Lumea credintei

Creat de dragos2006, Decembrie 22, 2011, 09:20:56 PM

« precedentul - următorul »

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Kov iulian

Treaba cu calugarita nu e asa de grava, nu a murit nimeni, nimeni nu a fost furat, dimpotriva sa nascut un om, cum sa procreat acel om e de discutat e treaba lor ce fac acolo musamalizeaza sau nu sa le fie rusine sau nu.
Eu nu am nici un stres pe tema asta.
Problema e cand mor oameni, cand sunt inselati oameni, cand se sustrag bani si sunt alocati constructiilor megalomane iar spitalele se inchid, mor oameni de foame si de frig pe strazi,
Problema e ca atat politicieni cat si fetele bisericesti traisc in palate de clestar si au masini ultimul tip si sunt rupti de realitate nu stiu cum e sa fi roman de rand.
Dar lasa ca e bine vad ca romanul accepta toate astea deci nu e nici o problema


D006

  Un om cand intra in viata monahala depune trei juraminte : de castitate , de saracie si de supunere !
Parintele Corogeanu respectand juramantul de saracie a incalcat juramantul se supunere si de aici tot sirul de probleme . El locuia intr-un bordei iar colegii sai in conditii peste media populatiei Romaniei. Nu putem compara exorcizarea cu vrajitoria , nu au nici o legatura . La exorcizare se citesc moliftele Sfantului Vasile asa ca daca vreti sa le ascultati mergeti pe 1 ian. la biserica si poate va mai luminati. Culpa medicala rezida din faptul ca respectiva maicuta a fost internata la psihiatrie unde a fost diagnosticata cu scizofrenie , apoi a fost externata fara a fi lasata in grija cuiva care sa-i administreze tratamentul . Alta chestie , cand a venit salvarea se pare ca inca traia ... dar caz inchis . sa mai spun si de raportul medico-legal in care nu apare nimic despre continutul stomacului. Acum sa fim sinceri , un om nu moare daca este legat pe o cruce in timpul slujbei , si nebunii sunt tinuti legati de paturi in spitalele de psihiatrie si acolo mai mor dar nu se sesizeaza nimeni.

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Decembrie 24, 2011, 11:50:30 AM
  .. sa mai spun si de raportul medico-legal in care nu apare nimic despre continutul stomacului...

Daca era legata de cruce, ce putea manca?

Sa-i fi bagat medicii cu forta ceva pe gat?  ...pentru ca nu ma gandesc eu ca ar fi putut sa ii administreze Corogeanu niscaiva "fierturi si leacuri sfintite"...Nu, Nu!!!
Corogeanu este preacurat... este imaculat... este o victima a sistemului juridic roman... si marmota invelea ciocolata in staniol! =))

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

POSTASUL

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 24, 2011, 12:06:34 PM
Citat din: dragos2006 din Decembrie 24, 2011, 11:50:30 AM
  .. sa mai spun si de raportul medico-legal in care nu apare nimic despre continutul stomacului...

Daca era legata de cruce, ce putea manca?

Sa-i fi bagat medicii cu forta ceva pe gat?  ...pentru ca nu ma gandesc eu ca ar fi putut sa ii administreze Corogeanu niscaiva "fierturi si leacuri sfintite"...Nu, Nu!!!
Corogeanu este preacurat... este imaculat... este o victima a sistemului juridic roman... si marmota invelea ciocolata in staniol! =))
Durata perioadei in care o persoana poate supravietui fara hrana este puternic influentata de mostenirea genetica, de greutatea corpului si alte criterii ale sanatatii, dintre care cel mai important ramane nivelul de deshridatare al persoanei respective. In general, insa, un om poate supravietui fara apa si hrana aproximativ 10 zile. In functie de nivelul de deshidratare perioada este cuprinsa intre 1- 3 saptamani.
Situatia in care o persoana nu bea lichide si nu se hraneste se inscrie in doua posibile cazuri la nivel medical. Primul caz se refera la oamenii mentinuti artificial in viata si a caror supravietuire nu mai este dorita, iar in cel de-al doilea caz isi fac loc oamenii care refuza - constienti fiind  sa se hraneasca pentru a-si pune capat vietii.
In situatia in care este asigurata hidratarea unui individ care nu se hraneste, nu poate fi apreciat un timp precis de supravietuire a acestuia. De pilda, faimosul Mahatma Gandhi, care a solicitat independenta Indiei intr-un mod nonviolent, a reusit sa reziste 21 de zile fara sa manace deloc, inghitind doar putina apa din cand in cand. Medicii s-au intalnit cu cazuri de infometare aproape totala datorate unor cure de slabire foarte stricte sau anorexiei nervoase. Cauzele mortii pot fi un atac cardiac sau oprirea functionalitatii anumitor organe. In conditii naturale indexul de greutate al unei persoane este cuprins intre 18.5 si 24.9. Moartea survine in momentul in care acest index scade la aproximativ jumatate, fiind cuprins intre 12 si 12.5. Indexul de greutate al fotomodelelor este de aproximativ 7.                                                                                                                                              Dumnezeu stie cat a fost chinuita acea tanara pentruca un om tanar nu moare asa repede in 2-3 zile
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

D006

Citat din: dragos2006 din Decembrie 24, 2011, 11:50:30 AM
  .....

Acum sa fim sinceri , un om nu moare daca este legat pe o cruce in timpul slujbei ,....

Dragos eu nu stiu decit frinturi, frinturi din adevarul prezentat la TV in aceea vreme.. ..  ..si se spunea ca a fost legata CU FORTZA, de o gasca de maici care credeau orbeste in spusele "sfintului corungeanu" si SLUJBA AIA AR FI TINUT CITEVA ZILE    ..

... traim in secolul 21 cum putem fi APROBA  astfel de practici  ??.....

....faptele prezentate in mas-media acelor zile aduceau cu  ceva din unele filme vazute pe DVD cu tot felul de sectanti ciudatzi.


Kov iulian


orbanstefan64

 va povestesc scurt:
                           cind m am insurat fiind nunta mixta romano maghiara sau catolico ortodoxa poapa o oprit slujba cu amenintarea ca nu ne mai cununa :nebun: si asta pt ca nuntasii is prea veseli in biserica :rotfl: si sa nu confundam biserica cu discoteca desi in biserica erau boxe AKAI  :rotfl: bine nteles ca de la mine no primit nici bani ,nici  vinul si nici tava cu prajiturile care se da de obicei moca la dl popa catolic care saracu ii neinsurat si foarte devotat credintei dar in schimb are 2 - 3 menajere 1- 2 secretare si inca vreo 2-3 bucatarese ca doar este trimisul Domnului pe pamant.sa stiti ca nu mo uitat, cind era botezul lu ficamea
o zis ca are un fel de maslu si tre sa plece din localitate  :uimit: daca dorim poate oficia botezul la ora 8 dimineta  :nebun: asa o si fost. pina aici totul in ordine , sa zicem.
cind o murit tatal meu era intr o zi de vineri  cind am anuntat decesul mi o spus ca nu poate avea
loc inmormintarea duminica sa aminam pe luni :nebun: pt ca au din nou ceva maslu chef sa mai stie mama naibii ce . nici o problema am zis ca ma voi adresa unui popa ortodox desi sidoxa o incasat o ei catolicii ,sa schimbat foaia si o zis ca  se va rezolva problema . vezi paradox  domnu popa catolic stia romaneste  pauza.... iar cind i am spus ca sintem fam mixta,tata o avut f multi priten romani si sa spuna citeva cuvinte pe romaneste so rastit la mine,  eu l am lasat in pace cu atita lume in jurul nostru altfel nu stiu ............
un gust amar..... religie = interese  personale, politice sau orice in afara de credinta ........bisericile rasar ca ciupercile pe spinare enoriasilor
ce sa mai zici........ oameni in slujba Domnului si cu f multa credinta :nebun: :nebun: :nebun: :nebun:

D006

 Drama e ca cele doua religii crestine si surori formeaza un colos cu picioare de lut care sta sa se prabuseasca . Varsta medie a credinciosilor practicanti creste de la an la an iar bisericile sunt pline de babe .
In acelasi timp islamul ofera adeptilor sai libertatea de a crede in Dumnezeul razbunarii plus ca la ei nu se pune problema ca un enorias sa nu faca donatii catre organizatiile islamice . Cat ar fi de sarac un pakistanez islamic el tot rupe cativa dolari din saracia lui si trimite la biserica. La ortodoxi daca le ceri bani "le moare vitelul" . De cand exista omul pe pamant slujitorii templelor au trait din ce aduceau oamenii . Noi ortodoxii vedem doar bani dar uitam ca si slujitorii bisericii sunt oameni si trebuie sa traiasca si ei din ceva. Vrei popa la dispozitie non-stop trebuie si tu sa contribui ca sa-si duca traiul de pe o zi pe alta.

Kov iulian

#39
Citat din: dragos2006 din Decembrie 24, 2011, 05:35:42 PM
La ortodoxi daca le ceri bani "le moare vitelul" . De cand exista omul pe pamant slujitorii templelor au trait din ce aduceau oamenii . Noi ortodoxii vedem doar bani dar uitam ca si slujitorii bisericii sunt oameni si trebuie sa traiasca si ei din ceva. Vrei popa la dispozitie non-stop trebuie si tu sa contribui ca sa-si duca traiul de pe o zi pe alta.
Mi se pare corect treaba asta, care vrea sa faca parte dintr-o organizatie religioasa anume sa presteze acolo financiar , dar ce nu mi se pare corect ca se dau bani de la bugetul tari pt a plati salariul unui Pastor, Preot sau care o mai fi denumirile la alte culte.
Daca acele culte oricare ar fi ele presteaza servici sociale, cantine pt saraci camine pt copii,batrani inteleg sa fie sustinute financiar si de la stat acele investiti si in afara de asta as da si eu bani de la mine din buzunar in afara de aia.
Cat despre " traiul de pe o zi pe alta" cititi aici :
http://www.realitatea.net/profitul-anual-al-bisericii-o-suma-cu-8-zerouri-opozitia-cere-mai-multi-bani-pentru-credinciosi_893426.html
http://www.antena3.ro/emisiuni/stirile-de-dimineata/biserica-ortodoxa-profit-de-100-de-milioane-de-euro-in-2010-146970.html
De ce aduc in discutie treburile astea?
Se vorbeste mereu de solidaritate, sa  strangem cureaua etc, dar daca privim la ei "categoriile favorizate "  preoti, politicieni, "serviciile"  vedem ca ei nu strang nici o curea, dimpotriva bugetele pt ei sunt marite de la an la an , vom vedea ca au masini luxoase.
In schimb pe umeri nostri poverile sunt din ce in ce mai mari,
Va pun o intrebare ,stiti cat e TVA-ul la Americani , sa spuna cineva care e acolo cat platesc americani TVA pe mancare si cat pe alte produse?(din cate am inteles de la cineva TVA-ul pe mancare e de 2-3 ori mai mic )
Daca ar conduce tara eficient ar merita recompensati si in felul asta ar avea tragere de inima sa faca ceva,
Eu ca tanar cand vad ca ei au praduit tara si nu sunt pedepsiti ci din contra sunt rasplatiti pt serviciile ineficiente, legi proaste, slaba implicare a preotilor in cresterea moralitati cetatenilor acestei tari.
Imi cam vine sa nu fiu solidar cu nimeni, imi cam vine sa fug unde vad cu ochi si sa las tara asta sa se scufunde de tot in mizerie. ( cea ce si fac , cam fac demersuri sa ma tirez undeva unde sunt respectat ca om)

D006

  Si ajungi la concluzia ca pe Pamant s-a instaurat domnia satanei.... chiar daca sesizezi raul oricum nu te mai baga nimeni in seama . daca faci ceva bun nu intereseaza pe nimeni daca faci o belea devii vedeta !

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Decembrie 24, 2011, 05:35:42 PM
...
1. La ortodoxi daca le ceri bani "le moare vitelul". De cand exista omul pe pamant slujitorii templelor au trait din ce aduceau oamenii . Noi ortodoxii vedem doar bani dar uitam ca si slujitorii bisericii sunt oameni si trebuie sa traiasca si ei din ceva.
2. Vrei popa la dispozitie non-stop trebuie si tu sa contribui ca sa-si duca traiul de pe o zi pe alta.

1. Cand "oamenii bisericii" vor trai doar din ce le da lumea, fara a mai primi bani de la bugetul statului pentru salarii si alte cheltuieli, Atunci afirmatia ta va sta in picioare!
Dar de ce sa dau eu bani unui preot care merge prin oras cu noul Mercedes E-Klasse, iar cand ma duc la biserica mi se adreseaza cu un aer de neta superioritate, poruncitor, si care pentru fiecare activitate pe care o face, indiferent cat ar fi de mica, imi cere taxa? Asta pe langa cotizatia anuala la biserica?
La cununie, botez, inmormantare, parastase, etc, pe langa taxa anuala platita la biserica si pe langa taxa speciala (cununie, inmormantare) platita la episcopie, trebuie sa ii mai dau si preotului ce produse ii doreste inimioara si sa ii bag si cateva milioane in buzunar... bineinteles ca nu imi taie chitanta pe ele... bineinteles ca nu plateste impozit pe ele...bineinteles ca sunt ale lui, le duce acasa, nu sunt ale bisericii si nu ajung la saraci!
Asta este EVAZIUNE FISCALA, infractiune pentru care altii fac ani grei de puscarie!
E-Klass-ul nu si l-a cumparat cu banii din salariu... se intreaba cineva de unde a avut bani?

2. Daca popa ar fi la dispozitia mea non-stop, asa cum spui, poate ca ar fi OK.
Dar chiar daca pe tine arde camasa, popa nu trebuie deranjat la ore nepotrivite, nu trebuie trezit din somnul sau sfant, nu trebuie intrerupt din activitatile sale personale si preacuvioase, nici macar nu trebuie apostrofat pentru nesimtirea crasa de care da dovada, ca te trezesti cu masina zgariata, geamurile sparte, de catre "fanaticii" trimisi de preasfintia sa... sau mai rau, iei bataie de la astia in ziua de Pasti, de Craciun, sau cand te mai mananca in cur sa te duci la biserica unde dai bani si unde preotul ar trebui sa presteze pentru tine, ca doar este platit din bani publici!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Tu Pharaoane prezinti exceptia de la regula ! Nu trebuie sa picam in plasa si sa aplicam judecata colectiva . Daca un preoat are Mercedes nu inseamna acum ca toti preotii au Mercedesuri  , eu stiu o groaza de preoti saraci care de o viata merg pe jos dar si preoti superbogati , asta nu inseamna sa-i bagam pe toti intr-o oala !

orbanstefan64

hai ca va mai povestesc ceva :
fiind la un depozit de cherestea la un moment dat apare un prea cuvios sau prea fericit sau ce stiu eu cu ultimul tip de Nissan terrano binen teles imbracat cum se cuvine  si ma intreaba daca ii fac o poarta de garaj si cit material necesita nu l am refuzat in citeva zile i am facut poarta si am mers sa l montez am intrat in curtea manastirii la cca 300 m era garajul in momentul cind am oprit masina apare tapul si mai cuviosul si mai fericitul staret care cu un ton de
mahala ma ia la intrebari cum i mi permit sa intru cu masina pe pavajul proaspat pus (3.5 t waks asa o greutate si i mi mai dadea si lectii de structura pt pavaje :finger: ) si ma scoate afara din curte .in gindul me am zis ca plec acasa si nu mai montez nici o poarta dar totusi am lasat de la mine ,am luat poarta de pe masina am carat o 300 de m si am montat o sa nu va spun ca am facut toate acestea pentru 50  lei numai ca sa platesc ajutorul in rest pe mine nu ma interesa nici un ban ,am zis sa fie pt suflet .rasplata din partea tapului cu barba vopsita o fost cea ce v am scris mai sus ...in perioada aia saracul preafericit circula cu un vw bora
era sa uit in fiecare chilie era cite un calculator ........eu cred ca era pt a fi cit mai aproape de Dumnezeu :uimit:

orbanstefan64

departe gindul sa bagi in aceasi oala pe toti dar .........ca la noi la nimenea