Suspendarea lui Basescu !?

Creat de Bătrânul, Iulie 05, 2012, 02:09:34 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

Citat din: Alutus din Iulie 06, 2012, 09:53:44 AM
Nu va fie frica! De data asta baietii de la cooperativa O&U taiara microfonul, si chiar acum mesteresc la sistemul de irigatii al plantatiilor de portocali.  Mai cade din cand in cand cate o picatura care se evaporeaza imediat. Caldura mare! Meseriasi baietii!  Raman doar niste pruni rapciugosi de Bistrita  care la toamna isi vor da productia la chiselita si borhot. De la Plescoi nici o veste. Auzii ca il  stersera dupe harta.

  Imi place cum scrii si sunt de acord cu parerea ta.
  Din pacate nici unii nu au dreptate. Basescu a fost permanent o sursa de conflicte nu numai cu opozantii ci si cu aliatii si pentru asta merita sa fie inlaturat. Tot comportamentul fata de noul guverna fost incalificabil. Dupa ce a vazut cum a condus Boc atatea guverne, dupa ce si Ungureanu a facut atastea greseli, trebuia sa lasa macar si pe astea sa vada ce vor face, fara a mai pune si el bete in roate, ca oricum este greu de condus aceasta tara.
  Pe de alta parte aceasta lupta crancena pentru guvernare este foarte suspecta. Singura explicatie este lupta pentru ciolan sau O&U cum spune Alutus. Daca posturile de conducere ar impica mai mari responsabilitati si fara posibilitati de castiguri ilegale, abia atunci lupta politica s-ar duce in limite mult mai decente, iar competitorii ar fi oameni seriosi si nu indivizi pusi pe capatuiala.
  Noul guvern arata si el o graba suspecta in a-l inlatura pe Basescu. Daca tot ce au facut in saptamana asta s-ar fi facut in cateva luni, impactul mai cu seama pentru strainatate ar fi fost mult mai mic. Graba eu o explic prin teama noilor guvernanti ca situatia economica se va deteriora si capitalul lor de popularitate se va eroda, iar un referendum peste o jumatate de an le-ar fi mult mai putin favorabil.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kov iulian

Citat din: stefan1 din Iulie 07, 2012, 12:47:27 AM

Pe de alta parte aceasta lupta crancena pentru guvernare este foarte suspecta. Singura explicatie este lupta pentru ciolan sau O&U cum spune Alutus. Daca posturile de conducere ar impica mai mari responsabilitati si fara posibilitati de castiguri ilegale, abia atunci lupta politica s-ar duce in limite mult mai decente, iar competitorii ar fi oameni seriosi si nu indivizi pusi pe capatuiala.



Nu are cum sa fie adevarat asa ceva, va inselati de fapt guvernanti nostri ne iubesc asa de tare ca se lupta sa ne fie mai bine, nu stiu care cum ce bine sa ne mai faca.


Ia sa vedeti ce bine ne va fi si sub astilalti,  :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

cristipep

Noi ca natie si mentalitate nu ne mai facem bine ne-am educat prost dupa revolutie, oricare ar fi la putere , presendinte va fi la fel un circ de doi bani pe suferinta celor multi si fara posibilitati materiale.Ma uit si aici pe forum ca zace in noi o invidie o ura si un sentiment de satisfactie cand citim problemele unora si parca ne bucuram sau nu suntem in stare sa dam un raspuns concret.Regele a ramas si este un simbol al acestei natiuni ....atat.
Ne meritam soarta de a fi romani.

Adrian Roman

As marca doua aspecte:
  - Aproape sigur, numirea lui Ponta ca premier a fost o socoteala a lui Basescu ( putea numi din nou un " BOC ", fara sa tina cont de nimenea, a mai facut-o !), cu tinta clara de a se dovedi neputinciosi-USL-ul, astfel sa refaca potentialul capitalului politic pentru alegerile din toamna. Dar , orice moneda are doua fete. A picat singur in groapa sapata altora.
  - Tot comportamentul lui Basescu denota o permanenta razbunare impotriva oricui, oricand si oriunde. Tipic individului frustrat de o realitate pe care nu o putea controla dar trebuia sa se supuna. Cei care ati facut armata, stiti bine ce sufereau incheietorii de pluton, de la toti cei din fata. Si la inaltimea lui Basescu, i se potriveste situatia. :rotfl:

mape 48-petru manea

Citat din: Adrian Roman din Iulie 07, 2012, 12:41:08 PM
As marca doua aspecte:
  - Aproape sigur, numirea lui Ponta ca premier a fost o socoteala a lui Basescu ( putea numi din nou un " BOC ", fara sa tina cont de nimenea, a mai facut-o !), cu tinta clara de a se dovedi neputinciosi-USL-ul, astfel sa refaca potentialul capitalului politic pentru alegerile din toamna. Dar , orice moneda are doua fete. A picat singur in groapa sapata altora.
  - Tot comportamentul lui Basescu denota o permanenta razbunare impotriva oricui, oricand si oriunde. Tipic individului frustrat de o realitate pe care nu o putea controla dar trebuia sa se supuna. Cei care ati facut armata, stiti bine ce sufereau incheietorii de pluton, de la toti cei din fata. Si la inaltimea lui Basescu, i se potriveste situatia. :rotfl:
Postarea d-voastra este cea mai corecta dupa parerea mea
"Afara ploua " a spus basescu si a avut dreptate ---la 22 si ceva a inceput ploaia pe la noi  :hi: :hi: :hi:

Alutus

#20
Citat din: Adrian Roman din Iulie 07, 2012, 12:41:08 PM
As marca doua aspecte:
  - Aproape sigur, numirea lui Ponta ca premier a fost o socoteala a lui Basescu ( putea numi din nou un " BOC ", fara sa tina cont de nimenea, a mai facut-o !), cu tinta clara de a se dovedi neputinciosi-USL-ul, astfel sa refaca potentialul capitalului politic pentru alegerile din toamna. Dar , orice moneda are doua fete. A picat singur in groapa sapata altora.
  - Tot comportamentul lui Basescu denota o permanenta razbunare impotriva oricui, oricand si oriunde. Tipic individului frustrat de o realitate pe care nu o putea controla dar trebuia sa se supuna. Cei care ati facut armata, stiti bine ce sufereau incheietorii de pluton, de la toti cei din fata. Si la inaltimea lui Basescu, i se potriveste situatia. :rotfl:
10+
Totusi mi-ar parea rau de el. Cred ca romanii au dreptul sa-l aiba drept conducator cel putin o data pe saptamana. Nu de alta dar cum multi au memoria istorica scurta, un picior in dos si o scatoalca aplicate periodic, ii vor convinge poate  sa vada odata si odata adevarul. Presupun ca ar trebui vreo 300 de ani.
Sa nu uiti Darie!

marian sima

#21
 :nono: Romani nu au memoria istorica scurta,cu ceva timp in urma am votat PDL-eul tocmai pentru a sanctiona derapajele PSD-ului la primarii am votat omul si nu partidul vine ia toamna si o sa demonstram destul de clar ca nu avem memoria scurta  :nod: o sa sanctionam si pe unii si pe altii,nerespectarea constitutiei trebuie sanctionata,nerabdarea baronilor si nepasarea ca Romania se scufunda in criza trebuie iar sanctionata.
Continua saracire a poporului va conduce la miscari sociale ,ele se intimplau de mult daca nu erau posibile plecarile la lucru in strainatate.

andone

eu zic ca nu a fost bine ce sa facut si se face ,dar asta este romania cum ceva sau cineva nu ne place gata trebuie suspendat .acest partid psd a fost la carma tarii de foarte multa vreme si rau a fost pentru toti .tin minte demult pe timpul lor (psd)bunica mea dumnezeu so odihneasca ca acum nu mai are nevoie de pensie avea 5 lei pe luna .asa ca ........ nu imi place acesta clasa politica da cum se spune alegem din doua rele cem mai putin rau .iar acesti aroganti gen ponta ,antonescu ,tariceanu etc nu cred ca au ce cauta in fruntea tarii .nu zic ca basescu este mai bun dar mi e imi da o stare ca este mai responsabil pe ce face si zice .toti gresim cand muncim important este sa nu fim atat de aroganti si rai cum dau dovada cei din usl.deci in incheiere eu zic sa mergem la referendum daca tot sa ajuns aci sa sai dam ce este al cezarului iar lui dumnezeu cei al lui.mai clar zic ca tot pe basescu este bine sa-l votam deocamdata.
sa aveti o seara minunata si o duminica odihnitoare ca luni mergem la albinute poate da si domnul un picut de ploaie sa nu se usuce chiar de tot floarea soarelui

costelgeorgel

Citat din: emil.oltean din Iulie 05, 2012, 10:04:28 PM
Ce va pierde-ti timpul si energia pentru ei.Nici o diferenta intre ei dar nici intre ei si madam Bamboi.Vai de viata noastra.Toate se trag din 25 Dec.1989.Mi-e scirba de politica lor.S-au imbogatit pe prostia noastra iar oamenii seriosi cu idei si harnici stau la cheremul lor si spuravietuiesc si se milogesc lor.Si voi "dusilor" mergeti la mintingurile la care va cheama.Si va tavaliti pe net cu pareri despre ei.Nu merita atentie nici cit acorzi celui ...de linga gard.Ori de ce natie si etnie ar fi.


Asa deci sa-i lasam sa-si faca treba in liniste sa nu-i deranjam. Bravo nmatiune halal sa-ti fie

Porfy66

Citat din: andone din Iulie 07, 2012, 08:59:24 PM
...deci in incheiere eu zic sa mergem la referendum daca tot sa ajuns aci sa sai dam ce este al cezarului iar lui dumnezeu cei al lui.mai clar zic ca tot pe basescu este bine sa-l votam deocamdata.
...
Oare suntem o tara asa de rahat ca sa votam un base ( a se citi c.r) a 4-a oara? Oare nu ne ajunge? Nu mai sunt si altii? La un stup cand vezi ca un an nu merge bine anul urmator ii cam luam gatul la matca... Punem alta si de cele mai multe ori situatia se schimba.
Suntem precum turma aia de oi care vad ca se duc in prapastie dar nu schimba directia?  :nono: :nono: :nono:
:hi: :hi: :hi:

Adrian Roman

#25
Citat din: Porfy66 din Iulie 07, 2012, 10:56:41 PM
Oare suntem o tara asa de rahat ca sa votam un base ( a se citi c.r) a 4-a oara? Oare nu ne ajunge? Nu mai sunt si altii? La un stup cand vezi ca un an nu merge bine anul urmator ii cam luam gatul la matca... Punem alta si de cele mai multe ori situatia se schimba.
Suntem precum turma aia de oi care vad ca se duc in prapastie dar nu schimba directia?  :nono: :nono: :nono:
:hi: :hi: :hi:

BRAVO!!! LOGIC 100 % !!!
.... sa va mai spun putin adevar trait, nu din "1001 de nopti " ! - S-a dat concurs pentru ocuparea unui post de intretinere la mine la liceu si cel care a fost angajat, a fost conditionat sa intre in PDL, asta la nivelul unui salar de 600 lei. Va place ?
-Acea taiere de 25% in 2010, la care a mai venit in 2011 o taiere deaprox. 200 lei prin reincadrare pe post si despre care nu s-a spus nimic,  a insemnat 43% mai putin la salar. Daca nu ar fi albinele, m-as putea spanzura linistit, ca luna de luna iau mai putin decat trebuie sa dau. Pe cine sa votez ???
-Daca tineti minte , la Craiova in campanie electorala, fericirea nemarginita a lui Basescu cand flutura palosul de voievod ! Pai exact asa s-a comportat, discretionar fara rusine !
-Indatorarea tarii, din care n-a vazut nimeni nimic, o vom plati noi, si copiii nostri, asta pe langa faptul ca prin indatorare, tara este aservita economic pe termen lung. Cei care ne-au imprumutat, nu au nici un interes sa scapam repede de datorii, ci sa platim cat mai mult timp, spre bunastarea lor ! Asta e o forma clara de vanzare a tarii !

Mircea77

Dragii mei, va respect opiniile. Sunt ale voastre, le-ati capatat prin prisma lucrurilor ce le-ati trait.
Hai sa va spun si parerea mea. Problema este la noi, POPORUL ROMAN.
Noi suntem de vina pentru ceea ce se intampla pentru ca indiferent ce ni se intampla: ni se scumpesc toate cele (benzina, gaze, curent electric etc), cresc impozitele si taxele, privim cum se vinde tara asta bucata cu bucata, cumparam produse de import s.a..........nu protestam.
Faptul ca ROMANUL nu este obisnuit sa iasa in strada sa protesteze atunci cand este calcat in picioare, ii indeamna pe "dragii nostri politicieni" sa faca tot ceea ce vor si cum vor.
Cum ar putea sa fie prudenti cand noi rabdam la infinit ?! N-ar avea niciun sens pentru ca principiul "Actiunii si reactiunii" din fizica nu se aplica poporului roman.
Putem s-o votam si pe mama lui Stefan cel Mare, pe Dan Diaconescu sau Vadim Tudor, atata timp cat nu exista o presiune reala din partea oamenilor de rand, ei vor face tot ce le va dori sufletul.
Este simplu si logic.............restul este numai subiectivism...............ala este chior........ala este un plagiator.......ala este un chiulangiu.
Am fost in politica cativa ani buni si stiti ce am descoperit ?! In fata lumii se cearta ca dracii iar in spate fac cele mai bune afaceri, indiferent de culoarea lor politica

pistol28

Citat din: Mircea77 din Iulie 08, 2012, 08:56:55 AM
......................................
In fata lumii se cearta ca dracii iar in spate fac cele mai bune afaceri, indiferent de culoarea lor politica

Democratia este in mana alegatorului ( CETATEANULUI) ,  iar "Domnu` "    politician vede numai buzunarul PERSONAL umflat .


In fotbal se numeste "cooperativa" sau "blat" (exemplu Dudu Georgescu - gheata de aur).................. :nudie: asa au desfintat europenii gheata de aur.

Mai marele tarii este arbitru in politica, daca acesta se apuca sa traga lovituri de la 11 m, cine il va scoate afara din teren ?

Oare Romanilor le lipseste "bunul simt" sau ce au vazut la o etnie anume ca practica acum prin toata europa, au inceput sa faca si ei la fel.


bun simt au numai fiintele superioare?





Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

mape 48-petru manea

cui ii place scandalul si umilinta va vota basescu
cica sa-l mai votam o data ---de parca nu mai este nimeni in tara asta
La asa popor asa conducator ---basescu a fost si este solutia imorala

Alutus

Citat din: andone din Iulie 07, 2012, 08:59:24 PM
.iar acesti aroganti gen ponta ,antonescu ,tariceanu etc nu cred ca au ce cauta in fruntea tarii .nu zic ca basescu este mai bun dar mi e imi da o stare ca este mai responsabil pe ce face si zice
Iata cateva opinii pertinente. Adevarat graisi! Responsabilitatea razbate ca un fir rosu din toate actiunile  prea iubitului si stimatului- sau invers?- prea drept facator de ghenerali de izmene, incurcator si desfacator de ite nationale. Cateva grele responsabilitati: flota Romaniei, casa din Mihaileanu, vanzarile anterioare ale lui si ale ficei sale, vila lui Ceausescu din Primaverii, vila lui C din Neptun de care se lipi ca marca de scrisoare si multe altele. Ca dovada a bunatatii si moralitatii se pot mentiona contributiile sale aduse la popularizarea limbajului de taverna intru imbogatirea limbii romane cum ar fi :gaozar, pasarica, tiganca imputita, aseaza-te pe masa ca sa-ti arat, maimutoi, mic mafiot, european cu papillon, urmasi retardati si multe asemenea perle precum si grija parinteasca fata de o biata  orfana, far de mama, far de tata , facuta de o matusa cu un plutonier la un colt de ulita din Plescoi. Curata responsabilitate! Curata moralitate! Sau mai concis: curat murdar coane Fanica! Cine se aseamana se aduna!
 
Sa nu uiti Darie!