Lumea credintei

Creat de dragos2006, Decembrie 22, 2011, 09:20:56 PM

« precedentul - următorul »

NiKoN

#165
D-le Marian Sima, deja luati foc si probabil se va mai intampla o noua "Cincizecime" Pentecosta, precum cea din 1901 cand pastorul baptist Carol Parham si cei 13 acoliti din Kansas au sustinut ca peste dansii s-a pogorat Duhul Sfant si sunt noii Apostoli ai lui Hristos.
Mantuitorul le-a incredintat Apostolilor Sai misiunea de a intemeia Biserica, prin botezul in numele Sfintei Treimi si predicarea Evangheliei la toata faptura.
"Şi apropiindu-Se Iisus, le-a vorbit lor, zicând: datu-Mi-s-a toată puterea, în cer şi pe pământ. Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh, învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă şi iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârşitul veacului. Amin" (Matei 28:18-20)
Apostolilor Sai le-a incredintat adevarurile mantuitoare pe care sa le transmita credinciosilor "învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă", lor le-a promis si trimis "putere de sus" la Cincizecime si nu a asteptat cei 1900 de ani pana la nasterea lui Parham. Va lipsesc aproape 2000 de ani de istorie, in care Apostolii si urmasii acestora, episcopi, preoti si diaconi au indeplinit porunca Mantuitorului. 
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

cristian87

In concluzie domnule Sima data viitoare casca bine ochii cand mai vrei sa intri intr-o asociatie de genul asta secta, biserica neoprotestanta sau cum s-o mai numi.
Ca zeciuiala ii mana in lupta pe toti "apostolii " vostri nu trebuie sa o spun eu o spun cei multi pacaliti.
Intr-un sat vecin penticostalii l-au dat afara pe 'popa' lor ca nu stiu ce o facut .  O pus il loc un pustan de 18 ani semianalfabet.
Cea mai tare faza o fost cand demisul o pus lacat pe casa de rugaciune ca era pe numele lui. Sa vezi ce frumos l-o primit la loc a doua zi si l-o uns iarasi 'popa'
E drept ca multi tac asemeni vulpii fara coada.Stii cum e cu zeciuiala ca si cu sexul oral .
E buna sau rea in functie daca dai sau ti se da, daca faci sau ti se face.
Duelul cu citate nu are sens pentru ca fiecare poate vedea intr-un text ce vre el si intelege ce ii convine.
Tu poti sa-mi aduci citate cate vrei ca nu sunt teolog dar am ceva ce multi spalati pe creer nu au .Am puterea sa judec, am bunul simt sa ma duc la biblioteca sau la GOGU si sa caut sursa,\.
Pe mine nu ma poti prosti ca pe un tigan analfabet.

Esti baptist te intreb de JOHN Smith,
esti adventist  spune-mi ceva despre William Muller si Hellen White,
esti dupa Evanghelie  ce stii despre Francois Bernay,
esti cumva "tremurici" penticostal -nu vrei sa ne spui ceva despre Carol Parham si Iohan Paul?
Sau vei fi cumva iehovist si vrei sa ne vorbesti despre Charles Taze Russel.
Daca nu stii cine sunt astia iti spun eu . Sunt intemeietorii  sectelor neoprotestante vasnici colectori de zeciuiala.
Si stii ce  TOTI au trait in sec 18-19.
Deci pana la ei toti oamenii s-au dus in iad ca nu a avut cine sa le arate calea spre mantuiri.
Ca parca asa le ziceti voi prostimii - vino la noi accepta-l pe Hristos ca salvatorul tau personal  boteaza-te in cada cu tiganii sau in vale si garantat te mantuiesti.
Cat de prosti ne crezi ?


zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

Kov iulian

Propun sa ne oprim, e anul nou nu vad nici un rost sa mai continuam   :stop_the_war: :stop_the_war: :stop_the_war:

marian sima

Citat din: cristian87 din Decembrie 31, 2011, 05:30:32 PM
In concluzie domnule Sima data viitoare casca bine ochii cand mai vrei sa intri intr-o asociatie de genul asta secta, biserica neoprotestanta sau cum s-o mai numi.
Ca zeciuiala ii mana in lupta pe toti "apostolii " vostri nu trebuie sa o spun eu o spun cei multi pacaliti.
Intr-un sat vecin penticostalii l-au dat afara pe 'popa' lor ca nu stiu ce o facut .  O pus il loc un pustan de 18 ani semianalfabet.
Cea mai tare faza o fost cand demisul o pus lacat pe casa de rugaciune ca era pe numele lui. Sa vezi ce frumos l-o primit la loc a doua zi si l-o uns iarasi 'popa'
E drept ca multi tac asemeni vulpii fara coada.Stii cum e cu zeciuiala ca si cu sexul oral .
E buna sau rea in functie daca dai sau ti se da, daca faci sau ti se face.
Duelul cu citate nu are sens pentru ca fiecare poate vedea intr-un text ce vre el si intelege ce ii convine.
Tu poti sa-mi aduci citate cate vrei ca nu sunt teolog dar am ceva ce multi spalati pe creer nu au .Am puterea sa judec, am bunul simt sa ma duc la biblioteca sau la GOGU si sa caut sursa,\.
Pe mine nu ma poti prosti ca pe un tigan analfabet.

Esti baptist te intreb de JOHN Smith,
esti adventist  spune-mi ceva despre William Muller si Hellen White,
esti dupa Evanghelie  ce stii despre Francois Bernay,
esti cumva "tremurici" penticostal -nu vrei sa ne spui ceva despre Carol Parham si Iohan Paul?
Sau vei fi cumva iehovist si vrei sa ne vorbesti despre Charles Taze Russel.
Daca nu stii cine sunt astia iti spun eu . Sunt intemeietorii  sectelor neoprotestante vasnici colectori de zeciuiala.
Si stii ce  TOTI au trait in sec 18-19.
Deci pana la ei toti oamenii s-au dus in iad ca nu a avut cine sa le arate calea spre mantuiri.
Ca parca asa le ziceti voi prostimii - vino la noi accepta-l pe Hristos ca salvatorul tau personal  boteaza-te in cada cu tiganii sau in vale si garantat te mantuiesti.
Cat de prosti ne crezi ?
Poti sa ma intrebi de cine vrei ,interesant este ca aveti cunostinta de uni oameni dar nu aveti cunostinta de biblie,omul care nu cunoaste biblia nu are nici o valoare religioasa ,mintuirea e personala nu te mintuieste religia,cit despre perioada despre care vorbiti pai noi am fost lipsa :) asa cum ziceti ,dar in locul dv nu m-as mindri cu acea perioada ,cele mai multe atrocitati si razboaie sau intimplat datorita bisericilor oficiale.Un an bun tuturor. :hi:

Raul Vasile But

Măi fraților! Nikon și Cristian, mă uimiți cu cunoștințele voastre!!! Dumnezeu să vă țină!
Ei, dacă toți membri Bisericii Lui Hristos ar fi citiți ca voi, n-ar avea pe cine păcăli propovăduitorii mântuirii peste noapte!
Doamne, fă să se nască și din poporul acesta oameni care să creadă în Dumnezeu și să-l iubească pe Dumnezeu, și iubindu-l, să știe că mântuirea stă în cunoasterea LUI! Amin!
La mulți și fericiți ani tuturor!
Dumnezeul creștinilor să ne dăruiască pace!

Raul Vasile But

Dragă domnule Marian Sima,
fii bun și citește istorie puțin, nu crede tot ce îți spun pastorii, care profită că voi habar nu aveți, și vă îndeamnă să nu citiți nimic, decât Biblia! Ați avea dovezi că vă mint ca niște nenorociți! Și hoțul vă învață să spuneți hoți preoților..E adevărat întru totul că Sfânta Scriptură este cartea de căpătâi ce arată creștinului calea spre mântuire, dar și diavolul o știe, dar nu practică! Apoi, să știi mătăluță că primii creștini nu umblau ca voi, cu biblia sub braț, ca să dea bine la public, pentru că, dacă ai fi știut, până în 64-68 d. Hr. nu a existat nici o carte scrisă din Noul Testament ci doar Tradiția cea Sfântă, (de care vă e frică vouă!)păstrată prin gura Aposolilor!
cât îi privește pe creștinii Nikon și Cristian, se vede de la o poștă, dacă nu din America "pocăiților" de formă ai lu matale, că sunt mult mai citiți decât dumneata! Cinste lor! Cu ei vorbește despre istorie mai întâi, pentru că un om fără istorie nu există, că doar n-ai venit din cer! dar cum vouă vă e rușine să recunoașteți că ați apărut prin sec. XVIII abia, profitând de vremurile grele de care vorbeai...
:rusine:
Apoi vorbește și de biblie, care trebuie înțeleasă și altfel decât fragmentat, cum sunteți voi învățați, adică istoric(când a fost scrisă cartea pentru a putea încadra informația în timp, literar, pentru a vedea limba scrierii, înțelesurile cuvintelor luate per ansamblu, nu de unele singure, etc.)
Ei, ei, cât de ușor vă țin în frâu pastorii, folosindu-vă drept masă de manevră în spatelșe căreia să stea pitulați și de unde vă asmuță pe preoți, pe Biserică, spunându-vă că preoții nu vor să poarte nici un dialog! Mincinos e diavolul și ei sunt fii lui! Vai de fățărnicia lor!
Îmi cer iertare, dar chiar ne credeți așa coborâți din bananier ca americanii, pe care i-a descoperit Columb abia în 1548?
Pe atunci, Ștefan, mihai, Constantin și alți români cum voi nu veți fi niciodată își dădeau viața pentru creștinătate, luptând cu turcii și cu păgânii, pentru ca voi să puteți cânta din acordeoane, fără să vă pese!
oare nu ne îndeamnă Pavel Apostolul să-i cinstim pe bătrâni, pe înaintași?
Dumnezeu să vă dea înțelepciune! Aprofundăm și studiul Bibliei când vrei!



cristian87

#171
Poti sa ma intrebi de cine vrei ,interesant este ca aveti cunostinta de uni oameni dar nu aveti cunostinta de biblie,omul care nu cunoaste biblia nu are nici o valoare religioasa ,mintuirea e personala nu te mintuieste religia,cit despre perioada despre care vorbiti pai noi am fost lipsa :) asa cum ziceti ,dar in locul dv nu m-as mindri cu acea perioada ,cele mai multe atrocitati si razboaie sau intimplat datorita bisericilor oficiale.Un an bun tuturor. :hi:

Zise Sima marele apostol cand se vazu fara replica.
Ce ai zis matale- Pe Stuparitul m-am facut de cacao cu pictorul, hai sa fac misiune pe Apiardeal ca aici am fost cuminte.
Poti citi din Biblie pana crepi daca nu intelegi nimic.
E mai usor cu tiganii , le zici ca popii au omorat pe Hristos ca doara asa scrie in Bilie si gata i-ai trecut in tabel ai facut misiune si te-au declarat fratii batran sau presbiter sau mai stie eu cum. Mai niste pachete  ca doara fratii de afara trimit,si esti mantuit.
Poate pica si ceva zeciuiala ca s-au terminat legumele si  oricum e frig sa stai in piata .
Nici macar nu ai curajul sa spui din ce secta faci parte.
Mai bine statea-i la scoala stimabile si mai intelegeai cum merge lumea.
Bagati zazanie intre oameni distrugeti familii spalati copii pe creier, cantati manele religioase cu tiganii prin sate si va declarati mari crestini
Daca la albine te pricepi la partea asta cu crestinismul te declar corijent.
 
http://www.youtube.com/watch?v=lpL9rpx-TJY

http://www.youtube.com/watch?v=lpL9rpx-TJY
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

Raul Vasile But

Frumos răspuns! Îmi permiteți să subscriu? :D ^:)^ =D>

POSTASUL

dragi colegi hai sa nu degeneram dur  discutiile   sa  nu se ajunga  la jicniri , avand in vedere ca acesta este un FORUM cu profil APICOL  . Nu iau apararea nimanui dar donu Marian Sima este un bun apicultor si un bun gospodar , deci sa avem in vedere respectul reciproc . Va doresc un an nou mai bun si  LA MULTI ANI 2012
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

orbanstefan64

exista un singur DUMNEZEU.........  :nod: :nod: :nod: