scutire impozit remorca apicola

Creat de plindemiere, Ianuarie 04, 2013, 02:48:34 PM

« precedentul - următorul »

plindemiere

Salut,

Am o remorca de Satu Mare, de pe timpul impuscatului, si as vrea sa o scutesc de impozit la primarie, dar nu stiu ce sa fac pentru asta. Am inteles ca se poate scuti si daca e folosita ca remorca apicola, dar nu stiu ce documente trebuiesc. Daca ma puteti ajuta, cu ceva sfaturi, v-as fi recunoscator cu o sticla de sampanie virtuala.. : sampanie:  sau o sticla de vin de Dragasani, daca aveti trecere prin zona.  %%- :bzz: @};-     :thanks:

plindemiere

cam asa arata remorca mea, care este din anul 1992.

tassevasi

#2
 Nu te scuteste nimeni la asa ceva ,nici pe cele destinate (specificate) transport  apicol (platforme) nu cred ca  se  scutesc .
    Eu am asa si nici nu  mi-am batut capul .
   Acum am  mai pus un profil pe margini si-mi intra 4 rinduri  deci 20 cuti.

plindemiere

Nu exista nici un fel de reducere nici la alceva in afara de impozit? nici la asigurari, rovignete, itp-uri?

plindemiere

Am gasit pe net acest articol, si credeam ca stiti mai multe lucruri:    :roll:

pedro scrie:ART. 16*)
Producătorii apicoli beneficiază, totodată, şi de următoarele facilităţi:
a) acordarea de credite cu dobândă subvenţionată de la bugetul de stat pentru procurarea de stupi şi familii de albine, unelte şi utilaje apicole, precum şi pentru retehnologizarea capacităţilor de producţie existente;
b) scutirea de la plata impozitului pentru mijloacele de transport specializate în transportul stupilor;
c) asigurarea, pentru familiile de albine înscrise în registrul agricol, de biostimulatori furajeri şi medicamentoşi la nivelul a 5 kg zahăr/familie de albine, pe baza unor recepturi autorizate, subvenţionate în proporţie de 50% de la bugetul de stat;
d) în fondul forestier, amplasarea gratuită a stupilor în pastoral pentru valorificarea surselor nectaro-polenifere.
#CIN
*) Conform art. 3 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 62/1998 (#M1), îşi încetează aplicabilitatea scutirile de impozite şi de taxe acordate în temeiul prevederilor art. 16 din Legea apiculturii nr. 89/1998.

cipriene

ar fi bine sa scapam de ceva impozite/taxe, dar nu cred.
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

uve

Cand productia tarii a scazut ni s-a spus ca avem crestere negativa.
Cand taxele vor creste ni se va spune ca ele de fapt s-au micsorat ...pozitiv . =))
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

plindemiere

mai ales acum cand impozitele la primarii se maresc cu 16%, ar fi super sa fie scutite remorcile, pavilioanele apicole, etc.

bio

am 2 pavilioane INMATRICULATE IN CIRCULATIe si 2 pavilioane INSCRISE IN CIRCULATIE./..la toate platesc taxe, impozit la primarie,..

o sa incerc sa vad anul acesta ce diferente de bani o fi intre ele ca mereu nu am bagat in seama..

La tractor diferenta de impozit intre un tractor inmatriculat in circulatie  si unul inscris la primarie era de peste 4 milioane vechi..:),..ca eu l-am radiat din inmatriculare si l-am inscris.