Nemultumiri, cu cartile pe masa!

Creat de Florin-braileanul (FlorinI), Februarie 20, 2011, 05:35:50 PM

« precedentul - următorul »

pedro

salut

daca tot ati inceput acest capitol "recunosc" si eu ,si drept proba despre calitatea produselor de la "Fabrica de stupi TG Secuiesc"
urmeaza poze

la 10 stupi 70 % din piese au fost cu defectiuni sau din materiale necorespunzatoare
In fiecare an trecem nepasatori prin ziua mortii noastre!

pedro

#31
pe acestea le-am omis ,dar mai am multe "probe"

probabil acesta este "pretul" calitatii :hi:....sau trebuia invers? pretul "calitatii" :)
In fiecare an trecem nepasatori prin ziua mortii noastre!

ioanardelean55


D006

  In ultimii doi ani datorita banilor europeni cererea de echipamente apicole este foarte mare. In primul rand e o cerere de echipament lemnos foarte mare deoarece trebuie cutii pentru a accesa bani. Asfel unii baieti destepti simtind mirosul de bani au intrat agresiv in piata si vand orice scandura ca fiind inventar apicol.
  Peste 3 ani cand vor dispare aceste masuri , piata se va cerne si vor supravietui doar producatorii de echipamente apicole serioase. Cererea si oferta regleaza piata.

Florin-braileanul (FlorinI)

cred ca am deschis cutia pandorei

dar....

imi doresc ca toate reclamatiile, sesizarile, nemultumirile expuse sa nu duca decat la avantaje pentru stupari si ridicarea calitatii la producatori

fratilor, spuneti lucrurilor pe nume producatorii au marfa, banul e al nostru
daca tu ai o nemultumire, spune-o sa ca nu fie si nemultumirea altuia
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: ioanardelean55 din Februarie 21, 2011, 09:47:43 PM

   :hi: :hi:  =)) =)) =)) =))


razi jupane
iti da mana
cred ca o sa fac comanda pentru rame de tei... cu livrate la anul, ca sa nu te mai plangi ca nu ai timp... ca faci export...
eu ti-am vazut caliatatea, INCOMPARABILA cu ce am cumparat

am sa fac un calcul si trimit comanda ferma
sa traiesti nea ioane
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

jimm

Ma intreb .. peste 3-4 cand se va cerne... unde vor disparea atatea cutii, FA?
Sau se vor tine toti cei ce-au accesat de apicultura se vor dezvolta si vor duce Romanica pe inalte culmi ale progresului si civilizatiei?!



D006

#37
  Din cei care au accesat fonduri europene dupa ce vor expira contractele maxim 2 din 10 aplicanti vor ramane in stuparie , restul vor face altceva eventual apicultura de hoby. Dintre toti producatorii si comerciantii de materiale apicole  maxim jumatate vor supravietui. Vor ramane numai cei care acum au un PR bun si se gandesc si la un castig peste 5 ani.
  Va mai aminti de furia cu crescutul de nutrii , de cin-cila , etc

  Cei care vor ramane pe bune pe meserie si vor avea cu adevarat ferme apicole vor cumpara peste 4 -5 ani cutii , alte echipamente pe preturi de nimic . Daca acum un descapacitor automat a ajuns si la 4 mii de euro , va scadea la maxim 1000. Ceara cel putin va fi cat maxim cat un kg. de miere poliflora asta in conditiile daca nu o mananca moliile.

  Dar cei 2 din 10 care vor ramane si vor transforma apicultura intr-o afacere vor produce etata plus valoare incat sa acopere esecul celorlalti.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: dragos2006 din Februarie 21, 2011, 10:39:30 PM
  Va mai aminti de furia cu crescutul de nutrii , de cin-cila , etc

HE HE....
furia cu centrale termice, cu instalatii de aer conditionat, cu termopane, acum e cu izolatii exterioare la blocuri (envelopare), anul asta o sa apara la moda sistemele electrice de incalzit cu UV
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

Bravo baieți.Totdeauna am facut comparație cu ce aveam acum 20 de ani.Eram convins ca azi avem materiale bune.De acum voi privi cu alți ochi ce am sa cumpar.Dar ce ma fac, daca tamplaru zice pas??Iarași umblu din poarta in poarta in speranta ca voi gasi unu.......macar la fel de bun ca el??La cateva mii de rame ,chiar de nu vrei și tot gasești un nod in.....papura.
De cateva ori am avut posibilitatea de ami alege ramele.Mici defecte tot am mai gasit la asamblare .Și pentru cine nu știe.....un bun meseriaș il gasești, apeland la un prieten,sau radio-șanț pe la targuri.

Bătrânul

Citat din: teinegru64 din Februarie 21, 2011, 11:25:38 PM
Bravo baieți.Totdeauna am facut comparație cu ce aveam acum 20 de ani.Eram convins ca azi avem materiale bune.De acum voi privi cu alți ochi ce am sa cumpar.Dar ce ma fac, daca tamplaru zice pas??Iarași umblu din poarta in poarta in speranta ca voi gasi unu.......macar la fel de bun ca el??La cateva mii de rame ,chiar de nu vrei și tot gasești un nod in.....papura.
De cateva ori am avut posibilitatea de ami alege ramele.Mici defecte tot am mai gasit la asamblare .Și pentru cine nu știe.....un bun meseriaș il gasești, apeland la un prieten,sau radio-șanț pe la targuri.
Concluzionare PERFECTA  =D> =D> =D>

crombra

Citat din: pedro din Februarie 21, 2011, 09:25:12 PM
salut

daca tot ati inceput acest capitol "recunosc" si eu ,si drept proba despre calitatea produselor de la "Fabrica de stupi TG Secuiesc"
urmeaza poze

la 10 stupi 70 % din piese au fost cu defectiuni sau din materiale necorespunzatoare
Acum cativa ani cand am cumparat primii stupi din poliuretan, am intrat in polemica cu cativa colegi de forum. Au zis ca sunt nebun ca dau atatia bani pe lazi. Astazi nu imi pare rau. Imi cladesc Imperiul caramida cu caramida. Si caramida este solida sa tina macar 50 de ani. Despre urdinisuri care apar in cutii peste noapte, despre cosmarul evadarii albinei din stup la mutatul lor de colo - colo nici pomeneala. Peste cativa ani cand ma voi uita in urma voi zice cu siguranta: Good deal!
Si din fericire ca mine sunt din ce in ce mai multi.  :hi:
Prietenii stiu de ce!
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

Bătrânul

:bzz: Stapinii stupilori de 4000000 lei bucata au iesit la atac .  =)) =)) =)) normal nu le merge treaba  :rotfl: :rotfl: Ing. Florin a cumparat una suta rame ca sa aiba ce fotografia  =D> Apropo Dragose VINDEM RAME ASAMBLATE SI INSIRMATE LA 2 ron bucata (plata la verificare si preluare)  :nudie: si  :new: nu ma mai lupt cu voi circotasi diplomati  ^:)^ ^:)^ Stuparii sint suficienti de inteligenti sa decide ......... :thanks:

bucovineanu

Citat din: teinegru64 din Februarie 21, 2011, 11:25:38 PM
Bravo baieți.Totdeauna am facut comparație cu ce aveam acum 20 de ani.Eram convins ca azi avem materiale bune.De acum voi privi cu alți ochi ce am sa cumpar.Dar ce ma fac, daca tamplaru zice pas??Iarași umblu din poarta in poarta in speranta ca voi gasi unu.......macar la fel de bun ca el??La cateva mii de rame ,chiar de nu vrei și tot gasești un nod in.....papura.
De cateva ori am avut posibilitatea de ami alege ramele.Mici defecte tot am mai gasit la asamblare .Și pentru cine nu știe.....un bun meseriaș il gasești, apeland la un prieten,sau radio-șanț pe la targuri.
Daca avem o stupina marisoara e obligatoriu sa avem si un mic atelier de tamplarie. Daca ne ocupam numai de apicultura, iarna avem tot timpul sa ne facem singuri tot ce avem nevoie in materie de lemnarie. La inceput trebuie sa facem niste investitii, dar se amortizeaza destul de repede.
Trebuie perseverenta si mare atentie la respectarea normelor de protectie a muncii.

crombra

Batrane, te respect ca esti mai in varsta ca mine dar sa stii ca in stupii mei de 400 roni bucata  aerisirea se face doar pe unde vreau eu, nu pe unde vrea materialul stupului.
Si apropo mie treaba imi merge foarte bine dar cum eu sunt crestin si cel mai mare pacat este MANDRIA nu o strig in gura mare.
Las pe altii sa judece.
Dixit!
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/