Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

bio

Citat din: romikele din Ianuarie 20, 2013, 03:46:16 PM
......

De unde stii care e tatal lui? ... sau ai anumite informatii!  :rotfl:

.. :P

tassevasi

Citat din: romikele din Ianuarie 20, 2013, 03:46:16 PM
Citat din: tassevasi din Ianuarie 20, 2013, 03:18:24 PM
... asa partener  mai zic si eu , seamana cu tata ...

De unde stii care e tatal lui? ... sau ai anumite informatii!  :rotfl:

   :rotfl: :rotfl:  Nu am nici o informatie  :)  dar daca-i in batatura lui... si apoi eu stiu ca cine-l creste (frumos si bine ) ii e  tata , ca de facut  toti   sunt in stare  :)
   Numai bine .

pharaonu75

Ma, voi vreti sa va caute Nelutu (Bio) cu vreo ranga in mana!? =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bio


justy

#94
Citat din: bio din Ianuarie 20, 2013, 06:10:54 PM
Citat din: justy din Ianuarie 20, 2013, 05:12:46 PM
....

Ce procedura folositi? cum extrageti pastura? La ce pret se vinde?

fiecare rama are smecheria ei de recoltare... imi este greu sa explic, mai usor este sa arat ca fiecare rama in functie de culoare si cantitatea de pastura are particularitatea ei la recoltare.

in orice caz rama este facuta "varza"...

privitor la pret o dau intre 250-300 Ron/kg... dar lumea ia cite putina .

Fac tot felul de activitati care le spun eu "acte de saracie".. imi umplu si timpul liber si mai cistig ceva .
Probabil folosesti metoda cu inghetatul ramei.. Ai folosit cumva si aparatrul ala cu teava si arc pe care l-am vazut pe la targuri? crezi ca e eficient?

bio

#95
iau rama si trag in toate partile de ea...imping in fagure..

o lovesc de marginea vasului in care recoltez ..

..apoi iau celula cu celula si scot cu o croseta,.... ce nu cade..

Curatz de ceara, bucati sparte ...mai si vintur citeodata..

bio

...apicultura trebuie facuta cit mai simplu..

nu trebuie complicata inutil cu tot felul de aiureli si bazaconii numai sa parem mai altfel decit suntem.

vedeam acum un film pe net cu un apicultor care arunca intr-o galeata un flacon de Fumidil si apoi invirtea de mama-focului poate, poate s-o dizolva..:)..

eii bine Fumidil daca avetzi, il preparazi ca pe un nes.. Il frecatzi intii cu ceva zahar si putina apa apoi adaugati apa nu prea rece, si il frecatzi in continuuare pina la completa dizolvare..


bio

..iar zile frumoase.. ma refer la zona mea..


ar fi bine ca mai zboara albina dar trebuie luat in calcul si aspectul ca matca va incepe ouatul mai intens si pina la primavara mai este fff mult timp..




bio

..azi am facut "cumparaturi " pentru albine..

am cumparat faina de soia...inca nu le dau...dar sa incep sa ma pregatesc.


bio

si o0 imagine mai indeaproape..

roi_ag

Acuma , baga cate kile are sacu ,cat costa kilu de unde l-ai luat etc.etc. :wink:
Pozeaza zona in care scrie ce contine :nod:
Varsa tot :hi:

Aurel

Si ce ai facut in ultimii 5 ani. :hi: ^:)^

bio

Citat din: roi_ag din Ianuarie 21, 2013, 07:30:41 PM
Acuma , baga cate kile are sacu ,cat costa kilu de unde l-ai luat etc.etc. :wink:
Pozeaza zona in care scrie ce contine :nod:
Varsa tot :hi:

Este o faina de soia, faina de soia degresata...are continut de grasime f mic.
Sincer nu m-am mai uitat in ultimii ani sa vad ce continut de grasime ar mai avea..:(
  .....iau de citiva ani.,.si nu am mai verificat eticheta :(

am un magazin de naturiste vorbesc cu ei si-mi aduc cind am nevoie.. Nu stiu nici nu am fost atent sau curios cine ar fi distribuitorul exact. Ma costa in jur de 8 lei kg si sacul are la 20 de kg.


Fac pentru albine turte proteice care le dau cu 2-3 saptamini inainte de infloritul primilor pomi fructiferi.. Nu incerc deloc sa dau mai repede ca ar face mai mult rau familiilor de albine.   

de vreo 2-3 ani  f9olosesc faina de soia impreuna cu drojdie inactiva de la AGSIRA, naiba stie cit de bine este ... Dar este bine sa nu se faca excces de proteina ca nu se va mai obtine efectul scontat.

Anul acesta o sa caut sa adaug si ceva "lapte praf pentru vitei "--asa am auzit ca iar spune, si sa fac un ghiveci..:)..format din Faina de soia, drojdie inactiva si lapte praf pentru vitei..



bucovineanu

Daca ar fi polen de la salcie in zona, sigur nu ar fi nevoie de inlocuitori.

bio

..cind am luat prima data acum citiva ani...am verificat ce contine.

Era OK ..dar intre timp, de citiva ani din pacate nu am mai verificat eticheta sa vad continutul de grasime din ea -- rutina ..:)..Vedeam eticheta si mergeam ca este ce am m-ai cumparat..