Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

bio

Citat din: feerary din Ianuarie 25, 2014, 03:29:52 PM
Ne potoi spune de la cine le-ai luat, eventual si  un nr de contact ca poate pe viitor cine stie  :wink:    nu de alta da imi place cum sunt lucrate
   

0744593657

bio

Azi am incercat sa ajung la stupina...

Nu am reusit nici cu tractorul, de fapt as fi ajuns dar stricam drumul prea rau si cind se face timpul bun tot eu aveam de tras...imi pregatesc miine Matizul pt off-road si miercuri, poate joi ajung la ferma.

Am intrat pe pagina personala, poate imi aduc aminte de cind nu am m-ai fost pe la stupi..:)).. in orice caz am mai bine de o luna de cind nu am mai fost la ferma.

Norocul albinelor mele...nu le stresez prea mult iarna, nici daca as vrea.

cipik

Citat din: bio din Februarie 10, 2014, 11:23:32 PM
........  Norocul albinelor mele...nu le stresez prea mult iarna, nici daca as vrea.

Adica????????
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

bucovineanu


RazvanTi

Citat din: bio din Februarie 10, 2014, 11:23:32 PM
Azi am incercat sa ajung la stupina...
in orice caz am mai bine de o luna de cind nu am mai fost la ferma...

vedeti baieti?!?!?! oricat de vechi in bransa ai fi, in timpul iernii tot te mananca palmele...
adica ti-e dor de fetele tale... :P
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

roi_ag

Anul trecut ai furat startul, anul asta ?????? ...........s-au ai fost depunctat?

bio

#456
Citat din: roi_ag din Februarie 11, 2014, 08:56:21 PM
Anul trecut ai furat startul, anul asta ?????? ...........s-au ai fost depunctat?

.... "fur startul" cam cu ~3-4 saptamini.

Incerc, ca primele generatii de puiet rezultate in urma stimularilor sa apara odata cu abundenta de polen din natura.
O albina ca individ are nevoie  1/10 din cantitatea de polen totala in stadiul de larva, iar restul de 9/10 in primele zile de viata, 6-8 zile pentru a-si dezvolta glandele hipofaringiene s.a.....

Eu le ofer doar o zecime...restul si-l procura singure..:)

Anul trecut am inceput in ultima saptamina din februarie... filmul realizat pe 10 martie era o doua hranire.
Anul acesta o sa incep cam de lunea viitoare cu hranirea proteica deoarece este un an mai caldut.

bio

Citat din: RazvanTi din Februarie 11, 2014, 08:27:09 AM
Citat din: bio din Februarie 10, 2014, 11:23:32 PM
Azi am incercat sa ajung la stupina...
in orice caz am mai bine de o luna de cind nu am mai fost la ferma...

vedeti baieti?!?!?! oricat de vechi in bransa ai fi, in timpul iernii tot te mananca palmele...
adica ti-e dor de fetele tale... :P

.... pot spune ca imi este dor de natura in general.
Stau pe linga casa ...dar, daca am in singe "golaneala pe balta" inima ma trage intr-acolo .

Ani in urma aveam acasa si citeva familii ...era un fel de esantion de control si in functie de ce probleme gaseam la ei interveneam si la grosul familiilor de albine aflate la ferma.
Dar de multe ori nevoile familiilor din curte nu erau aceleashi cu ale familiilor iernate la ferma,... si ma duceam la ferma pregatit pentru anumite interventii care nu erau necesare ... si am renuntat la familii de albine iernate acasa .

dan sebastian

Au inceput sa aduca polen din natura?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

roi_ag

Citat din: dan sebastian din Februarie 17, 2014, 05:58:31 PM
Au inceput sa aduca polen din natura?
Lasa-l ca are treaba ......... golaneste pe balta  :wink: :nod: ,   dar cine nu are treaba la stupi pe
vremea asta ?  :bravo:    bio ! Succes !

Aurel

   Bio,parca auzim maine poimaine ca ai renuntat la pavilioane si ai trecut la salupe, bacuri si alte cele.Pai ori esti apicultor, ori pescar? :D :hi:
    Ahaaaa..... m-am prins, faci miere de nuferi de balta! :P

bio

Citat din: dan sebastian din Februarie 17, 2014, 05:58:31 PM
Au inceput sa aduca polen din natura?

Slabut cu polenul din natura anul acesta...

....umblind azi pe islazul din zona stupinei am vazut ceva papadie rasarita si inflorita dar de zile bune albinele nu prea au zburat.

Citat din: roi_ag din Februarie 17, 2014, 06:55:07 PM
....
Lasa-l ca are treaba ......... golaneste pe balta  :wink: :nod: ,   dar cine nu are treaba la stupi pe
vremea asta ?  :bravo:    bio ! Succes !

Am inceput si eu de citeva zile  sa le suflu in bot la albine....:).. poate mai tirziu decit alti colegi dar nici timpul in zona mea nu este prea avansat.

Citat din: Aurel din Februarie 17, 2014, 09:15:33 PM
   Bio,parca auzim maine poimaine ca ai renuntat la pavilioane si ai trecut la salupe, bacuri si alte cele.Pai ori esti apicultor, ori pescar? :D :hi:
    ....

... In iarna asta mi-am luat barca .... usor imi aduc aminte de tinerete, cind eram pe vapor si uitam cum arata uscatul .

bio

..facut si eu azi prima filmare.

Lipsa de experienta se vede din plin:
-lipsa sonor,...
-am filmat si nu am tinut camera OK si mi-au iesit imaginile rasturnate pe o parte...
-m-ai am de invatat.

Oricum inceputul este facut ...si pe viitor cred ca va fi mult mai bine.

Albine 28 feb 2014

happy

Am ramas cu gatul stramb!!!La prima intalnire te pun sa ma frectionezi cu 'gheara dracului'. :)
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

D006