Stupul familiei tale.

Creat de valter, Noiembrie 04, 2010, 06:07:41 PM

« precedentul - următorul »

D006

Ceai de crengute si frunze de stejar folosit in sirop si turte.
Ceai de coada soricelului.
Prin fierbere uni elementi se pierd sau se deterioreaza.
Atunci faci macerarea la rece.
Un blender de bucatarie cu ceva apa calda in care pui planta si masina o zdrobeste.
Pui intr-un borcan sau bidon si strecori a doua zi.
Pt cantitati mai mari pastrezi in frigider sau congelator.
Faci sirop invertit mai concentrat si adaugi "medicamentul".
Plantele aromate au efect asupra varroa.
Plantele astringente si amare au efect asupra nosemosa.
Am folosit urzica verde sau uscata, coada soricelului, cimbru, busuioc, stejar, rosemary, sage.

pharaonu75

Cantitatile ni le spui?
Sau la ochiometru?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Ochiometru.
Mai concentrat pt ca adaugi la sirop cam 10%.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 04, 2010, 09:05:12 PM
  La cealalta extrema va spun ca stiu stupari care NU consuma nici un produs apicol , nici macar nu stiu gustul mierii care le curge din centrifuga . orea cati dintre marii stupari consuma produse apicole ?

eu nu iert nic`

miere de orice tip,
polen,
propolis brut si tinctura,
descapaceata,
faguri, cand nu ii ia fiimea,
laptisor de matca crud, cand mai apuc de sotie,
venin cand imi doneaza albinutele
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

pharaonu75

Atunci nu ai ce vorbi cu mine... :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

Citat din: FlorinI din Noiembrie 04, 2010, 10:54:09 PM
Citat din: dragos2006 din Noiembrie 04, 2010, 09:05:12 PM
  La cealalta extrema va spun ca stiu stupari care NU consuma nici un produs apicol , nici macar nu stiu gustul mierii care le curge din centrifuga . orea cati dintre marii stupari consuma produse apicole ?
miere de orice tip,
polen,
propolis brut si tinctura,
descapaceata,
faguri, cand nu ii ia fiimea,
laptisor de matca crud, cand mai apuc de sotie,
venin cand imi doneaza albinutele
Asta da apicultor.  :hi:

gheco

Citat din: valter din Noiembrie 04, 2010, 06:07:41 PM
Si-a propus cineva sa aiba un stup din care sa foloseasca produsele sale exclusiv pentru familia sa?
In ideea:
-faguri crescuti natural;
-lipsa tratamente;
-extractie prin stoarcere manuala(zdropsirea fagurilor cu mana);
-recoltarea produselor ca acum 50 ani.
A?

Ma intreb ce vor zice clientii cand vor afla ca stuparul consuma numai din stupul special pentru el si familia sa. Va trebui sa trecem toate familiile pe acest sistem.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

valter

prietene geco de abea atunci vor valoriza munca si riscul pe care si-l asuma producatorii apicoli si se va produce un soc ''monica Tatoiu''.
Riscul mentinerii unei familii netratate al poate intelege orisice stupar...mic, mijlociu..., da' clientul nostru vrea bun, ieftin si degeaba.

Si-a pus cineva intrebarea de ce mierea bio vanduta in targuri e precum ''marmelada'', umiditate 15%, gust de cauciuc(zahar) ars, nu cristalizeaza, se vinde in draci.
Sau miere conventionala cu % apiinvert, cu miros sau tenta de miere...

Noi ne permitem un risc...o familie, doua, ochiometru pe ia(sa nu o pieredem in primii doi ani) si produse pentru sufletul tau.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

balanescuadrian

in principiu cam aveti dreptate

... eram azi in carrefour si ma uitam la miereae de acolo: miere poliflora 15 lei...imi zic...cu atat o dau si eu....ma uitam si meditam...am luat borcanul si m-am uitat...era facuta in turcia, borcanul semana cu cel de 800 ml....l-am pus pe raft si am plecat multumit...clientii mei nu vor cumpara asa ceva!

am mers in vizita la o ruda... si imi zice...esti apicultor.. cumpar si eu miere...din Kaufland... :uimit: daca iti aduc borcanul iti dai seama daca este naturala.... ok zic adu-l... zice uite 12 lei  1 kg (firar imi zic in gand)..... ma uit pe borcan..poliflora din  Serbia.. zambesc si i-o dau inapoi! apoi i-am dus eu (gratuit)   cateva sortimente de miere romaneasca... n-a mai zis nimic!... la cateva saptamani imi povestea cu incantare de mierea romaneasca!!

si aici vine cealalta parte a "partialului"
m-a,m dus in piata am cumparat niste rosii, am platit pretul, m-am imbolnavit (de la rosii...mi-am dat seama ptr ca imi era rau si mancam doar rosii cu paine toata ziua!!)....am aflat mai apoi de la TV ca sa se coaca mai repede le pun prafuri!!..cu siguranta ei nu consuma din crosiile cu prafuri!... vreau si eu din cele fara prafuri! ...VREAU SA PLATESC PRETUL!, din pacate nimeni nu spune!

daca as stii care face asa ceva n-as mai cumpara niciodata de acolo!:hi:

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: valter din Noiembrie 05, 2010, 06:30:45 PM
...mic, mijlociu..., da' clientul nostru vrea bun, ieftin si degeaba.

valtere, aici m-ai copiat?

vorba mea era ieftin, bun, gratis, dar in rate

stii tu...
ce e bun, nu e mult si nici ieftin
ce e ieftin, nu e nici bun, nici mult
ce e mult, nu poate fi bun si ieftin


e ca bancul ala cu nevasta
cum preferi sa ai o nevasta?
frumoasa de bubuie, sa intoarca toti capul , dar sa ti-o f...ta toti,
sau una urata si boccie, de te sperii si sa o f...ti doar tu?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

filip

Citat din: balanescuadrian din Noiembrie 05, 2010, 07:13:33 PM
in principiu cam aveti dreptate

... eram azi in carrefour si ma uitam la miereae de acolo: miere poliflora 15 lei...imi zic...cu atat o dau si eu....ma uitam si meditam...am luat borcanul si m-am uitat...era facuta in turcia, borcanul semana cu cel de 800 ml....l-am pus pe raft si am plecat multumit...clientii mei nu vor cumpara asa ceva!

am mers in vizita la o ruda... si imi zice...esti apicultor.. cumpar si eu miere...din Kaufland... :uimit: daca iti aduc borcanul iti dai seama daca este naturala.... ok zic adu-l... zice uite 12 lei  1 kg (firar imi zic in gand)..... ma uit pe borcan..poliflora din  Serbia.. zambesc si i-o dau inapoi! apoi i-am dus eu (gratuit)   cateva sortimente de miere romaneasca... n-a mai zis nimic!... la cateva saptamani imi povestea cu incantare de mierea romaneasca!!

si aici vine cealalta parte a "partialului"
m-a,m dus in piata am cumparat niste rosii, am platit pretul, m-am imbolnavit (de la rosii...mi-am dat seama ptr ca imi era rau si mancam doar rosii cu paine toata ziua!!)....am aflat mai apoi de la TV ca sa se coaca mai repede le pun prafuri!!..cu siguranta ei nu consuma din crosiile cu prafuri!... vreau si eu din cele fara prafuri! ...VREAU SA PLATESC PRETUL!, din pacate nimeni nu spune!

daca as stii care face asa ceva n-as mai cumpara niciodata de acolo!:hi:

Ani de zile am vandut bidoane de miere la un turc care avea o parcare de tiruri cu un restaurant si cazare pentru soferi.Soferi cumparau mierea sa o duca la familile lor in turcia.
Cine are miere buna si se respecta are si vanzare,eu am vandut peste 100 kg saptamana asta .
Eu am o vorba:
Vinzi mierea dar nu oricum ci trebuie si povestita in relatia vanzator client.
Explici sortimentul,explici care e chestiunea fructoza versus glucoza.Explici fenomenul cristalizarii si cum poti incalzi mierea fara sa o depreciezi.
In carrefour gasesti miere poliflora care nu cristalizeaza niciodata oare dece?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Citat din: filip din Noiembrie 06, 2010, 08:32:03 AM
In carrefour gasesti miere poliflora care nu cristalizeaza niciodata oare dece?
20 - 30% sirop de porumb.  :nono: