Lumea credintei

Creat de dragos2006, Decembrie 22, 2011, 09:20:56 PM

« precedentul - următorul »

D006

  Cica toata viata inveti si treci prin situatii noi . Sa va povestesc ce am patit in urma cu doua saptamani ....
Ca un crestin ortodox ce ma aflu in urma cu putin timp aveam niste intrebari existentiale la care nu gaseam raspunsuri asa ca am apelat la forumul crestin ortodaox pentru a afla raspunsurile mult asteptate .Imi fac cont deschid doua topicuri dau sa fac putin dialog cu userii de acolo si surpriza !!! la 24 de ore de la inregistrare sunt banat iar doua topicuri initiate de mine sunt sterse total . mai oameni buni nu-mi venea sa cred ca pentru doua subiecte de discutie ti se baga direct pumnul in gura plus ca trebuie sa dispara si subiectul deschis.
Nu credeam sa traiesc ziua incare cei care conduc BOR sa uite menirea initiala a bisericii si sa aplice o noua inchizitie . Acum inteleg de ce islamul va deveni in curand cea mai mare religie a lumii...

D006

Dragosh..:).


...crede si nu cerceta..:)

dorindafi

dragos eu cred ca ai suparat pe doamne,doamne al lor shi te-au neutralizat  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

pharaonu75

 =)) =)) Nu cumva ti-ai facut cont sub numele de Necuratul666! =)) =)) =))

Pe mine nu ma mira aceasta atitudine...de foarte mult timp am inteles faptul ca "mai marii" bisericii nu mai au nicio treaba cu religia, cu obiectivele si menirea acesteia intr-o societate.
Preotii de pe la tara mai pastreaza inca acel "ceva" pe care trebuie sa il aibe un doctor de suflete... ei intra in contact direct cu oamenii, cu necazurile si bucuriile lor... sunt mai umani...

DNA-ul ar avea de lucru decenii intregi daca ar intra in capii bisericii!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

NiKoN

D-le Dragos, daca aveti bunavointa, prezentati - ne si noua dilemele de credinta pe care le traiti. Din intamplare am preocupari in acest domeniu, prin urmare sunt ochi si ochi. Multumesc anticipat!
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

D006

  Din ce in ce se vorbeste mai mult de apocalipsa iar eu ca spirit liber caut semnele acesteia .
O problema ridicata de mine : in anul 2011 Proful de la Jean Monet care a cazut in plasa intinsa de o curva-eleva isi petrece Craciunul in puscarie iar criminalul de pe calea Floreasca care rupt de beat la volan a omorat doi tineri nevinovati plus ca nu s-a supus testului alcool test este acasa binemerci si isi petrece Craciunul sigur intr-un club de fitze . Nu zic ca proful este nevinovat dar unde mai este justitia fie ea umana sau divina ? De ce biserica tace in astfel de cazuri ?

cristian87

#6
si ce ai vrea sa spuna
ca pana la Dumnezeu te mananca sfintii?
sau ca banii vorbesc?
Ce poate spune e ca doar Dumnezeu are dreptul sa judece si ca nimeni nu este fara pacat pe pamant
Sfarsitul lumii e sigur dar cand va veni nu are nimeni cum sa stie. Cu siguranta va veni dupa sfarsitul civilizatiei si a speciei umane.
Doar speculantii fac dintotdeauna propaganda asta ca sa-i faca pe fraieri la buzunare.
Nu ma intereseaza si nici nu vreau sa stiu cand va veni.
Pentru mine sfarsitul lumii este cand voi muri eu.Daca si ce este dincolo povestim atunci.
Revenind la problema de justitie propusa , in mod sigur si ucigasul si profesorul pervers au gresit
unul a luat vieti umane  chiar daca neintentionat iar celalalt a pervertit suflete de adolescenti comportandu-se nu ca un dascal ci ca un magar in calduri. Fiecare isi vor primi rasplata lor daca nu aici pe pamant macar  de la dreptatea divina in care eu personal cred.
Pe de alta parte ce  rasplata crezi ca vor avea medicii care nu se uita la tine in spital si lasa copii nevinovati sa moara cu zile daca nu primesc spaga asteptata. Asta nu e crima? Sau cei care fac avorturi pe banda rulanta?
Cati ai vazut inchisi pentru asta ?Si ei stau de sarbatori cu familia la caldurica desi umplu cimitirele datorita lacomiei si abrutizarii lor?
Ce  atitudine ai vrea sa ia biserica ce sa le faca? Episcopii tac ca doar o duc bine la caldurica iar popii de rand sunt majoritatea aproape muritori de foame cu salarii sub 1000 de lei .Pe ei oricum nu-i asculta  mai nimeni.Din cand in cand mai cade cateunul in plasa "jurnalistilor "indignati cu sau fara motiv asa ca tac chitic..
Parca Hristos spunea ca Imparatia sa nu e din lumea aceasta
Deci fiecare ce cauta asta gaseste , ori cele ale spiritului ori cele ale lumii.
Nu poti fi si cu p--a in c-r si cu sufletul in rai
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

D006

   Daca te uiti atent in jur vezi din ce in ce mai mult domnia satanei , pur si simplu Hristos a fost inchis in manastiri . Criminalii sunt liberi iar spiritele curate si cu frica de Dumnezeu sunt asuprite.
  Hai sa va spun subiectul pt. care am fost banat : am scris urmatorul nume : Daniel Petru Corogeanu si gata totul a fost sters !

cristian87

Bai omule nu stii ca nu trebuie sa vorbesti de funie in casa spanzuratului?
ce voiai o medalie?
Normal ca te-au excomunicat.
La ce cretini hirotonesc astia prin manastiri, de la mecanici auto pana la filosofi, e si normal sa o mai dea cate unu cu oistea-n gard.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

D006

  Parintele Corogeanu pentru o lupta dusa cu satana  si respectarea juramantul saraciei a mancat mai bine de 5 ani de puscarie iar sotia lui Adrian Paunescu pentru ca a omorat trei oameni nu a patit nimic. Sa intreb ce a patit Huidu pentru 3 crime ?

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Decembrie 22, 2011, 10:08:36 PM
... De ce biserica tace in astfel de cazuri ?

Pentru ca nu are competenta...
Pentru ca nu are interes...
Pentru ca nu are reprezentanti morali...
pentru ca nu are... multe...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cristian87

Lupta asta cu satana sau cum ii mai zic unii umple manastirile de gura casca si buzunarele cu lei
Spectacolul ieftin al "exorcizarilor au de cele mai multe ori ca subiect bolnavi psihic sau persoane labile usor de adus in pragul isteriei.Uite ce vface de exemplu la Mosun in Mures  Pomohaci marele cantaret de muzica populara, exorcist , vazator cu duhul si ce omai fi.
Dumneata ca medic ar trebui sa nu musti chiar la nivelul asta.
De ce nu facea exorcizari parintele Cleopa, sau Teofil Paraianul, ca sa vorbesc doar de cei pe care am avut privilegiul sa ii cunosc.
De ce nu se fac la Neamt ,Agapia , Sambata sau Putna ci   doar doar pe la schituri anonime deobicei in constructie?
Se fac ca sa vina prostii sa-l vada pe Dracu si sa dea bani .
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

D006

 Cristi tu prea mult pui accent pe bani si gresesti , tu poate visezi la bani multi dar altii au trecut la nivelul urmator. Banii nu sunt un scop in sine sunt un mijloc ! sper ca ai inteles cum sta treaba si vei elimina banii din ecuatie.

cristian87

Pentru mine banul are doar valoarea lucrului de care am nevoie si il pot obtine cu el
daca  astazi am nevoie  doar de o paine si  atata am in buzunar e ok
daca  maine am nevoie de o masina si am banul in mana il dau cu acelasi sentiment ca atunci cand am platit painea. Nu conteaza suma
Adica banul imi implineste doar niste necesitati nu are valoare in sine.
Lipsa banului e altceva , caci te impiedica sa te desfasori , te limiteaza si frustreaza.
Am tot facut referinta la el pentru ca din pacate banul misca lumea si stii foarte bine asta . De cate ori nu ai aratat ca te consideri mai presus decat altii doar pentru ca ai si poti face bani.
Si in biserica din pacate se fac multe lucruri nu tocmai ortodoxe doar pentru bani. Si aici ma refer la toate cultele.Mai ales la cele care impun zeciuiala ca norma de credinta si ca o conditie a accesului la mantuire.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

centrifuga

minte, suflet si trup!
de minte se ocupa scoala prin invatator
de suflet se ocupa biserica prin preot
de trup se ocupa sistemul sanitar prin medic
daca cei trei reprezentanti ai institutiilor de mai sus nu au "chemare",adica har,misiunea lor si a institutiilor in numele carora actioneaza,este compromisa!
din pacate,in ultimul sfert de veac cei cu atributiuni in apararea "sanatatii"mintii, sufletului si trupului au din ce in ce mai putina chemare!
actioneaza si se comporta ca orice negustor!
PS:va salut cu aceasta ocazie pe toti utilizatirii forumului apiardeal, din Montreal,Canada si va urez sarbatori fericite!