Adrian Flavius

Creat de flavius, Iulie 27, 2010, 09:02:57 PM

« precedentul - următorul »

prisecarul

Citat din: romikele din August 01, 2010, 10:18:23 PM
O reţetă
Citat din: prisecarul (vizitator pe stupăritul  :D )
un batran stupar de la marginea bucurestiului, prin anul 1987, mi-a dat o reteta de tinctura de propolis pe care am aplicat-o pe propia piele si a dat rezultate foarte bune.aveam ulcer duodenal, fusesem internat de 2 ori si eram amenintat cu operatia. dupa tratament niciodata nu am avut dureri si am inceput sa mananc produsele care erau interzise(varza, sarmale,fasole,mici etc.) iata reteta:100 g propolis, 300 g miere de salcam, 5-6 ramuri de aloe din varf taiate cubulete, toate se pun intr-o stocla de 1 l si se completeaza cu alcool de 96 grade. se tine la loc intunecat(camara) si in fiecare zi timp de 3 saptamani se agita. dupa aceasta se strecoara si in fiecare zi, dimineata pe nemancate se ia 2 linguri. la inceput iti vine sa te urci pe pereti, dar cu timpul te obisnuiesti.
ar trebui deschis un topic separat pentre retete naturiste pe baza de produse apicole, iar in cadrul acestul topic separat pentru diverse afectiuni(inima, stomac, piele,etc.)
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

prisecarul

Citat din: stefanescu din August 02, 2010, 07:54:58 AM
Ati scapat de bursita?. Nu cred. Ati scapat de infectie cu propolis. De bursita se scapa numai cu zeama de bisturiu. O stiu pe propria mea piele. eu am avut noroc ca nu s-a infectat.
eu v-am reletat un fapt real. este la latitudinea dvs. ce credeti!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

flavius

Nu ma deranjeaza retetele aici...sunt bineprimite oricand...astazi am fost la control, si totul merge cat de cat bine...nu mai supureaza nimic, copcile sunt prinse, poate o sa dureze mai putin de 3 saptamani...sa vedem...tineti aproape...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Inca un control ieri pe la pranz...totul e spre bine, raman cu 99.95% din degete asa cum au fost ele...s-a pierdut cam 4-5 mm din indexul mainii stangi (eu sunt dreptaci, deci nu e dracul chiar asa de negru...), mijlociul e super-ok, raspuns nervos pe ambele degete super-ok, nici un tendon afectat, mobilitatea 100%, cam in 2 saptamani de aici incolo o sa fiu bun de munca...taman bine pentru defilarea de 23 august... :zzz: :zzz:

Vestile mai bune: a inflorit o faneata aflata la vreo 500 m (linie dreapta) de stupi...poate mai reusesc sa adune ceva si natural, nu numai din apiinvert...ma mai uit la ei maine, si duminica va spun cum au evoluat...

PS Sunt tare incantat ca m-am apucat si de stuparit...mai ales ca acum, vorba unei rude, stupii mei sunt platiti cu sange... :nebun: :nebun: :nebun:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

prisecarul

totul se dobandeste prin sange si sudoare!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

D006

Este surprinzator de trist ca multi apicultori nu folosesc produsele oferite de proprii stupi.
Cati consumati polen proaspat cu regulatitate?
Cati consumati laptisor de matca cand apare?
Cati consumati propolis chiar si langa stup in forma naturala?
Cati mai luati o gura din larvele de trantori?
Aceste produse chiar au potentialul de a ne face viata mai usoara dpvd al sanatati dar .........
Nimeni nu ne face bine cu forta.

flavius

astazi s-au scos cusaturile...mijlociul e ok, ma doare pe ici-pe colo, da' e intreg, iar durerea nu inseamna nimic altceva decat ca toti nervii sunt la locul lor...indexul mai are pana sa-si revina,  sa ramana mai scurt, da' o sa fie acolo pe 3 randuri de falange...sarut-mana si lu' Al de Sus, ca n-a fost mai rau, si lu' nenea doctoru', ca a stiut sa coasa curat si bine...

In w/e asta o sa mai asamblez, la 4 maini, cu sotia, niste rame, sa completez in stupi, si o sa le mai pun apiinvert...apropo, cand trebuie sa le fac tratamentul cu varachet?

Stima si respect tuturor...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

sfantul spiridon

acum...cu completarile, eu am o problema cu furtisagul...am renuntat la ceaiuri si merg pe zahar coronita cu apa...imi e frica sa pun si protofil din cauza furtisagului...cum deschid stupul vad hoatele pe mine
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

bucovineanu

Citat din: sfantul spiridon din August 12, 2010, 10:42:36 PM
acum...cu completarile, eu am o problema cu furtisagul...am renuntat la ceaiuri si merg pe zahar coronita cu apa...imi e frica sa pun si protofil din cauza furtisagului...cum deschid stupul vad hoatele pe mine
Hranirile in aceasta perioada trebuie facute numai seara avand grija sa nu cada deloc sirop pe jos sau pe partile exterioare ale stupilor.

Popescu Gheorghe

Noi folosim pentru prinderea ramelor la transport dupa diafragma sarme arcuite si ascutite la ambele capete  si un pic mai lungi decat stupul pe care le fixam in peretii lazilor ,fara cuie ,holsuruburi si batai sau alte zgomote care sa deranjeze

ioanardelean55


Ar fi o idee dar asta presupune sa ai mai multe sirme si de mai multe dimensiuni nu????

stefan1

  Am vazut aceasta metoda, foarte practica. Daca lazile sunt la dimensiunile standard, nu trebuie mai multe dimensiuni de sarme.
  Ioanardelean, cred ca nu ai inteles cum se procedeaza. Sarma putin arcuita, din otel de arc, se implanta in peretele din fata si cel din spate, pe langa ultima rama, eventual diafragma, cum spunea D-l Gheorghe. Daca este bine dimensionata, nu este nici un pericol sa fie dislocata de presionea ramelor la shocuri. Se monteaza si se demonteaza foarte rapid si nu deterioreaza lada.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kiwi Bee

Banuiesc ca nu e vorba de sirma de 1mm, ci cel putin 3-4mm si oteloasa cum spune Stefan.

Eu nu am avut probleme deosebite inca la transportul nucleelor sau asa ceva.Doar odata era cazul ca am avut putin loc(minus 1 rama) si am pus niste bucati dintrun leatz intre ultima rama si peretele cutiei.Binenteles aleg bucata care se poate fortza in spatziul respectiv pt. ca sanu cada la transport.
Toti caresi fac ramele acasa din leatzuri(si numai acestia) au 1001 de bucati de lemn ramase care nu mai corespund pt. a fabrica rame din ele + ca sint de 1001 de dimensiuni.
Eu astea nu le arunc si nici nu le pun pe foc cind frig mititei ci le colectez intro cutie de carton.Cind e cazul iau cutia cu mine si le folosesc in dupa caz.
Sirma trebuie procurata si poate ca mai costa si bani.La 1-5 nuclee nu e mare problema dar la 100 e altceva(la mine nu e cazul sa fie 100 caci mai am pina acolo).
De altfel toate ideile ce leati dat sint bune, doar depinde cui si care din ele ii este mai usor de practicat + sa nu uitam ca "sportul nostru" depinde foarte mult de banii investi.

Eu unul miam facut 12 cutii pt. nuclee/roiuri (din material gasit .... la locul de munca) si cu toate ca nu sint perfecte imi sint de folos.

ioanardelean55


Da Stefan ai dreptate ;acum inteleg , multumesc .

flavius

sambata de dimineata am mai asamblat 9 rame, insarmat, pe urma montat faguri artificiali pe ele...pe urma am scos hranitoarele din cutii (eu am hranitoare verticale, facute din pfl, cu niste plasa de fibra de sticla pusa valuri-valuri in interior, sa nu se inece fetele in sirop...), mers cu ele la butoiul cu apiinvert, umplut, pe urma mers inapoi la cutii, puse cate unul in fiecare cutie, adaugat si cate 2 rame noi (in general le-am pus dupa hranitoare, ca nici pe celelalte puse acum 2 saptamani nu le-au cladit complet...pe unele prea putin, pe altele mai mult...)...daca sambata de dimineata erau destul de linistite, ieri dimineata fetele erau foarte active...

acum, cum fac cu tratamentul? cand e momentul sa-l fac?
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...