prezentare

Creat de Paraschivescu Teodor, Ianuarie 11, 2016, 05:49:50 PM

« precedentul - următorul »

Paraschivescu Teodor

Are turta pusa ieri oricum cele 4 rame erau mai mult de jumate cu miere la momentul unificari   


Paraschivescu Teodor

A venit iarna si la mine

dan sebastian

Zăpadă văd ca e din belșug. Nu văzui însă nicio poză după ce curățarăți urdinișurile.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Paraschivescu Teodor

Am curatit de ieri dar s-a terminat bateria la tableta si nu am avut cu ce sa m-ai fac poze acum e liniste e bine multam frumos sunteti un mare domn

Paraschivescu Teodor

Buna ziua va deranjej si eu cu o antrebare daca cineva ma poate ajuta cu un raspuns .Azi dupa ce am pus apifonda la una din familii am observat dupa diafragma cateva albine tocate sa fie vorba de vrun soarece s-au e altecva oricum nu pot umbla dupa diafraga sa vad ce e.Va multumesc anticipat

bucovineanu

E foarte posibil ca in acel stup sa fie, sau sa fi fost un soarece. Nu se simtea mirosul specific? Acolo, dupa diafragma se pot pune cateva boabe de grausor pentru rozatoare.

Paraschivescu Teodor

Nu se simte niciun miros osa pun grausor auzisem ceva gen canibalixm la albine recunosc ca nu m-am documentat an acest sens

stefan1

  Canibalism ced ca se refera la situatiile de foamete sau lipsa severa de cules, cand albinele isi mananca puietul necapacit si chiar partial din pupele mai tinere.
La familiile suspectate de a avea soareci, trage depunerile de pe fundul lazii. Daca sunt albine fara cap si cu toracele mancat sau daca vezi zdrobituri mai mari de faguri (nu ca resturile fine de la capacele, normale dupa consumul de miere), atunci ai sau ai avut soareci.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dorindafi

Citat din: Paraschivescu Teodor din Ianuarie 24, 2016, 02:31:53 PM
Nu se simte niciun miros osa pun grausor auzisem ceva gen canibalixm la albine recunosc ca nu m-am documentat an acest sens
teo , pune ma baiatule si tu o poza s-au daca nu hai ca vin eu sa o fac
una e cind spune omu si alta e cind se vede
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Paraschivescu Teodor

Multumesc de ajutor indata ce pot deschide stupul pun o poza cred ca in weekend ca in cursul saptamani ajung tarziu acasa.

Paraschivescu Teodor

Azi am pus apifonda totul e bine as vrea sa ancep cu ceva proteic peste vreo 10/15 zile daca e un zbor mai consistent ce credeti e prea devreme.MULTUMESC PENTRU AJUTOR .

dan sebastian

O să fie timp bun.
E ok să le dai chiar după zborul de curățire.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Paraschivescu Teodor

Multam frumos pt mine ramaneti mare domn

Paraschivescu Teodor

Asa arata familiile dupa stramtorarea cuiburilor .

dorindafi

ce-ai facut ma , leai scos de la nufarul sa fie curate   :wink2:
asa vede si omul despre ce vorbaste
deoarece albina e ridicata pe rame banuesc ca era la 10 grade
CODUL  e   LEGEA
         0763650092