Pretul mierii

Creat de valy_cot, Ianuarie 02, 2009, 06:53:21 PM

« precedentul - următorul »

D006

Miere de sac - nu va vine sa credeti cata este la nivelul Romaniei ! Sunt procesatori care au facut contracte mari si acum  nu mai au miere sa le acopere si acum vin cu sacul...

kiloz

de sfirsit de saptamina am fost la selgros din localitate si am vazut ofertele de miere care cel putin 50% nu ar fii voie comercializate,culoare nici cum de salcim cu spuma deasupra,cu bule de aer in toate masa de miere deci sub orice critica,de preturile nu mai vorbesc :mad:
    oare cine nu respecta calitatea, daca nu poate cumpara la un preti de nimica miere de calitate de la producator este bun orice si de ori unde?
Sa fii drept si scrie adevarul.

puiu

"Miere de sac"-da,are dreptate D-l Dragos 2006.Este procesata de o parte din apicultorii "necinstiti" din Romania.
Anii trecuti au fost mai putini dar,anul 2008 a fost record. Va rog sa intrebati angrosistii cata miere a fost refuzata la export din cauza calitatii.
Anul 2009 va avea o" sita foarte deasa" la receptia mierii. Atentie la "mierea de sac"!!! :nono:

D006

Inselatoria este una din problemele cele mai mari de credibilitate a romanilor si cei din afara stiu asta si se feresc.

stefan1

din pacate asa este si e tare greu sa mai schimbi o parere formata.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Citat din: puiu"Miere de sac"-da,are dreptate D-l Dragos 2006.Este procesata de o parte din apicultorii "necinstiti" din Romania.
Anii trecuti au fost mai putini dar,anul 2008 a fost record. Va rog sa intrebati angrosistii cata miere a fost refuzata la export din cauza calitatii.
Anul 2009 va avea o" sita foarte deasa" la receptia mierii. Atentie la "mierea de sac"!!! :nono:
Puiule,puiule, si tu ai fi un pui de procesator.Da' nu ti-e putin rusine.De unde stii,cine esti tu de le zici ca raposatul Brucan.Nu crezi ca esti putin 'altceva'
Gandeste cand scrii ce scrii ca nu fumezi ce fumeaza Dragos.

balasbebe

De ce nu o spuneti si pe ceea dreapta. Vin vapoare cu miere, se amesteca cu ceea romaneasca, si se incearca o vanzare mai departe. Ceea din import este atat de bine falsificata, ca la primul test de laborator trece testul.
  Mierea naturala, nu are termen de garantie. Mierea de pe raft, are garantie. La fel si bauturile alcoolice.  Un produs natural, ma refer in special la miere, nu ar trebui sa fie insotit decat de certificat de garantie, nu de un termen de garantie.
  Anul acesta au cules toata mierea din Salaj. Au venit de la Bucuresti, si nu-mi venea sa cred. Pacat ca apicultorii nu au fost uniti, ca ar fi obtinut un pret convenabil. Atunci cand este cerere trebuie sa fie si aferta.

D006

Nu mai dezinformati ! Nu mai vorbiti din auzite !
In supermarket daca aveti curiozitatea sa mergeti si sa cititi pe borcanul de miere scrie clar : ori MIERE AMESTEC PROVENIENTA UE SI NONUE ori miere UE plus categoria "FABRICAT IN ROMANIA" .
TERMENUL DE GARANTIE ESTE NECESAR PT. DUPA CUM STITI MIEREA DACA SE INVECHESTE CRESTE HMF -ul !!! care este TOXIC pt. om. E lege .
Pana sa ne doara pe noi de falsul din strainatate sa ne doara de falsul facut la noi si cum am mai precizat un procesator care se respecta si are banuieli intai trimite o proba la Bremen si cand vine OK-ul da drumul la tir. Stati linistiti la Bremen va spune si sola de teren de unde este obtinuta mierea.
Si ca o noutate nu este vorba de miere falsificate din import ci miere POLUATA (contaminata) cu diferite substante. dar un laborator din SUA a reusit sa sintetizeze o substanta care in amestec cu mierea face sa dispara si ultima urma de antibiotic  din ea.  !!!  Din acest motiv  UE pune din ce in ce mai mult accentul pe TRASABILITATEA PRODUSULUI - adica- pentru ca un consumator sa fie sigur ca mananca o lingura naturala de miere , el poate obtine la cerere dupa datele imprimate pe borcan numele exact al producatorului precum si zona de unde privine mierea (in cazul pastoralului ).

catel

Citat din: dragos2006Nu mai dezinformati ! Nu mai vorbiti din auzite !
In supermarket daca aveti curiozitatea sa mergeti si sa cititi pe borcanul de miere scrie clar : ori MIERE AMESTEC PROVENIENTA UE SI NONUE ori miere UE plus categoria "FABRICAT IN ROMANIA" .
TERMENUL DE GARANTIE ESTE NECESAR PT. DUPA CUM STITI MIEREA DACA SE INVECHESTE CRESTE HMF -ul !!! care este TOXIC pt. om. E lege .
Pana sa ne doara pe noi de falsul din strainatate sa ne doara de falsul facut la noi si cum am mai precizat un procesator care se respecta si are banuieli intai trimite o proba la Bremen si cand vine OK-ul da drumul la tir. Stati linistiti la Bremen va spune si sola de teren de unde este obtinuta mierea.
Si ca o noutate nu este vorba de miere falsificate din import ci miere POLUATA (contaminata) cu diferite substante. dar un laborator din SUA a reusit sa sintetizeze o substanta care in amestec cu mierea face sa dispara si ultima urma de antibiotic  din ea.  !!!  Din acest motiv  UE pune din ce in ce mai mult accentul pe TRASABILITATEA PRODUSULUI - adica- pentru ca un consumator sa fie sigur ca mananca o lingura naturala de miere , el poate obtine la cerere dupa datele imprimate pe borcan numele exact al producatorului precum si zona de unde privine mierea (in cazul pastoralului ).
iti dai seama  cam cat ar trebui sa coste un kg de miere la standardele astea ? peste dublu la cat este amu.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

D006

Si noi am inceput sa suferim de sindromul chinez , nu ne mai intereseaza calitatea ci sa fie ieftin si la oferta.

catel

Citat din: dragos2006Si noi am inceput sa suferim de sindromul chinez , nu ne mai intereseaza calitatea ci sa fie ieftin si la oferta.
cred ca stiti mai bine ca si mine ca sunt cel putin doua feluri de apicultori.
cei care au clienti fideli si tin de pret.
cei care is mana in mana cu bisnitarii si umbla un pic mai mult la calitatea mierii. acestia din urma vad albinele ca si un separator de smantana, baga orice in gusa saracelor numa sa le aduca bani.
parerea mea.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

puiu

Din presa va spun ca 1 kg miere din China costa -1 euro-.
Concureta din America de Sud -1 dolar.
Calitatea, nu se stie...

catel

Citat din: puiuDin presa va spun ca 1 kg miere din China costa -1 euro-.
Concureta din America de Sud -1 dolar.
Calitatea, nu se stie...
:sad:  asa mare diferenta? ma cam mira, nu ca nu te-as crede.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

D006

Noi nu concuram cu mierea din China sau America Latina pt. ca mierea noastra in cea mai mare proportie merge in Germania , pe noi ne interezeaza in primul rand neamtul si  apoi romanii pt. ca ei  sunt mici consumatori de miere . Noi producatorii ar trebui sa avem rolul principal in promovarea mierii noastre pe piata locala pt. a nu mai depinde asa de mult de nemti.

D006

  Ce am spus in urma cu un an se adevereste : pretul mierii romanesti e in crestere puternica !