cuie sau holsuruburi

Creat de brianoo_bz, Octombrie 25, 2011, 10:18:28 AM

« precedentul - următorul »

Dani V.

si la desfacere si la punere. Nu am probleme cu albina sa propolizeze lazile intre ele. Cel putin pana acuma. Cum nu sunt dati decat din vara in folosinta nu pot sa spun asta 100%. O sa vad in primavara. Mie germanii mi-o zis ca nu au probleme cu propolizarea.

orbanstefan64

Citat din: Alutus din Noiembrie 22, 2011, 08:39:51 AM
Citat din: Dani V. din Noiembrie 09, 2011, 08:25:21 AM
Chiar nu inteleg cum :roll: La mine merge f usor.
Te referi la desfacere? cum faci desfacerea?
ca sa nu se umfle lemnul tre lasat 2-3 mm pe latura. asta o propolizeaza albina cu falt cu tot,iar cind desfaci vine bucuria

Dani V.

Problema e cam rezolvata. Prima data am crezut ca e o gresala de constructie la lada ce am primit-o de la germani. Dupa ce mi-am tot batut capu am ajuns la concluzia ca totusi lada e buna si stiu ei de ce au facut-o cum au facut-o. As da detalii da din asta traiesc si eu. TRAIESC nu fac avere.
Ca vorba vine eu parca mai degraba as merge pe tipul de lazi in care albina sa propolizeze.
In fond si la urma urmei de ce propolizeaza albina?
Nu stiu de ce da incep sa cred ca in lazile inchise bine si albina traieste bine.
Probabil ar trebui deschis un topic cu rolul propolizari si daca e bine pt sanatatea albinelor sa nu poata propoliza inchiderea intre corpuri.
si ca tot veni vorba ca albina sa traiasca bine vara asta o sa incerc pe cativa stupi sistemul warre. Ca imi permit ca nu sunt apicultor industrial.

Alutus

Albinele propoliseaza tot. Problema este sa ai posibilitatea desprinderii cu usurinta a corpurilor
Sa nu uiti Darie!

ANITEI

Eu sunt contra coltarelor , folosesc 120 de lazi cu fund mobil cu coltare. Se lucreaza greu , propolizeaza oricum. Acum imi voi face cu falt oblic am vazut la Adi Hodis de pe stuparitul si sunt ok. El ii foloseste de mult si e multumit.
'' Pot totul in HRISTOS , care ma intareste.'' Filipeni 4:13

Alutus

Cum ai asamblat peretii , in degete (finger, tincuri, ) sau cu suruburi. Daca ai asamblari cu suruburi  si ai facut cat de cat pastoral spune-mi daca sunt suficient de rigizi  si cum s-a comportat adezivul .
Sa nu uiti Darie!

Dani V.

Eu am asamblat peretii cu suruburi si cuie. De rigizi sunt foarte rigizi. Tot vreau sa fac o poza cu mine sarind pe ei  =)) da tot uit aparatu foto acasa  :nebun:. cel mai bine se vede tipu de imbinare vazut de sus. o sa pun o poza. o sa incerc maine sa nu uit aparatu. O sa ma scriu cu pixu pe mana sa nu uit  :D

eugen.p

    buna domnilor, i-mi place tema care va framanta si va ridica atatea semne de intrebare.
    va pot impartasi cete ceva din experienta mea ,daca doriti.
                         
                cu multa stima si sanatate la toata lumea.

Dani V.

Dupa cum am promis pun poza cu rezistenta stupului. Dupa multe incercari am reusit niste poze in rafala =D>
Modelu pe care am sarit e o derivatie de la multietajatu german adaptat la conditiile noastre. La test este rama de cuib 1/1 pe 10 rame.
90 kg de forta bruta  :hippo:

milu56

Cine stie ca ce se aseamana poza nr.2.?

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Dani, am crezut ca glumesti cu saritul pe cutii, dar vad ca tu chiar ai pus ideea in practica!
Si eu care credeam ca doar mie mi-a plecat mintea cu sorcova! =))  :rotfl: =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dan motu

eu toate lazile care le am facute in ultimi 5 ani le am cu holsuruburi 3 cu 2 pe colt si va spun ca nu am probleme cu ele,fac pastoral an de an cu 7 /8 mutari si nu sau miscat desi la incarcat si descarcat am diferiti oameni,stiti voi ce gasesti la mun ca cu carca si cat au grije acei oameni la ceea ce fac,holsuruburi folosesc cele care se folosesc si la rigips de 4 cm

Alutus

Citat din: eugen.p din Noiembrie 24, 2011, 04:02:28 PM
    buna domnilor, i-mi place tema care va framanta si va ridica atatea semne de intrebare.
    va pot impartasi cete ceva din experienta mea ,daca doriti.
                         
                cu multa stima si sanatate la toata lumea.
Cum sa nu ! da-i drumul la tot ce stii .
Sa nu uiti Darie!

Alutus

Citat din: dan motu din Noiembrie 24, 2011, 06:32:10 PM
eu toate lazile care le am facute in ultimi 5 ani le am cu holsuruburi 3 cu 2 pe colt si va spun ca nu am probleme cu ele,fac pastoral an de an cu 7 /8 mutari si nu sau miscat desi la incarcat si descarcat am diferiti oameni,stiti voi ce gasesti la mun ca cu carca si cat au grije acei oameni la ceea ce fac,holsuruburi folosesc cele care se folosesc si la rigips de 4 cm
Ai o poza a zonei de imbinare  pe undeva?
Sa nu uiti Darie!