Stupii mei.

Creat de G. Iulian, Decembrie 15, 2012, 06:58:38 PM

« precedentul - următorul »

G. Iulian

Regine tinere am, doar 10 sunt de anul trecut restul de anul acesta toate obtinute prin schimb linistit sau transvazare.
Puiet mai completez de la familiile care raman acasa.
La cules sa vedem cum va fi vremea in timpul salcamului, ( la mine doar salcam 1, mai departe nu imi permite timpul sa ma duc ) speram sa fie bine.
Multumesc mult!  :hi:  :hi:  :hi:

G. Iulian


G. Iulian


G. Iulian


pistol28

Mite Away Benzi rapide (MAQS)
Mite Away Benzi rapide sunt acidul formic benzi din gel de polizaharida pentru tratamentul și controlul varroozei cauzate de destructor Varroa în albine miere (Apis mellifera).

http://nodglobal.com/shop/mite-away-quick-strips-maqs/
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

G. Iulian

Azi am pus placile de polistiren intre stupi. Mai am la randul din fata si 6 pe randul doi.
O zi frumoasa, au zburat si albinutele ca primavara.  :hi:

bismark

    Bravo, ma copiezi =D>.Cu respect  ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

G. Iulian

Eu scot polistirenul din primavara pana in noiembrie, in rest aceeasi metoda.

G. Iulian

Gata si impachetarea:

Cristel

#684
Cand ploua/ninge nu se uda polistirenul si tine umezeala/ rece? Sau puneti copertina peste capacele de stup?
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

G. Iulian

Polistirenul il pun pentru vanturi mai ales, este polistiren expandat nu se uda, nu am avut problema asta de trei ani de cand iernez asa. Cuibul si in interior este incadrat de diafragme de polistiren extrudat. Nu bagă zapadă între stupi si nu am gasit peretii uzi. Sincer nu stiu in ce proportie se datorează acestei metode de împachetat dar nu am avut mortalitati iarna până acum. Dacă ceva merge nu are rost să schimb.  :hi:  :hi:  :hi:

G. Iulian

#686
Nu am prea avut multa zapada in ultimii ani dat cand a nins a nins bine. O poza de iarna trecuta:

G. Iulian

Modelul meu de stup cu care fac deplasarea la salcam, stup de 10 rame cu cat 1/2

dorindafi

cu unu s-au doua caturi ?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

G. Iulian

Am folosit cu doua caturi la floare si nu am avut cuibul blocat, la salcam doar la familiile foarte bune. Am zis ca mai am de perfectionat pregatirea de primavara. Până anul acesta nu am lucrat cu familii ajutatoare. Anul asta am schimbat matcile, majoritatea din 2015 și majoritatea din transvazare si schimb linistit. Caturi am acum suficiente, să mai fie o primăvară în care să pot interveni în stupi si Doamne ajută, eu zic că am mai invatat câte ceva anul ăsta.  :hi: