Scule si unelte de tamplarie pentru stupari

Creat de pharaonu75, Decembrie 26, 2010, 07:59:25 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Pe acest topic, cei care detin astfel de echipamente sunt invitati sa ni le prezinte! Aspect si intrebuintare! Stiu ca unii dintre membri deja au facut asta pe topicurile personale, insa altii sunt inca timizi!
In plus, pe acest topic se pot purta si discutii "tehnice" despre cum/pentru ce sunt folosite acestea la confectionarea de utilaje apicole!

Apicultura si tamplaria au facut "casa buna" dintotdeauna, asadar cei care se indeletnicesc cu ambele sunt rugati sa ne arate si noua atelierul lor si cum isi confectioneaza stupii!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

gheco

Dispozitiv de ridicat, cantarit si transport stupi
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Masina universala prelucrare lemn
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

ioanardelean55


  D-nu Gheco din acea scindura ce intentionau sa faca acei mesteri  ? intreb fiind-ca scula mi se pare a fi cam ,,,Mica "pentru......a prelucra asa ceva

gheco

Am facut fund cu plasa, cutii 1/1, caturi 1/2, podisoare si capace. Masina este buna pentru puterea motorului (2.2 Kw).Partea de frezare nu mi-a placut (este pentru jucarii). Din martie, cand voi incepe lucru (trebuie sa fac 30 cutii noi si cutii pentru 30 nuclee), voi posta poze cu toate operatiunile.
Mesterii respectivi sunt responsabili cu munca mai grea. Trebuiaa sa-i folosesc pentru a compensa timpul cat eram eu la Bucuresti. Din martie voi fi mai mult la stupina si-mi voi face eu lucrarile la timp si cum imi place.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

Porfy66

D-le Gheco aveti un model de presa pentru a crea panourile pentru corpurile 1/1? Sunt interesat sa vad un model. Daca aveti si sunteti amabil va rog sa postati cateva fotografii. Multumiri!  :hi: :hi: :hi:

tassevasi

Icerc sa va dau eu o sugestie ,cum sa presati , banuesc sa lipiti 3 scinduri cu falt, ori nut si feder ,
Am niste tije cam de 50 cmm care le folosesc la incleiarea cutiei 1/1 la 90 grade . (pueti face din o.b. de 8)
Am adaptat niste bucati de lemn  gaurite ,si prin stringere cu cheia de 17 ,realizez aceasta presare a scindurilor de 4 m ,apoi o tai  in 2 , o trag la abriht , dupa aceia o tai  la dimens  cutiei dorite , eu le si gauresc , pt  tijele de prindere a corpurilor .
    Mai gasiti o metod la Flavius topicul lui , pe la primele pagini .
  Va pun si citeva poze , sa intelegeti mai bine treaba si sa va inspirati .

Sanatate si numai bine  :hi: :hi:





gheco

Citat din: orfirel din Decembrie 28, 2010, 08:42:28 AM
D-le Gheco aveti un model de presa pentru a crea panourile pentru corpurile 1/1? Sunt interesat sa vad un model. Daca aveti si sunteti amabil va rog sa postati cateva fotografii. Multumiri!  :hi: :hi: :hi:
Un model de presare a fost prezentat mai sus.
Avand in vedere ca fetele cutiei 1/1 se imbina unele cu altele lipirea scandurilor se face doar cu aracet fara sa facem caneluri, nut si feder, etc . Important este ca fetele care se lipesc sa fie perfect plane. Dupa ce s-a uscat aracetul (de calitate) se rupe scindura din alta parte si nu se dezlipeste. Eu nu folosesc nici o presa. Aracet intre cele doua fete si sa nu fie deranjate pana la uscare.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

flavius

#8
sunt de acord cu gheco cand spune ca o lipitura buna nu se mai desface, mai ales la rasinoase...ci se rupe fibra de alaturi...dar nu prea sunt de acord cu ideea lipsei presei...ma rog, fiecare e liber sa faca asa cum considera...

pentru cei care au intrebat, modelul meu de prese home-made il gasiti aici: http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=2773.50

De saptamana trecuta am si 5 prese speciale, americane (sarut-mana lui Andrei, le-a carat taman din California pana aici...), care se pot monta pe teava...modelul e acesta: http://www.harborfreight.com/hand-tools/clamps/2-piece-3-4-quarter-inch-heavy-duty-cast-iron-pipe-clamp-31255.html; avantajul major este ca poti sa faci prese la ce dimensiune vrei, debitand teava la lungimea dorita...sa-mi traiasca...

PS: Aceeasi presa, in Europa: http://www.mehr-als-werkzeug.de/product/705954/Pony-No-50-Clamp-Fixtures/detail.jsf...chiar nu pot intelege diferenta de pret, de la 6 dolari la 23 de euro, doar prin prisma transportului...cel mai probabil este faptul ca cererea pe batranul continent este mult mai mica pentru asa ceva, si atunci aprovizionarea se face in loturi mici, pretul creste in consecinta...asta-i viata...

PPS: ma tot bate gandul sa produc niste prese mai simple, care sa poate fi montate pe suporti din lemn, cu un surub, si sa circule cam ca astea...daca gasesc solutia industrializarii unor asemenea dispozitive, oare ar exista clienti interesati, la un pret de, sa zicem, maxim 10 euro/set (fara suportul de lemn...)?
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

tassevasi

 Bravo , ai prese de prese, ...... vreau sa-mi fac si eu ca cea de $4 , am vazut la OBI asa mari ,dar f f scumpe .
     O sa-mi fac si mai mici,  ca sunt f bune la orice .
   Sa le folosesti  sanatos,si cu multa placere .
   Numai bine  :hi: :hi:

flavius

alea de la obi, mai mari, trec lejer de 100-120-130 de lei bucata...asta inseamna 25-30 de euro...mi se pare exagerat pentru Romania...scurt...

eu ma gandesc sa modific un pic ideea de la presele facute de mine, in sensul ca atat opritoarea, cat si presa propriu-zisa, cu surubul, sa fie din metal, iar baza sa ramana din lemn...asa ieftinim tot dispozitivul, si il facem si flexibil...daca scot un model fain, va tin la curent...poate ma cuplez cu Crombra si ne punem pe facut chestii...ca el le are cu metalul, eu cu lemnul...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

pharaonu75

Am hotarat sa separam subiectele, iar aici sa ramana prezentarea atelierului!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

flavius

k, chiar ma gandisem si eu ca o luam aiurea...multam fain...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

ioanardelean55


Presa prezentata de mine face parte din iventarul atelierului nu cred ca trebuia mutata ,nu are a face cu proiectarea .

pharaonu75

Acestea sunt postarile mutate, la care domnul ioanerdeleam face referire...
Nu a fost cu intentie... :hi:

1.
Citat din: ioanardelean55 din Decembrie 29, 2010, 08:20:20 PM
  Aceasta presa e facuta de cel putin 30 de ani (nu mai retin exact ) fara niciun model anume ,poate oricine sa-si faca asa ceva si fara multi bani ,romanul e iventiv , :hi: :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube