stupi de aur

Creat de sfantul spiridon, Noiembrie 25, 2009, 12:43:12 AM

« precedentul - următorul »

lucianzaharia

cineva intreba pe un alt forum care este viitorul apiculturii in romania...eu i-am raspuns ca dupa parerea mea viitorul este munca in echipa,dar din pacate,noi ca romani nu stim ce este asta.si drept dovada,uitati-va ce se intampla pe forum.dar speranta moare ultima,nu-i asa? :hi:

D006

la apicola PIATRA NEMT  un  fund ativaroa  100 ron 
iar in  Bacau un  stup dandat cu magazie cumplet 350  lei
iar o lada  de 20 rame este 450 lei
preturi exorbitante

lucianzaharia

Citat din: romikeleLucica Zaharia, cand ai timp, te rog sa te uiti peste acest desen, care nu e gata, dar esentialul e acolo.
Sunt suficiente 3 latimi de material.
Cam la ce pret s-ar ridica fiecare produs asamblat in parte?
La rame, cotele de acum sunt cele corecte.
Mersi!
inca putin timp ,te rog ,si o sa fac oferta si pentru configuratia expusa de tine ,si pentru stupi.luni ma intalnesc cu un furnizor de cherestea.

milu56

Citat din: sfantul spiridon
Citat din: milu56
Citat din: sfantul spiridonoare am ajuns milu? ca daca da, atunci e mare pacat pentru mine si imi vad de treaba si nu mai vorbesc...magazinul se afla dupa brd craiova de pe unirii inspre centru circa 300 de metri, prima strada spre dreapta
Ce vrei sa spui prin asta?
pentru mine albul este alb si negrul este negru si ma doare atunci cand trebuie sa aduc dovezi ca sa fiu crezut...asfel de dovezi vi s-au mai cerut cateodata
Pe mine nu ma doare,atat ii duce mintea pe uni,asa ca dece sa ma doara:daca vrei sa vezi un stup facut de mine il poti vedea la Bistrita,numai asa poti sa iti dai seama ca stai da vorba cu un adevarat meserias de stupi,mult timp no sa mai treaca,poate 2 - 3 ani si o sa apara in fiecare judet,STUPUL MILU 56,acum fac ceva experimentari la fundul stupului si la podisor.Vreau sa fie multifunctional,sa poata omul sa cumpere pe componente,si nucleul pe 6 rame.

lucianzaharia

Citat din: romikeleLucica Zaharia, cand ai timp, te rog sa te uiti peste acest desen, care nu e gata, dar esentialul e acolo.
Sunt suficiente 3 latimi de material.
Cam la ce pret s-ar ridica fiecare produs asamblat in parte?
La rame, cotele de acum sunt cele corecte.
Mersi!
astept planurile de la fund,capac,etc.numai bine :hi: am luat in evidenta ultima ta conanda.numai bine :hi:

un_escu

Latimile de material cum sunt asamblate in lungimi?
   Un pret la produse ,dar cu asamblarea numai a laturilor,se poate?

lucianzaharia

Citat din: un_escuLatimile de material cum sunt asamblate in lungimi?
   Un pret la produse ,dar cu asamblarea numai a laturilor,se poate?
daca va referiti la componentele pentru cutia si magazia facute de romikele,ele nu sunt imbinate pe lungime,sunt dintr-o bucata.
daca intrebati cum fac asamblarea componentelor intr-o cutie atunci va pot spune ca pe grosimea componentelor se pune adeziv,se strange in presa si se capseaza.
ca sa asamblez cele 4 laturi in parte pretul ar fi de 4 ron la corp si 2 ron la magazie.deci o economie de 0.9 ron la corp si 0.5 ron la magazie.numai bine. :hi:

lucianzaharia

Citat din: romikeleLucica Zaharia, cand ai timp, te rog sa te uiti peste http://romikele.com/albine/imagini/fund12R.png
oferta mea pentru componentele din lemn(cele 7 piese) este de 6 ron neasamblat si 8.5 ron asamblat.daca poti fa te rog si un plan la capac si la un podisor,si atunci o sa pot face si eu o aferta la un stup intreg.multumesc :hi:

milu56

Domnilor,haideti cu cva idei pntru fundul antivarroua cu colectorul de polen incorporat,dar sa gasim o solutie pentri al construii sa fie practic si ieftin.

milu56

si eu am in studiu asaceva,poate iese ceva pana la urma:vorba aia,unde-s multi puterea creste........

milu56

Mie îmi place sa am scandurica de zbor cu balamale,daca cineva e de aceeas parere,sa spuna.
Sfantul spiridon.dati o parere,cum iti place mai mult sa fie stupul;cu balamale la scandura de zbor sau fara balamale,acum am un stup model in construggtie,dupa sarbatori o sa il termin si o sa fac poze......

D006

D-le romikele, pana realizati schita rasfoiti si lista cu patente, poate gasiti ceva interesant. Dati la advanced search - pollen trap si veti gasi cateva modele.
Se poate cauta si honey extractor, bee hives, queen bee ... sau collecting bee venom.
http://www.patentstorm.us/patents/pdfs/ ... 37541.html

milu56

Craciun fericit pentru toti stupari din Romania,un an nou fericit,la anu si LA MULTI ANI!

D006

multumim frumos si anul care vine sa ne aduca intelegere prosperitate si toleranta . sa avem un cules bogat si o prognoza meteo prielnica ......

sfantul spiridon

Citat din: milu56Mie îmi place sa am scandurica de zbor cu balamale,daca cineva e de aceeas parere,sa spuna.
Sfantul spiridon.dati o parere,cum iti place mai mult sa fie stupul;cu balamale la scandura de zbor sau fara balamale,acum am un stup model in construggtie,dupa sarbatori o sa il termin si o sa fac poze......
da, imi place cel cu balamale dar din pacate balamalele mai ruginesc si se mai strica.....cu doua balamale...una o inchid cand este cules slab si le deschid pe ambele cand este cules bogat
la multi domnule miu
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro