STANTAREA RAMELOR

Creat de dan sebastian, Iulie 04, 2013, 05:30:58 PM

« precedentul - următorul »

Fane

mulțumesc mult  :cu plăcere:am făcut si de vânzare dar ști cum e omu cine nu știe cum se fac li se par scumpe eu unul sunt foarte pretențios am luat din comerț și nu se compara calitate f proasta, iar ref la cele de 45 le folosesc la caturi am 1/2 sunt super.

bucovineanu

Daca lateralele pentru cuib sunt facute de 38mm, dupa ce se depune propolis, distanta dintre axul ramelor va fi mai mare de 38mm ceea ce nu e normal. Daca corpul are latimea de 380 de mm nu mai incap 10 rame in el. De aceea lateralele pentru cuib se fac de 35-36mm.

dan sebastian

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 03, 2014, 05:13:19 PM
Daca lateralele pentru cuib sunt facute de 38mm, dupa ce se depune propolis, distanta dintre axul ramelor va fi mai mare de 38mm ceea ce nu e normal. Daca corpul are latimea de 380 de mm nu mai incap 10 rame in el. De aceea lateralele pentru cuib se fac de 35-36mm.
Imi pare rau sa va contrazic. Eu am o fixatie in ce priveste leatul de 37 mm, iar grosimea celei de sus sa fie de 25 mm nu stasul de 20mm.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Fane

contează foarte  mult respectarea stasului la rame, se cunoaște mult mai ales  la centrifuga dar cel mai important lucru e ca albinuțele sa fie sănătoase și sa aibă tot ce le trebuie pt a ieși cu bine în primăvara.

istodorescu vasile

eu am observat  la ramele cu leatul superior de 25 mm in latime , albinele cresc mai putin ceara  sa lipesca ramele intre ele ,asa cum se intimpla la cele de 20 mm.asadar eu le prefer pe cele mai late pentru ca imi ia mai putin timp cind lucrez in stupi, fiindca nu las aceasta ceara intre rame.

dan sebastian

Citat din: istodorescu vasile din Ianuarie 05, 2014, 07:21:21 PM
eu am observat  la ramele cu leatul superior de 25 mm in latime , albinele cresc mai putin ceara  sa lipesca ramele intre ele ,asa cum se intimpla la cele de 20 mm.asadar eu le prefer pe cele mai late pentru ca imi ia mai putin timp cind lucrez in stupi, fiindca nu las aceasta ceara intre rame.
E adevarat ce spui. In plus nu se curbeaza niciodata. Si eu la fel le prefer.
Am gasit ceva pe net la 80 euro pt stantare. pun linkul mai jos:

http://www.anel.gr/en/home.html?page=shop.product_details&flypage=anel-flypage.tpl&product_id=361
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

mosunick

Faina scula. Numai ca de vrei sa schimbi ceva numar, trebuie facuta alta stanta...
Cred ca o astfel de scula dar pe electric ar fi si mai ok, si mai sigura in exploatare...
Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

bucovineanu

Pentru stantarea ramelor se poate folosi cu succes un aparat de pirogravat.

antighin constantin

Am o intrebare cu vopsea ecologica nu se pot înscrie rame

aditza_71

Da se pot si cred ca si cu vopsea pe baza de apa merge ca nu e toxica.