Stupii mei.

Creat de G. Iulian, Decembrie 15, 2012, 06:58:38 PM

« precedentul - următorul »

balasbebe

2x40 este cam scump 20 $

filip

Citat din: balasbebe din Septembrie 09, 2017, 09:49:18 AM
2x40 este cam scump 20 $
E mult mai ieftin in comparatie cu Mavrirolul.Depinde cu ce compari....
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

balasbebe

Am zis  ca este cam scump asa la prima vedere. Daca trebuie 3-4 bucati deja devine si mai scump.

filip

Citat din: balasbebe din Septembrie 09, 2017, 12:34:17 PM
Am zis  ca este cam scump asa la prima vedere. Daca trebuie 3-4 bucati deja devine si mai scump.
Am  inteles ca exista si varianta cu mai putine bucati:
" Cu un pachet fac tratament la 40 stupi. Atenție sa scrie pe pachet 2 x 40 strips, au si variante cu mai putine benzi."
Dupa ce apicultorii o sa testeze diferite produse o sa fie greu sa mai vanda ICDA varachet si Mavrirol .
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

G. Iulian


MirceaCalin


G. Iulian

Vineri am terminat ultimile interventii in stupi. Mai fac un tratament cred ca la sfarșitul săptămânii căci se anunță 16 grade cu soare. Anul astă sunt mulțumit de rezerve și de populația de albine intrată la iernat, să vedem ce ne oferă acum și iarna. Anul ăsta am încercat și eu metoda expusă de colegul bmdna de ierbare a două mătci în izolatoare într-o familie. Am rămas cu 4 mătci de anul acesta făcute de mine și am zis că imi vor prinde bine în primăvară. Atașez doar 3 poze cu aceste familii pe a patra am uitat să o fotografiez. Am mai pus o poză cu izolatoarele făcute tot dupa colegul bmdna.

G. Iulian

Anul acesta vremea a fost buna in octombrie, am putut termina lucrarile la stupi.

G. Iulian

Asa păstrez eu ramele pe timp de iarna, Dau caturile jos la sfarsitul lui octombrie si le pun la sfarsitul lui martie la loc peste folie la care intorc un colț. Toti stupii au fund cu plasa, inclusiv cei doi orizontali. Câte un cat intra sub cuib la fiecare stup.


G. Iulian

Layens, impachetajul este deasupra cuibului in rama podisor.

G. Iulian

ME - impachetajul este deasupra cuibului in rama podisor.

G. Iulian

 4 MER

G. Iulian

Restul sunt dadant 10 rame si 7 dadant 12 rame.
Urmează să vopsesc numerele noi cu codul de stupină.

mape 48-petru manea

Iernare usoara
Imi place stupina ta---am vazut pozele cu iernarea celor 2 matci in izolator--cred  ca ai cam putina albina in acel stup ---este posibil ca o matca sa ramana ne acoperita de albine---bmdna spunea ca stupul trebuie sa aiba multa albina

G. Iulian

Sunt albine suficiente, sunt 6 rame pline cu albine, le-am ales atent. In ziua in care am umblat la ele si am facut pozele au fost foarte linistite si nu s-au ridicat dintre rame. Acum sunt curios daca  matcile trec iarna, domnul bmdna m-a sfătuit foarte bine sa vedem ce am facut eu. Pentru mine e un experiment care daca imi iese la anul voi baga mai multe matci la iernat după metoda asta. Multumesc si iernare ușoară nea Petrică.  :hi:  :hi:  :hi: