pavilionul meu in lucru

Creat de nanbogdy, Aprilie 13, 2012, 06:09:06 PM

« precedentul - următorul »

nanbogdy

#15
buna lume scuze ca nu am mai pus nimic da nu prea mai am timp uite ce a iesit dar mai e de munca

justy

fain!
spune-mi te rog:
1.ce model de stupi pui? cate rame si ce fel de cat?
2. cam cat te-a costat cu totul?
3. Ma intereseaza si cum procedezi cu omologarea?

nanbogdy

lazile sunt ca alea cu bio,cu 12 rame in pat rece ,si inca 4 pat cald cu grila intre ele .(ca ale prof.de pe net)adaptate un pic de mn  si cat de 3 sferturi pe 12......costuri pana acum:2500 euro remorca,restul materialelor pana in 2000 lei,iar cu omologatu este omologat ca structura metalica transport container.

jonny_it

Citat din: nanbogdy din Mai 16, 2012, 04:13:57 PM
lazile sunt ca alea cu bio,cu 12 rame in pat rece ,si inca 4 pat cald cu grila intre ele .(ca ale prof.de pe net)adaptate un pic de mn  si cat de 3 sferturi pe 12.....

Ups!  :)

nanbogdy


Nelly88

lazile prof. ursu sunt contestate dar nu stie nimeni ce rezultate dau, asa ca nu te descuraja! frumoasa lucrarea, FELICITARI :bravo:

pharaonu75

Nelly88, stii ca nu lada da rezultate ci albina?
Albina, fie in lada, fie in cosnita, buduroi sau scorbura, strange miere... insa lada fara albine, fie ea Dadant, Layens, Langstroth, Warre sau chiar si "vestita" lada BIO a profului youtube, nu este altceva decat o cutie ce poate fi folosita ca stup, cuibar pentru closca, lada de zestre!
Iar dupa albina, as spune ca mult mai importanta decat lada este priceperea stuparului.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kiwi Bee

Bogdy, remorca e faina. Sper sati iasa calculele minimum asa cum tiam planificat.
Citi tupi ai? Sau mai bine zis din citi stupi ai scos(productie) banii de remorca? Deja ai cu ce trage remorca?

nanbogdy

lume lume nu va mai certati eu am zis ca fac stupi asemanatori cu cei ai dl ursu nu ca ii fac exact la fel iar de productivitatea lor o sa va povestesc la anu eu oricum lazile mi le fac singur . eu nu ma dau mare apicultor si cunoscator sunt la inceputul drumului . remorca am luato din bani mei urmand ca albinele sa o amortizeze in cit timp nu stiu dar vom vedea . :hippo: :nudie: :bravo: :lol: :stop_the_war: :stop_the_war: :stop_the_war: :stop_the_war: :stop_the_war: :stop_the_war:

Piticot

pai...mult succes si felicitari pt ce ai facut si ce o sa faci in continuare.

:bravo:

nicu has

super a iesit acum mai urmeaza sa faci poze cand esteplin cu stupi :bravo:

iulyan_milo

Era bn daca prevedeai niste ferestre, sunt bune pt lumina, aerisire, zborul albinelor afara.

cipriene

am zis-o si o mai zic: pavilionul este pentru apicultor nu pentru albine.
este greu sa impaci si capra si varza.
pana sa-mi fac pavilionul am discutat cu zeci de apicultori care aveau deja unul si spre mirarea mea nu stiu daca am gasit o parere comuna la ei.
pharaonu a spus bine mai jos. iscusinta apicultorului face ca un pavilion sa fie bun/practic sau nu
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

gaby_ionut

felicitari a iesit un pavilion fain :bravo: