Pretul mierii

Creat de valy_cot, Ianuarie 02, 2009, 06:53:21 PM

« precedentul - următorul »

Alutus

#285
Citat din: dragos2006 din Septembrie 26, 2011, 09:45:50 AM
   adica tu vii cu banul fara sa citesti statutul unde acolo se gaseste o chichitza care permine cuiva (sau catorva) ca dupa 5 ani sa preia toata investitia iar cei care au venit cu banul sa ramana cu buza umflata .
   Voi vorbitzi aici de procesatori fara sa cunoasteti mecanismul de functionare a unei astfel de firme... apropo eu am dat mierea anul acesta lui Catalin Nita , un lup tanar pe piata mierii , aveti ceva impotriva ?
NOI facem statutul . Si lupul cel tanar va deveni curand sef de haita,  dupa ce se va obisnui cu gustul carnii de stupar.
Sa fie clar, cu baloane de sapun nu facem nimic. Ideile principale al acelei emisiuni erau :
- Intreaga activitate economica de achizitie , procesare si vanzare este desfasurata de catre coperativa.
- Cooperativa are in proprietate toate mijloacele materiale necesare pt desfasurarea unei activitati economice specifice. Aceste mijloace includ: mijloace de transport, spatii de depozitare, unitati de procesare, servicii de comercializare.
- Din punct de vedere financiar cooperativa este organizata ca o societate pe actiuni. dar num cu personal angajat deci controlabil de catre adunarea generala
Daca nu ne organizam dupa aceste servicii vom mai discuta pana in anul 2971, cand conform unor studii demografice pe teritoriul Romaniei nu va mai exista nici un urmas al lui Traian.
Cine se pricepe  este rugat sa deschida un subiect pe tema data, in care sa includa urmatoarele:
- expunere succinta a principiilor de organizare a cooperativei.
- Sondaj referitor la dorinta de participare (da , nu)
- Sondaj referitor la valoarea unei actiuni ( 1;2;..........n  echivalent$ )   
- Sondaj referitor la valoarea cu care suntem dispusi sa participam (10;20 ...100 actiuni)
- Termen propus pt adunarea constitutiva. (ian... apr ... sept).
Mai clar de. atat nu cred ca se poate.
Daca nu o facem acum sa nu ne mai vaicarim, sa inchidem definitiv subiectul si sa spunem intr-un glas ca intradevar ne meritam soarta.
Pot oferi teren. Deci treaba este 25% rezolvata!
Sa nu uiti Darie!

Alutus

Crezi ca o asemenea organizatie ar putea fi sifonata de niste genii ale furtului?
Sa nu uiti Darie!

Kov iulian

Citat din: Alutus din Septembrie 26, 2011, 11:47:37 AM
Crezi ca o asemenea organizatie ar putea fi sifonata de niste genii ale furtului?
Prima data am fost si eu sceptic , ca orice om , dar participind la sedinte am vazut ca membri acestei  cooperative nu sunt niste neica nimeni  , ca sa li se ia bomboanele din mina ca unor copii de 5 ani  ( din ea fac parte ingineri , diversi functionari etc ), bineinteles exista un risc ca in orice alta asociere , dar daca nu risti nu cistigi .

pharaonu75

Iulian, sa presupunem ca ai avea 100 de stupi! Ca sa intri in aceasta cooperativa va trebui sa platesti o anumita suma (in functie de nr de stupi detinut), care se transforma in actiuni!
Acum eu intreb ce se intampla in momentul in care doresc sa plec din cooperativa, din diverse motive: doresc sa imi infiintez propria asociatie, nu imi mai convine de cum decurg lucrurile in cooperativa, etc!
De unde/cum imi recuperez banii dati la inscriere?
Cooperativa imi asigura desfacere si pentru polen/propolis/venin/roi sau doar pentru miere?
Cine se ocupa de gasirea clientilor, de efectuarea tranzactiilor? Cine va lucra in centrul de procesare care se va infiinta? Si pe ce bani? Ca pe gratis nu lucreaza nimeni!

Cam astea ar fi o parte din problemele ce trebuiesc lamurite pentru ca lumea sa nu mai fie sceptica!
Si ar mai trebui trecute in revista conditiile care trebuiesc indeplinite ca sa devii sau ca sa ramai membru!
Obligatiile/drepturile tale ca membru si obligatiile/drepturile cooperativei fata de tine!
Chiar ma bucur ca tu, Bob0, Bio, Nickialomita sunteti membri in aceasta cooperativa, pentru ca asa se poate vorbi din prisma cunoscatorului!

Puteti oferi AICItoate datele/informatiile de care dispuneti cu privire la cooperativa CASA MIERII, poate asa se vor inspira si altii si vor vedea ca se poate, sau dimpotriva, vor vedea ce nu trebuie facut, daca vor considera ca la voi s-a gresit pe undeva!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian


nickialomita

   Pe timp de criza facem plusvaloare investind . e singura noastra sansa
Interesativa pentru Casa Mierii Ialomita si din alte surse si o sa vedeti ca e o ascociatie foarte serioasa
Ar trebuii sa renuntam la gandirea comunista si sa ne intrebam ce face cooprativa pentru noi
Cooperativa nu face nimic pentru noi ci noi trebuie sa facem pentru noi
       E o oportunitate si pentru apicultori mici dar si pentru cei mari pentru ca jumatate din fonduri le avem de la UE , toate dosarele aprobate,locatia stabilita
         Nu va mai luati dupa carcotasi (ca sa nu spun ca au alte interese de manipulare de care o sa va dati seama mai devreme sau mai tarziu )si dupa ce mai terminati treaba la albine interesati-va
         Oricum nu e asa de simplu pentru ca eu spre exemplu am cotizat cam 7000lei si la fel ca mine multi altii, deci e o oportunitate pentru cei care au ceva posibilitati financiare
       Va fi un soc pentru procesatorii din zona Ialimita Calarasi ... pentru ca noi producem noi vindem,noi ambalam etc .Piedici au incercat sa ne puna ca simt ca no sa le mai mearga
       Ce castigam  cat castigam cum castigam sunt deja stabilite in statut
       Nu ameninta nimeni ca nu o sa mai primim in cooperativa dupa ce terminam dar e normal sa se intample asa . La sfarsit nu mai putem sa primim pentru ca nu avem interes sa impartim  veniturile .
       
       

relutu

2013- stie cineva sau estimeaza cineva cat o sa fie kg.In zonele dvs cu cat se vinde cu borcanu de acasa?

antiopa din ardeal

  Procesatorii am auzit ca platesc destul de bine anul acesta: 16 lei salcamul, 9 lei rapita (poliflora).
Eu am inceput sa dau poliflora (cu ceva rapita) la 15 lei si salcamul la 20.

octav

Eu am dat salcam 70% (cu ceva rapita si pomi fructiferi in ea). Aroma deosebita si culoare galbuie transparenta la 27 lei /kg (cu tot borcan) sau 75 lei in sticla de plastic de 2L. Am dat doar prin cunostinte 150 kg intr-o saptamana. Urmeaza teiul care o sa fie si el cu ceva salcam in el ca asa e la inceput nu poti sa le scoti pe sortimente. Dar crestem noi mari.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

Tamu

In Baia Mare mierea de salcam se vinde la piata cu 35kg. in borcan de sticla cu capac filetat.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

Kov iulian

Nu stiu daca este foarte bine sa crestem foarte mult pretul cu care vindem mierea, ma refer in special pe plan national .

Si asa nu prea se cumpara mierea la noi, romanul nu prea are bani si nici educatie sa consume miere .

Poate ca ar fi bine pentru a obtine veniturile necesare  afaceri sa ne diversificam productia apicola si cel mai important

ar trebui ca o sursa mai importanta de bani  sa vina din polenizarea culturilor .

dedu

Am si eu de vanzare vreo 200 kg miere salcam,este de calitate deoarece am lasat sa fie capacita cum trebuie. Nu vreau sa o dau cu 15-16 lei la procesator pentru ca nu mi se renteaza munca deloc,de abia mi-as scoate investitiile.
Daca cineva ma poate ajuta sa o dau cu 20 lei/kg astept sa imi dea un mesaj privat.
Va multumesc!!!
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!