Rapita

Creat de daniil, Martie 03, 2013, 08:55:48 PM

« precedentul - următorul »

daniil

Buna seara tuturor!
Avand in vedere ca se apropie, speram, deplasarile la rapita va supun spre dezbatere subiectul acesta.
Pe unele forumuri apicultori cu  experienta si un cuvant de spus pun sub semnul intrebarii eficienta economica a unui cules la rapita, asta insemnand albine uzate si un cules mai slab la salcam, riscurile unor stropiri, urme de miere de rapita in cea de salcam.
Evident ca exista si mari avantaje, de aceea poate ca ar trebui calculat un raport corect.

dragos1994

Ai pus foarte bine problema deoarece este primul meu an cand vreau sa ma duc cu stupii in pastoral la rapita si chiar a-si avea nevoie de anumite pareri referitor la posibilele riscuri.

cipriene

daca respectam regula celor 40 de zile, eu zic ca este ok sa mergem cu albinele la rapita
orice cules este benefic, atat pt productia de miere cat si pentru dezvoltarea familiei de albine
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

florinpop

Despre ce regula este vorba ?:bzz: %%-

octav

Nu am mai fost pana acum la rapita si as vrea sa merg anul asta, insa am auzit de foarte multe "accidente" si mi-e teama sa nu plec fara albine de acolo.
Mai vedem, daca gasesc un loc in care sa vb cu fermierul si sa fie ok ma duc daca nu... nu.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

RazvanTi

"accidente" se pot intampla si acasa.
am patit-o eu anul trecut.
asa ca IN BUZA LANULUI CU ELE!!!
e mai sigur asa. stai de vorba cu "fermierul" si e mai sigur asa.
parerea mea...
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

eucondruz

Citat din: daniil din Martie 03, 2013, 08:55:48 PM
Buna seara tuturor!
Avand in vedere ca se apropie, speram, deplasarile la rapita va supun spre dezbatere subiectul acesta.
Pe unele forumuri apicultori cu  experienta si un cuvant de spus pun sub semnul intrebarii eficienta economica a unui cules la rapita, asta insemnand albine uzate si un cules mai slab la salcam, riscurile unor stropiri, urme de miere de rapita in cea de salcam.
Evident ca exista si mari avantaje, de aceea poate ca ar trebui calculat un raport corect.
Deplasarea la rapita face mult mai mult decat o stimulare artificiala in ceea ce priveste dezvoltarea familiilor de albine si pe langa asta culesul la rapita este un adevarat tratament natural pt albine. In primele zile ale infloritului , culesul este mai intens la polen si se stie ce face polenul in dezvoltarea familiei si abia dupa 5-8 zile se intensifica culesul de nectar. Nu este adevarat ca s-ar produce o depopulare ci dimpotriva , familia "infloreste" cu fiecare zi ce are cules. Din ce am observat  singurul cules ce depopuleaza este cel de la floarea soarelui si asta probabil datorita blocarii cuibului.

D006

daca ai parte si de vreo doua stropiri e perfect la rapitza... :)

pistol28

Citat din: eucondruz din Martie 06, 2013, 09:33:55 PM
[....................................
Din ce am observat  singurul cules ce depopuleaza este cel de la floarea soarelui si asta probabil datorita blocarii cuibului.

Amplasarea stupilor la cel putin 500 m de lanul cu floarea soarelui.
Albinele capata un miros caracteristic de floarea soarelui si nu mai sunt primite in stup, acesta dispare dupa putin timp.
             Sfatul l-am primit de la un apicultor mai in varsta care a lucrat in tinerete cu Viaceslav Harnaj.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

eucondruz

Citat din: dragos2006 din Martie 06, 2013, 10:02:05 PM
daca ai parte si de vreo doua stropiri e perfect la rapitza... :)
Fac rapita de peste 20 de ani si nu am patit asa ceva. Daca se stie de amplasarea stupinei nu vor avea curajul sa trateze fara a instiinta apicultorii. Daca o fac vor suporta consecintele si mai nou nu mai folosesc substante periculoase . Totdeauna trebuie anuntat inainte de a amplasa stupina, iar daca e stationar detinatorul culturii trebuie sa stie de existenta stupinei in apropiere.

cipriene

Citat din: florinpop din Martie 04, 2013, 08:40:08 AM
Despre ce regula este vorba ?:bzz: %%-

e simplu,
regula spune ca ouale "de azi" sut cuergatoarele de peste 40 de zile  :hi:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

istodorescu vasile

problema cu rapita este bine pusa numai ca rapita anul acesta este foarte putina din cauza secetei din toamna multi fermieri nu au mai pus rapita iar acolo unde este pusa este foarte mica si inflorirea se suprapune cu salcimul cel putin asa este in zona unde mergeam eu adica in dolj pe linga bailesti. daca stie cineva prin aceasta zona lanuri cu rapita care ar fi promitatoare poate sa ne spuna si noua

cristipep

La voi cum se prezinta rapita.........la mine in zona Deltei nu o sa infloreasca prea curand.....este destul de frig afara.

alexutu

in zona doljului cred ca in doua saptamani infloreste
in alexandria giurgiu cum este
va multumesc
00007

gore

Cred ca anul acesta rapita se suprapune cu salcamul. La noi in Vrancea, rapita are cam 15 cm, oare va inflori pana pe 27 aprilie ca acum 2 ani? Vom vedea, eu zic ca sunt sanse  mici.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming