Mersul in pastoral paletizat sau cu pavilioane?

Creat de sorinnel, Noiembrie 08, 2013, 02:51:23 PM

« precedentul - următorul »

sandupop

 Frumos utilaj....sa-l folosesti sanatos. In caz de necesitate poti atasa o remorca.....Felicitari pentru alegere. :bravo:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

antiopa din ardeal

 Multumesc de incurajari!
Cu siguranta o sa-mi cumpar o statie sa am informatii de la ,,golegii de covrig"
E adevarat, la categoria B mai suporta o remorca de 750 kg si cred ca e absolut necesara.
Acum lucrez la paleti si abia astept sa fie unul gata sa fac probe. Cu siguranta o sa vin cu poze. :hi:

yulian

Citat din: antiopa din ardeal din Februarie 08, 2014, 10:12:29 PM
E adevarat, la categoria B mai suporta o remorca de 750 kg si cred ca e absolut necesara.
Eu stiu ca daca e 3500 nu mai suporta B-ul nimic...trebuie sa fie 2750+750kg..sa te incadrezi in 3500kg. Ce depaseste 3500kg ansamblul, pana in 5500 e B+E!

antiopa din ardeal

 Poate a aparut ceva nou dar legislatia pana de curand prevedea ca se poate conduce la categoria B un autovehicul de 3500 Kg cu o remorca atasata de max. 750 Kg.

yulian

2. Categoria B :
2.1. autovehiculul a cărui masă maximă totală autorizată nu depăseşte 3500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2.2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăseşte 750 kg (remorcă uşoară).

Pe de alta parte,
3. Categoria BE: ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masa maximă autorizată a întregului ansamblu depăseşte 3500 kg.

:bravo: Cred ca ai dreptate...am cam uitat legislatia.  ^:)^

jenica67

f) CATEGORIA B:
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de
locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg

Punctul 2 e ca la romani de f.tui pomana.

g) CATEGORIA BE: ansamblul de vehicule format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3500 kg;

Sursa : http://www.mai.gov.ro/Documente/Transparenta%20decizionala/Proiect%20Lege%20modif%20OUG%20195.pdf
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

ionel07196555

Citat din: jenica67 din Februarie 09, 2014, 04:23:45 PM
f) CATEGORIA B:
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de
locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg

Punctul 2 e ca la romani de f.tui pomana.

g) CATEGORIA BE: ansamblul de vehicule format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3500 kg;

Sursa : http://www.mai.gov.ro/Documente/Transparenta%20decizionala/Proiect%20Lege%20modif%20OUG%20195.pdf



(3) Persoanele care posedă permis de conducere categoria B au dreptul de a conduce ansamblurile de vehicule prevăzute la punctul I lit. f) poziţia 3 din anexa nr. 1, numai dacă fac dovada că au absolvit un curs de formare cadrul unei unităţi autorizate de pregătire a conducătorilor de vehicule.