VREMEA, FACTOR FOARTE IMPORTANT IN APICULTURA

Creat de bucovineanu, Octombrie 24, 2014, 12:15:12 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

Se pare ca a fost o iarna destul de anormala la mine, cu fluctuatii de temperaturi dese, ba -5 ba +7-8. Sper sa se stabilizeze.
De obicei la data asta matcile trebui sa fi inceput ponta putin cate putin

Eugen B

Din pacate se pare ca si martie va fi rece, iarna blanda si lunga, nu e prea buna, dar nu avem ce face.
Momentan nici un episod de viscol, cred ca de cand sunt nu am patit iarna asa blanda. NU am foarte multi ani, dar asta e.
Lemne mai putini pe foc si albinele consum redus de miere

dorindafi

cu 15/16 ani in urma din 20/25 martie puteam da sirop la hranitor
de 7/8 ani din 15/20 aprilie se mai poate
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

bucovineanu

#709
Un nou episod de ger in zona noastra. Temperatura s-a apropiat din nou de -20 de grade. Vremea rece se va mentine  inca cel putin 2 saptamani, cu un nou varf negativ la sfarsitul saptamanii, inceputul saptamanii urmatoare, cand si maximele vor fi undeva in jur de -15 grade .

costi82

Citat din: bucovineanu din Februarie 20, 2018, 09:10:44 AM
Un nou episod de ger in zona noastra. Temperatura s-a apropiat din nou de -20 de grade. Vremea rece se va mentine  inca cel putin 2 saptamani, cu un nou varf negativ la sfarsitul saptamanii, inceputul saptamanii urmatoare, cand si maximele vor fi undeva in jur de -15 grade .

Moment de pus turte proteice!  :qp:
Apicultura e o arta care trebuie respectata!

bucovineanu

Eu nu am dat si nu dau niciodata nici un fel de turte proteice. Mi am spus de multe ori parerea despre acest lucru.

Eugen B


bucovineanu

Urmeaza cea mai geroasa saptamana din aceasta iarna. Daca albinele mai au inca suficienta hrana o vor trece cu bine.Probleme vor fi acolo unde hrana e pe terminate. Deasemenea vor fi probleme unde s-au administrat turteproteice si unde albinele le-au consumat deja.

dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

fone

Buna ziua,

Avand in vedere temperaturile + viscolul care vor venii as dorii sa incerc sa bag cativa roi la interior intr-o casa neamenajata ,  neincalzita , are ferestre deci este luminata.Ma gandesc sa obturez urdinisele cu plasa metalica.Treaba asta ar dura vreo saptamana.
Ce parere aveti?
Multumesc.


corneliuhrom

d le aifone  parerea mea  lasai pe loc inveleste i cu ceva paturi  toali  cu cevaa legaturi sfoara  etc  sa nu zboara vintul [vorba tiganului cit de frig o fi numai vintul sa nu bata ] daca   i   muti si au mincare faci greseala ,mai mult deranjul   ))/, [daca aveti posibil adapostitii [mine pe zi ] pt cit cere gerul  [fara alunecus  sa i zdruncinti  se supra regina ] va d o %%- :bzz:

oroles

Fone, vecine lasa-i asa. Nu ii baga la adapost. Daca au mancare si un impachetaj cat de cat vor trece fara nicio problema episodul acesta de frig.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

  Eu zic ca daca adapostul este apropiat, poti sa ii adapostesti de ger si mai ales de vant. Neaparat trebuie plasa la urdinise si daca poti sa obturezi geamurile cu paturi. La falmiliile slab populate pericolul este sa nu poata cuprinde in ghem (care este cu atat mai dens si cu atat mai mic cu cat frigul e mai mare) tot puietul pe care il au. In aceste caz se intampla ca parte sau tot puietul necapacit sa il manance dar si ca parte din cel capacit sa raceasca si sa moara, obligand albinele sa munceasca suplimentar pentru curatirea cuibului dupa ce vremea se incalzeste. Cazul extrem este ca familia sa moara de foame daca ghemul centrat pe puiet nu mai atinge rezervele de miere si daca vremea rece tine mai multa vreme (ceea ce nu cred ca se va mai intampla la data asta).
  In nici un caz sa nu muti lazile cu caruciorul sau roaba, ci numai manual, pentru ca socurile trebuiesc complet evitate (pot cadea albine pe fund si sa moara acolo sau pot sa scape continutul pungii rectale si sa faca diaree in stup, daca nu au facut pana acum zbor de curatire.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bucovineanu

Se pare ca inca nu a venit primavara. In zona mea la sfarsitul acestei saptamani si inceputul sa ptamanii urmatoare se anunta un nou episod de iarna, cu temperaturi de pana la -12 grade noaptea si undeva in jur de -7-8 grade ziua.