Stupi la rang de arta

Creat de pharaonu75, Februarie 12, 2011, 11:02:38 AM

« precedentul - următorul »

POSTASUL

#15
si vedeti ultima poza   :uimit: nu are capac podisor ci niste sipcute care vin intre rame, deci albina nu circula pe deasupra ramelor , sunt pozele unui prieten de pe FACEBOC , nu este Roman  si nu prea vb . cu el , ne salutam si mai lalaim ceva in engleza  =))  dar poate sa explice cineva ce fel de stup e asta??  :uimit:   ma refer  la ultima poza
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

mape 48-petru manea

este un stup in stup----sau mai exact stup cu pereti dubli
se folosesc in tarile nordice in perioada de iarna

POSTASUL

experienta asi spune cuvantul  ; , aveti dreptate  nea Petrica ,  e o zona nordica  o zona de munte  dar acest  om e bolnav rau , adica sufera de aceiasi  boala ca si noi ,priviti cata pasiune  cata dragoste si cata inspiartie  , albina eu zic ca ne perfectioneaza  ne face mai buni mai calculati , dar sa vedem si stupina care o are acest  om
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

filip

Cand practici apicultura din placere,profitul e pe planul secund.
Acest om face terapie.
Eu am un loc vara intre doua lazi,acolo beau cafeaua dimineata.
E locul unde ma simt bine.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

skypi_0040

Citat din: POSTASUL din Decembrie 25, 2011, 04:41:08 PM
si vedeti ultima poza   :uimit: nu are capac podisor ci niste sipcute care vin intre rame, deci albina nu circula pe deasupra ramelor , sunt pozele unui prieten de pe FACEBOC , nu este Roman  si nu prea vb . cu el , ne salutam si mai lalaim ceva in engleza  =))  dar poate sa explice cineva ce fel de stup e asta??  :uimit:   ma refer  la ultima poza
Interesant stupul, banuiesc ca aceea este magazia. Ramele sunt mici si destul de late fara umeri , iar betigasele alea sunt pe post de distantiere .

APISBAD

Nu pot sa imi dau seama ce fel de stup este .... dar sigur rama pare pe trei sferturi!!....iar rolul spcutelor puse intre rame cred ca este acela de a mentine caldura mai bine in cuib,....mai ales  primavara devreme ..... cred ca este un mod de inpachetare!!!
Parerea mea  :hi: :hi:

Bejan Vasile

Sanatate in toate!!!                                        tel.0755108998

Bejan Vasile

Citat din: POSTASUL din Decembrie 25, 2011, 06:39:18 PM
experienta asi spune cuvantul  ; , aveti dreptate  nea Petrica ,  e o zona nordica  o zona de munte  dar acest  om e bolnav rau , adica sufera de aceiasi  boala ca si noi ,priviti cata pasiune  cata dragoste si cata inspiartie  , albina eu zic ca ne perfectioneaza  ne face mai buni mai calculati , dar sa vedem si stupina care o are acest  om
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=214270755301028&set=o.199940648806&type=1&ref=nf
Sanatate in toate!!!                                        tel.0755108998

pharaonu75

Stupi pictati, de pe link-urile puse de Bejan Vasile
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bogdan moldovean

da inseamana pasiune curata.............frumos f.frumos ,modern si l e ajuta si pe albine sa se orienteze mult mai usor daca as avea si eu talent la desen mi as face si eu niste lazi de genul asta trendy  da bine oricum ......dar din pacate nu am talentul asta.............

Bejan Vasile

Sanatate in toate!!!                                        tel.0755108998

Nea Costica din Buzau

Tot ,,de dragul artei", am sa pun si eu o poza cu doi stupi, facuti de tatal, popularui cantaret Benone Sinulescu pt un aradean, poza e luata de pe Stuparitul, dar nu mai stiu cine a postat-o.
Apa curge printre deluri,
Dorul mandrii printre valuri.
Hai Buzau...Buzau!!!!  =D>
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

guraustefan

macin.tulcea,

George N

imi place si asta, pe linga celelate  postate mai sus ,binenteles.... :)

gash

De asta nici boala nu se prinde.  :yes: