pt PFA se platesc impozit

Creat de dragos2006, Ianuarie 07, 2010, 05:44:14 PM

« precedentul - următorul »

D006

buna mar interesa daca esti PFA se plateste impozit  dupa profit la stat si sanatatea se plateste cei 5,5% ?????????????????????????

bucovineanu

Da, se plateste 16% din profit. Nu stiu daca se aplica si pentru domeniul apicol. La sanatate se aplica procentul la salariul minim pe economie chiar daca impozitul se plateste pentru un venit mai mic.

D006

pai in domeniul apicol impozitul este  o dar la sanatate .....?

D006

Daca ai doar codul  0149 nu se plateste impozit !

D006

Citat din: dragos2006Daca ai doar codul  0149 nu se plateste impozit !
dar sanatatea se plateste sau esti scutit?
daca stie cineva sa spuna astept un raspuns

bucovineanu

Sanatatea se plateste oricum, chiar daca nu ai nici un fel de venit.

D006

Citat din: bucovineanuSanatatea se plateste oricum, chiar daca nu ai nici un fel de venit.
si se plateste 5,5 % din venit ?

bucovineanu

Daca venitul brut lunar depaseste salariul minim pe economie se aplica procentul la acel venit. Daca venitul brut lunar este mai mic decat  salariul minim pe economie se aplica procentul la salariul minim pe economie care acum e de  acum 600 lei.

sfantul spiridon

Citat din: dragos2006Daca ai doar codul  0149 nu se plateste impozit !
adica?
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

orbanstefan64

cred ca e vorba de codul  caen care e la obiectul de activitate principal

crombra

cod CAEN 0149 = cresterea altor animale. Include si cresterea albinelor.
Un caz aparte: Eu am ca obiect de activitate principal, Activitati de inginerie si consultanta tehnica legate de acestea  cod 7112 iar ca obiect de activitate secundar codul 0149. Can am vrut sa depun dosarul pentru masura 141 mi-au spus ca e musai sa-mi schimb ierarhia obiectelor de activitate respectiv 0149 sa fie principal.
Doar el va apare pe Certificatul de inmatriculare la Registrul Comertului.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

la sanatate nu platesti decat daca faci contract cu ei .Tot asa este si la pensii.

D006

Daca platesti  impozit OBLIGATORIU  platesti si sanatate , crede-ma sunt in domeniu . Va lasa vreo 3 ani si apoi va calculeaza dobanzi si penalizari de plangeti cu vorbe.

crombra

Citat din: C8ilula sanatate nu platesti decat daca faci contract cu ei .Tot asa este si la pensii.
Atentie! Daca esti PFA platesti OBLIGATORIU sanatatea. EU am patit-o. M-am imbatosat sa nu platesc nimic si acum mi-a venit o 'pleasca'' de 5700Ron din 2005 pana azi(3500 contributia + 2200 penalizari) in conditiile in care nu am folosit banii lor nici o secunda. Multumesc lui Dumnezeu ca sunt sanatos tun.
Cine face ca mine, asa o sa pateasca. Astia sunt inebuniti rau. N-au un"chior'' in visterie.
Si-au facut casoaie de sanatate si salarii de nababi si acum il jupoaie pe contribuabil.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

crombra

Daca ar fi totul cum este intr-un stat civilizat sa ai servicii medicale decente,( nu sa scoti bani de medicamente in spitale si apoi sa nu-i poti deconta) as plati fara probleme. Am avut asigurare medicala privata de spitalizare si interventie chirurgicala,dar nu a contat ca, de, banul nu-i la statul asta de kkt sa fac ce vrea el cu el.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/