de filmare mai bun, dar intii sa-mi perfectionez tehnica filmarii si voi rezolva cit mai multe aspecte..


Privitor la harnicie ce sa spun...... daca albinelor nu le este teama sa transpire nici mie nu-mi este teama sa transpir muncind .

Apropoo de munca si transpiratie..  ... imi aduc aminte de o faza petrecuta acum ~30 de ani in urma :
-- lucram la I.P.O. Tulcea si impreuna cu tot echipajul navei ne intorsesem acasa dupa mai multe luni petrecute in larg . Numai tin minte daca in schimbul acela a fost si nea Traian, achizitorul de la Baicoi, dar sigur i-si aduce aminte faza.
La intoarcere fiecare i-si lua ce gasea "pe afara" si considera ca este OK .
Radio-transmisionistul navei si-a luat pentru famile  =)) un vibrator-- scula electrica  =)) .
Ca si-a luat vibrator, treaba lui si a nevesti-sii ...  dar dupa citeva zile cind ne-am intilnit, ne povestea si se mindrea cu ce futaiuri ia tras nevesti-sii . Futaiuri cu scula electrica... sarea nevasta-sa ca dr5acu ca o gidila tare jucaria aia. Dar el se mindrea ca in mintea lui el si-a regulat nevasta .

Cam asa este si la albine... nu poti avea satisfactii daca vrei sa-ti futi nevasta cu scula altuia.



BODOKI

Scuze ,mai reiau odata ca vad ca am scris prostii ,cum pregatiti apilarnilul?

bio

Citat din: BODOKI din Mai 04, 2014, 06:43:09 PM
Daca avveti timp ne suneti si noua cum faceti apilarnilul?


Sal, Bodoki,
Apilarnilul.... sunt citeva  etape si factori de care trebuie sa ai grija in rest este usor. Vezi ca este cartea aia APILARNILUL a lui Iliesu parca, vezi ca este la bibliografie. Citeste ce gasesti legat de recoltare, pastrare si ce nu intelegi stam de vorba, ca sa incep sa vorbesc numai eu este mai greu.

..am extras eu pastura .... apilarnilul este floare la ureche.

Singura problema pentru moment ar fi desfacerea . Am deja citeva zeci de kg si daca as gasii desfacere asigurata as face sute de kg.

bio

Citat din: BODOKI din Mai 04, 2014, 06:54:22 PM
Scuze ,mai reiau odata ca vad ca am scris prostii ,cum pregatiti apilarnilul?

..nici o pb,.,..

..imi vine destul de greu sa i-ti explic in scris tot ce fac. 
Dar usor o rezolvam.

pad3

bio ai facut cumva TP la galati?
somnul ratiunii naste monstri