Mersul in pastoral paletizat sau cu pavilioane?

Creat de sorinnel, Noiembrie 08, 2013, 02:51:23 PM

« precedentul - următorul »

antiopa din ardeal

 Mie cred ca mi se potriveste cel mai bine (ca o manusa). Asta e parerea mea, nu renunt la ea chiar daca prietenii stupari (fara exceptii) nu sunt de acord.
In luarea unei decizii cred ca sunt importanti urmatorii factori:
- numarul de familii care urmeaza sa faca deplasarea in pastoral
-nr de apicultori care vor asigura lucrarile in stupina
Cu siguranta mai sunt si altele, le discutam pe parcurs

Edi D.

Citat din: cipriene din Noiembrie 09, 2013, 08:39:16 AM
eu am verticali cu 12r pe pavilion. e mult mai simplu decat sa-i incarci/descarci.
in plus conteaza foarte mult modul tau de lucru, timpul, locurile de cules, etc.
eu zic ca mai bine e sa ai familii putine si puternice decat multe si slabe  :hi:
Cel mai bine e sa ai familii multe si puternice decat putine si slabe.... :D :cu plăcere:
Vreau sa nu am regrete...iar la final sa pot spune: "Multumesc Tie Doamne pentru tot ce am primit in viata asta!!!". Si atat...

dan motu

da paletizarea are si ea avantajele ei,dar trebuie luat in calcul aici si zonele de pastoral ca suprafete de desfasurare  daca permit uneori sa te desfasori cu un numar mare de paleti

antiopa din ardeal

 Aveti perfecta dreptate, eu pun in calcul folosirea unor paleti de 4 familii in linie. Spatiul de desfasurare in aceasta situatie cred ca este mai mic, problemele se vor concentra asupra stabilitatii acestor paleti. Totusi nu cred ca este o problema rezolvarea stabilitatii.

antiopa din ardeal

 No aici nu mai zice nimeni nimic? Asteptam pareri mai ales contra. Va anunt ca am facut pasul, am imprumutat bani si mi-am luat masina. Lumea zice ca ,,sufar cu genunchiul" pe care-l am de la gat in sus. Sa fie adevarat?
   E posibil orice! :hi:

roi_ag

Citat din: antiopa din ardeal din Ianuarie 22, 2014, 11:53:55 PM
No aici nu mai zice nimeni nimic? Asteptam pareri mai ales contra. Va anunt ca am facut pasul, am imprumutat bani si mi-am luat masina. Lumea zice ca ,,sufar cu genunchiul" pe care-l am de la gat in sus. Sa fie adevarat?
   E posibil orice! :hi:
Sa o stapanesti sanatos !!! Nu o arati  ?

antiopa din ardeal

 Multumesc de urare!
Cam asa arata acum:

pistol28

Faina motorizata este si rosie sa nu se deoache iar scula de ridicat face totzi banii =D>
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

antiopa din ardeal

 Mi-ar fi placut sa fie rosie, din pacate e portocalie, vinovat e telefonul folosit la poze. Are motor de 2400 cmc si o varsta ,,frumoasa" , anul acesta o sa schimbe prefixul (20 anisori). Deja am emotii cat o sa platesc timbrul de mediu.

ionel07196555

Sa o birjariti sanatos !
E peste 3,5t ?
ati  aduso personal

bio

Citat din: antiopa din ardeal din Ianuarie 29, 2014, 11:33:07 PM
Multumesc de urare!
Cam asa arata acum:

Sa o stapinesti sanatos..!..

Asteptam detalii..??de unde ai achizitionato si ma refer daca te-ai dus dupa ea sau este adusa de  cineva..?

Cit te-a ajuns..??

PARINTELE

Citat din: bio din Februarie 01, 2014, 08:14:39 PM
Citat din: antiopa din ardeal din Ianuarie 29, 2014, 11:33:07 PM
Multumesc de urare!
Cam asa arata acum:

Sa o stapinesti sanatos..!..

Asteptam detalii..??de unde ai achizitionato si ma refer daca te-ai dus dupa ea sau este adusa de  cineva..?

Cit te-a ajuns..??

cat o sa platesti timbrul de mediu?

antiopa din ardeal

 E de 3,5 tone si se conduce cu permis categoria b ca si autoturismele. Am adus-o personal din zona Frankfurt si am parcurs cu ea aproape 1800 km in vreo 36-38 ore fara probleme. Fara probleme in sensul ca masina merge f bine, mai greu cu piesa dintre scaun si volan care nu s-a mai atins de asa ceva pana acum. Prin Ungaria era sa sar de pe sosea de vreo 3 ori. Cu motorina si numere rosii pe 15 zile am ajuns undeva la 4200 euroi. Papa, daca am socotit bine in jur de 13 l/100 km si are viteza economica in treapta a 5-a de 70 km/h. Eu n-am slabit-o sub 80, in medie i-am dat 90 dar cateodata m-am apropiat si de 100. Inca nu stiu cat o sa platesc timbrul in cel mai bun caz 900 euroi si in cel mai rau caz ceva peste 2000. Motorul are turbo si e in 6 cilindri. Pe un nivel imi incap 6 paleti a 4 familii/buc adica 24 familii albine. La 2 randuri complete ar fi 48 familii dar depasesc limita de greutate.

PARINTELE

Este faina.
inca o data ,,Sa o stapinesti sanatos,,

yulian

Citat din: antiopa din ardeal din Februarie 03, 2014, 10:23:26 PM
La 2 randuri complete ar fi 48 familii dar depasesc limita de greutate.
Nu vreau sa te incurajez la asa ceva (sa nu?  :P), dar sincer nu cred ca limita de greutate tb sa iti faci griji. Un borcan-doua cu miere in dreapta si se rezolva orice...mai ales la transport stupi, tinand cont ca in afara de cei care sunt cu cantarul care noaptea nu prea stau ei la cantarit, nu are cine si de ce sa te opreasca pt greutate. Eventual o statie si ai rezolvat si problema asta.
Succes si km fara incidente!